Říjnový evening sale

Ve středu 19. října v 18.30 hodin proběhne v Topičově salonu už šestý Evening sale pořádaný společnostmi 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery. Přinese tentokrát nejen řadu výjimečných děl, zejména klasické moderny, ale také zásadní změnu aukčních zvyklostí. V katalogu již nejsou uvedeny vyvolávací ceny položek, ale pouze rozpětí jejich cenového odhadu, tak jak tomu bývá v zahraničí.

Vyvolávací cena je pak stanovena individuálně přibližně 10–30 procent pod spodní hranicí odhadu. Prodávající si také může stanovit tzv. „reserve price“ pod níž nelze dílo prodat. Další novinkou je odstupňování výše aukční provize dle dosažené ceny v rozpětí 16 až 20 procent.

Jan Zrzavý: Hoře

Jan Zrzavý: Hoře / 1915

olej na plátně / 39 x 24 cm

Mezi nejsledovanější položky večera bude jistě patřit velmi rané plátno Jana Zrzavého Hoře z roku 1915 s odhadní cenou 6–7 milionů korun (ceny neobsahují aukční provizi). Vícekrát vystavovaný a reprodukovaný obraz svou atmosférou prozrazuje Zrzavého inspiraci dílem Leonarda da Vinciho. Jeho předválečným majitelem byl spisovatel Johannes Urzidil. Od Zrzavého je k mání také raný uhel Po koupeli s odhadem 400 až 700 tisíc korun.

Další perlou klasické moderny je Dívčí akt Františka Muziky datovaný do roku 1930. Obraz pocházející ze sbírky význačného pražského dirigenta má odhadní cenu 7–8 milionů korun. V rámci Muzikova díla jde o výjimečnou malbu. Pokud ve středu obraz najde majitele byť jen za vyvolávací cenu, půjde o nový autorský rekord. Nejcennějším nabízeným dílem večera je však olej Jindřicha Štyrského Bez názvu (Déšť). Hodnota artificialistního stříkaného plátna z roku 1927 se pohybuje mezi 10 až 14 miliony korun. Objevilo se na poslední autorově retrospektivě v roce 2007 i v doprovodné monografii.

František Muzika: Dívčí akt Bohumír Matal: Lidé ve měst

František Muzika: Dívčí akt / 1930 / olej na plátně / 120 x 80 cm

Bohumír Matal: Lidé ve městě / 1948 / olej na plátně / 194 x 129,5 cm

Na autorský rekord aspiruje také Ležící akt Otakara Kubína s odhadním rozpětím 1,7 až 2,2 milionu korun. Nejdražší Kubínovo malba, Zátiší, byla před pěti lety u Dorothea prodána za 2,4 milionu korun. Nejdražší figurální dílo přitom dosáhlo ceny 1,05 milionu korun. Nabízený akt byl vystavován roku 1938 v Praze, dále pak v Paříži, Montreuil a Tokiu.

Ve středu se bude u Topiče dražit také Zátiší s ananasem od Emila Filly (650 až 950 tisíc korun), Pařížský bulvár Zdeňka Sklenáře z roku 1947 (1,1–1,5 milionu korun), rozměrné plátno Bohumíra Matala Lidé ve městě z roku 1948 s výjimečnou odhadní cenou 1,1–2 milionu korun nebo plátno Mikuláše Medka Příliš mnoho alkoholu (Příliš temný spánek) datované 1964 s odhadem 1,8 až 2,5 milionu korun. S číslem 56 pak katalog uzavírá akryl Zdeňka Sýkory Linie 165 z roku 1999, odhadovaný v rozmezí 3,8 až 4,5 milionu korun.

Antonio Balestra: Výchova Amorova
Antonio Balestra: Jupiterovo dětství

Antonio Balestra: Výchova Amorova / olej na plátně / 113 x 132 cm
Antonio Balestra: Jupiterovo dětství / olej na plátně / 113 x 132 cm

Zajímavé nabídce staré malby vévodí dvojice pláten pocházejících z lobkowiczké Zámecké obrazárny Mělník, restituovaných z Národní galerie. Jedná se o oleje Výchova Amorova a Jupiterovo dětství benátského rokokového malíře Antonia Balestra. Odhadní cena každého z těchto mimořádných děl se pohybuje v rozmezí 2,5 až 2,8 miliónu korun.

Z nabídky 19. století jde do dražby žánrový olej Vojtěcha Bartoňka V selském statku s odhadem 380 až 450 tisíc korun nebo malba Poslední úpravy od Václava Brožíka, která před rokem na stejném místě za mírně vyšší cenu kupce nenalezla (850 tisíc až 1,05 miliunu korun). Z nabídky krajinářských děl stojí za zmínku Nokturno – Noc v přístavu od méně známého mařákovce Josefa Krále s odhadem 350 až 400 tisíc korun. V případě prodeje by se jednalo také o zcela jasný autorský rekord.