Art+Antiques Reynek podruhé

Dorotheum 22. 9. 2018

Ani ne po roce se na trhu překvapivě znovu objevuje rozsáhlejší soubor prací Bohuslava Reynka, který bude opět dražit aukční dům Dorotheum. Název aukce Návrat/Retour má ale spíše naznačovat to, že se díla v ní obsažená dostávají po dlouhé době zpět do země svého vzniku. Celkem 40 položek s vlastním katalogem bude draženo večer po skončení standardní zářijové aukce společnosti.

Bohuslav Reynek: Pieta se zastávkou, 1967 suchá jehla s monotypem na papíře, 10,9 x 18,5 cm,  vyvolávací cena: 26 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum 22. 9. 2018

Bohuslav Reynek: Pieta se zastávkou, 1967
suchá jehla s monotypem na papíře, 10,9 x 18,5 cm,
vyvolávací cena: 26 000 Kč (+ 20% provize)
Dorotheum 22. 9. 2018

Jde o díla z francouzské soukromé sbírky, jejíž majitelku, Anne Marie Beslier, přivedl v 60. letech do socialistického Československa zájem o Franze Kafku. Zde se ale seznámila a sblížila s Bohuslavem Reynkem a jeho rodinou. S ní pak byla i nadále v úzkém kontaktu a zprostředkovávala jí stálý kontakt s Francií, který byl po zrušení Francouzského institutu v Praze na počátku 50. let a pozdější smrti Suzanne Renaud velmi obtížný. Stala se dokonce kmotrou vnuka Bohuslava Reynka, jednoho z dětí jeho staršího syna Daniela. Kontakt mezi oběma rodinami přetrvával i po smrti umělce samotného v roce 1971 a velká část sbírky vznikala právě po tomto datu.

Kolekce, která je na prodej v celé své celistvosti tak, jak byla Anne Marií Beslier nashromážděna, je poměrně různorodá. Najdeme v ní celkem 27 listů signovaných Bohuslavem Reynkem (jeden z nich s osobním věnováním Jiřího Reynka) a pouze několik tisků se shoduje s těmi, které byly součástí loňské sbírky. Z 80. let pochází celkem osm tisků, které provedl umělcův syn Daniel po otcově smrti z jeho originálních štočků. Jde o suché jehly, pouze v jednom případě o suchou jehlu kombinovanou s monotypem.

Bohuslav Reynek: Ruth a Boaz II, 1954   suchá jehla s monotypem na papíře, 20 × 13 cm vyvolávací cena: 20 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum 22. 9. 2018

Bohuslav Reynek: Ruth a Boaz II, 1954
suchá jehla s monotypem na papíře, 20 × 13 cm
vyvolávací cena: 20 000 Kč (+ 20% provize)
Dorotheum 22. 9. 2018

„S dalšími podobnými tisky Daniela Reynka jsem se již setkal, většinou ale nesou označení ,tisk D. Reynek‘ nebo něco velmi podobného, tentokrát jsou opatřeny pozůstalostním razítkem Bohuslava Reynka, což je poměrně zvláštní, ale je to tehdejší rozhodnutí rodiny,“ upřesňuje expert Dorothea Michal Šimek. Jako tisky svého otce Daniela je potvrdila i grafikova vnučka Veronika Reynková. Především Daniel svému otci za jeho života s tiskem grafik pomáhal. Byl tiskařem a později uměleckým fotografem, jeho o rok mladší bratr Jiří dělal volnou grafiku a od 90. let, kdy mohl opět publikovat, se věnoval především překladům francouzské literatury, za něž byl několikrát oceněn. Oba bratři zemřeli krátce po sobě roku 2014.

Obdivovatelé díla Bohuslava Reynka budou dále moci usilovat o několik bibliofilií s texty Suzanne Renaud, Reynkovy manželky a francouzské básnířky a překladatelky, doplněné umělcovými ilustracemi. Dvě z nich, Entre chien et loup (Mezi psem a vlkem) a Les champignons (Houby), které obsahují vždy jeden umělcem signovaný grafický list, byly vydány v roce 1965 k prvnímu výročí Suzanniny smrti Jiřím Olivou v Chlumci nad Cidlinou.

