Rekordní Nepraš

Orlys Art Auctions 15. 4. 2012

Hlava, charakteristická červená drátěná socha Karla Nepraše z první poloviny 60. let, se na nedělní aukci společnosti Orlys Art Auctions prodala za rekordních 504 tisíc korun.

Karel Nepraš: Hlava

Karel Nepraš: Hlava / 1. pol. 60. let
různé materiály, emailová barva / 41 x 24 cm / cena: 504 000 Kč

Dražba sochy začínala přibližně na polovině dosažené částky. Konečná cena (není-li uvedeno jinak, jsou všechny ceny uváděny včetně provize) je umělcovým novým aukčním maximem. Neprašův dosavadní cenový rekord měl hodnotu 484 tisíc korun. Za tuto částku byla před šesti lety na aukci společnosti Prague Auctions vydražena jiná jeho Hlava z roku 1973.

Neprašova socha, stejně jako několik dalších výjimečných děl poválečného umění, pocházela ze sbírky lékaře Stanislava Drvoty, významného psychiatra a psychoterapeutu, který se v 60. letech stýkal s řadou osobností uměleckého i literárního světa. S výrazným nárůstem se prodalo například plátno Jazzový motiv od Jiřího Načeradského (528 tisíc korun). Z Drvotovy sbírky našla kupce také ještě post-surrealistická kompozice Jaroslava Vožniaka (240 tisíc), Rébus č. 6 Evy Švankmajerové (168 tisíc), Malá koroze Jana Švankmajera, Okupace Zbyška Siona (120 tisíc korun) a další.

Jiří Načeradský: Jazzový motiv / 1967

Jiří Načeradský: Jazzový motiv / 1967 / olej, plátno / 116 x 150 cm / cena: 528 000 Kč

Nejdražší položkou aukce se dle očekávání stal raný kvaš Františka Kupky Odpoledne v Trégastelu. Půvabná práce na papíru z let 1900–03, pocházejí ze sbírky Jindřicha Waldese a vystavovaná vícekrát doma i v zahraničí začínala dražbu na 1,44 milionu korun. Dva dražitelé na sále ji dostali na částku 2,04 milionu korun. Dva příhozy nad vyvolávací cenu, na konečných 1,2 milionu korun vzrostla cena i u mimořádného oleje Václava Tikala V jedné rovině z válečného roku 1943.