Art+Antiques Rekordní sklo v Londýně

České sklo v Bonhams

V Londýně se ve středu 30. září dopoledne uskutečnila druhá specializovaná aukce českého skla 19. století. První takto zaměřená aukce čerpající z téže sbírky se konala v prosinci 2013. Z 58 dražených položek jich tehdy našlo kupce 52, dohromady za 15 milionů korun.

České sklo v Bonhams

Byzantská váza, Harrachovské sklárny 1843–45, broušené rubínové sklo, výška 71 cm, včetně podstavce 101,5 cm,
cena: 56 250 GBP

Z hlediska úspěšnosti dopadla nynější aukce hůře – prodalo se 77 ze 139 nabízených položek –, celkový obrat byl však ještě o 4,8 milionu korun vyšší a znovu byl také stanoven nový cenový rekord za české sklo.

Masivní váza z rubínového skla, výrobek Harrachovské sklárny z let 1843–45, se prodala za 2,07 milionu korun. V přepočtu za více než milion korun byly vydraženy ještě dvě položky – signovaný a datovaný pohár od A. Beckera s podobiznou Napoleona III. z roku 1851 a dvojice broušených pohárů s loveckými scénami z druhé poloviny 19. století. Dosažené ceny ve všech třech případech výrazně překonaly předaukční odhady. Zatímco před dvěma lety aukční síň hovořila neadresně o evropské soukromé sbírce, nyní katalog uvádí, že jde o sbírku britskou.