Další báseň Suzanne Renaud doplněná třemi Reynkovými listy, Victimae laudes (Chvála oběti), vyšla v roce 1939 u vydavatele Vlastimila Vokolka v Pardubicích v nákladu 120 kusů. V tomto případě jde o jeden z mála exemplářů s obálkou v barevné kombinaci světle modrého pozadí a cihlově červeného písma, kterou si autorka pro pár výtisků nechala vyhotovit. Z prosince stejného roku pochází i báseň Nöel (Vánoce) vydaná vlastním nákladem v Petrkově v počtu 60 kusů. Obsahuje tři Reynkovy suché jehly s výjevy cesty do Betléma, narození Páně a útěku do Egypta. Tento dvoulist doplněný grafickými listy se v kompletní podobě na trhu už jednou objevil, a to loni v říjnu u 1. Art Consulting (96 tisíc korun).

Bohuslav Reynek (tisk Daniel Reynek): Kalvárie I, asi 80. léta 20. stol. suchá jehla na papíře, 13,9 x 9 cm vyvolávací cena: 5 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum 22. 9. 2018

Bohuslav Reynek (tisk Daniel Reynek): Kalvárie I, asi 80. léta 20. stol.
suchá jehla na papíře, 13,9 x 9 cm
vyvolávací cena: 5 000 Kč (+ 20% provize)
Dorotheum 22. 9. 2018

K řadě nabízených děl náleží ještě cyklus grafik Don Quijote vzniklý původně mezi lety 1955 a 1960. Čtrnáct listů, suchých jehel a leptů, vytiskla v roce 1981 z původních desek zapůjčených Reynkovou rodinou Věra Siverová a vydalo nakladatelství bibliofilských tisků Františka Janáse v Brně (téhož roku vydalo i Reynkův Odlet vlaštovek) v nákladu 22 exemplářů (a 10 autorských tisků). V tomto případě jde o pátý autorský výtisk opatřený osobním věnováním bratrů Reynkových Anně Marii Beslier.

„Stav této sbírky je o něco horší než stav loňského souboru, který byl takzvaně kolekcí z desek. Současný soubor byl živý, pracovalo se s ním, byl vystavován, proto byla většina listů také zarámována. I tak je však ve velmi dobré kondici,“ dodává Michal Šimek.

Suzanne Renaud: Les champignons, vydáno v roce 1965, přebásnil Bohuslav Reynek suchá jehla 11,6 x 8,1 cm, sešit 20 x 14,4 cm vyvolávací cena: 5 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum 22. 9. 2018

Suzanne Renaud: Les champignons, vydáno v roce 1965, přebásnil Bohuslav Reynek
suchá jehla 11,6 x 8,1 cm, sešit 20 x 14,4 cm
Dorotheum 22. 9. 2018

Reynkovo aukční maximum bylo loňskou specializovanou aukcí Dorothea se stoprocentní prodejní úspěšností navýšeno o téměř 350 tisíc korun. Postarala se o to drobná grafika Arbor, která vystoupala z 59 až na konečných 492 tisíc korun. Nad hranicí 400 tisíc korun byl pak vydražen ještě jeden další list, nad 300 tisíc korun dokonce šest grafik. Pouze tři položky ze sta nabízených se tehdy prodaly za méně než 50 tisíc korun. V roce 2016 zájemci za jedno Reynkovo dílo utratili v průměru 44 tisíc korun, v minulém roce to však bylo díky prodeji zmiňované sbírky už 110 tisíc korun.

Bohuslav Reynek: Kalvárie (Ukřižování VI), 1964 suchá jehla s monotypem na papíře, 22,4 x 14 cm, vyvolávací cena: 40 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum 22. 9. 2018

Bohuslav Reynek: Kalvárie (Ukřižování VI), 1964
suchá jehla s monotypem na papíře, 22,4 x 14 cm,
vyvolávací cena: 40 000 Kč (+ 20% provize)
Dorotheum 22. 9. 2018

Letos se z doposud 25 nabízených listů (včetně několika pozdějších otisků z původních desek) prodalo 23 s průměrnou cenou o něco málo vyšší než 54 tisíc korun za jednu práci. Tato čísla svědčí o výjimečnosti loňské kolekce a o tom, že provenience a kontext jsou pro domácí kupce důležitým faktorem. Je pravděpodobné, že to v nějaké míře potvrdí i aktuálně nabízený soubor.