Ročenka 09 - Práce na papíře

Stranou zájmu sběratelů a investorů nezůstaly v minulém roce ani práce na papíře. Aukce nabídly některá mimořádná díla, za která byli kupující ochotni zaplatit nemalé prostředky. Zájem je především o malby na papíře, vysokých cen však začínají dosahovat i některé kresby a grafiky.

Na trhu se i loni objevilo několik kreseb a akvarelů Františka Kupky. Oproti předchozím letům naštěstí ubylo prací s pochybnými expertizami od Jeana Chauvelina. Akvarely pak doplnily některé drobnější kresby, jako byla další skica k Pískařům na Seině, kterou v září prodala Galerie Art Praha za 65 tisíc korun, či jedna z konvolutu studií k Radostem z Waldesovy sbírky, kterou prodala na své říjnové aukci společnost 1. Art Consulting za 71 tisíc korun. O Kupkových kvaších podrobněji v samostatné studii věnované tomuto autorovi.

Toyen: Nebezpečná hodina / 1943

kombinovaná technika / 57 × 39 cm

cena: 1 440 000 Kč / Galerie Art Praha 22. 11. 2009

Z Waldesovy sbírky pocházely také dva abstraktní akvarely Vojtěcha Preissiga, které společnost 1. Art Consulting dražila na své listopadové aukci. Srovnatelná díla se na trhu dosud neobjevila, a tak bylo otázkou, jak se kupci zachovají. Ceny se vyšplhaly z 283 tisíc na 390, respektive 425 tisíc korun, což lze považovat za úspěch.

Josef Lada: Stavění sněhuláka / 1944

kvaš na papíře / 29,5 x 19,5 cm

cena: 540 000 Kč / Dorotheum 7. 3. 2009

Tradičně velice dobře se prodávaly kvaše a akvarely Josefa Lady. Draženo jich loni bylo více než půl tuctu. Některé se prodaly za vyvolávací ceny, o jiné však dražitelé svedli tuhý boj. Nejvyšší ceny dosáhl kvaš Bruslaři, nabízený v zářijové aukci Galerie Art Praha. Prodal se za 912 tisíc korun. Stavění sněhuláka se na lednové aukci společnosti 1. Art Consulting prodalo za 740 tisíc korun. Za další dva zimní kvaše zaplatili noví majitelé na aukcích Dorothea po 540 tisících korun. Z prací prodaných za vyvolávací cenu zmiňme Hastrmanův podzim, který stál na aukci galerie Vltavín 420 tisíc korun.

Vojtěch Preissig: Art fundamental – Concentration / 1922

akvarel a kvaš na papíře / 20 x 28,1 cm /

cena: 460 200 Kč / 1. Art Consulting 25. 11. 2009

Podobným fenoménem, jako je Josef Lada, se pomalu stává i Jiří Trnka. V loňském roce se však na trhu neobjevilo tolik jeho děl jako o rok dříve. Dva nevelké kvaše nabízené na lednové aukci společnosti 1. Art Consulting se prodaly za 153, respektive 212 tisíc korun. Pět Trnkových návrhů na pohlednice z přelomu 30. a 40. let bylo na říjnové aukci galerie Pictura vydraženo za částky od 96 do 156 tisíc korun.

Nebývale dobře byly loni zastoupeny i kresby Alfonse Muchy, z nichž jmenujme čtyři nejreprezentativnější. Jasnou jedničkou byl kvaš Příjezd maharádžův, který ve své dubnové aukci nabídla Galerie Kodl. Cena se více než zdvojnásobila, až na konečných 660 tisíc korun. V aukci téže společnosti se prodaly i další dvě práce: rozměrný uhel Krokovy dcery za 312 tisíc korun a drobná kresba Mateřství za 144 tisíc korun. Studií pro nástropní malbu byl zastoupen Mucha také v květnové aukci pražského Dorothea. Prodána byla za vyvolávací cenu 180 tisíc korun.

Na své si mohli přijít i obdivovatelé prací Luďka Marolda. Dva Maroldovy kvaše byly prodány v květnové aukci společnosti 1. Art Consulting za shodnou cenu 71 tisíc korun. Po menších figurálních studiích prodaných za částky kolem 40 tisíc korun nabídly i galerie Kodl a Dorotheum. Za cenu o řád vyšší, za 345 tisíc korun každý, se na květnové aukci společnosti Meissner-Neumann prodaly dva ženské akty, Vodní víla a Lovkyně.

Luděk Marold: Vodní víla / 1897

akvarel, kvaš na kartonu / 24,5 x 47,5 cm

cena: 345 000 Kč / Meissner-Neumann 30. 5. 2009

Jiří Trnka: Veselé Vánoce – koleda / přelom 30. a 40 let

olej na kartonu / 13 × 21 cm

cena:132 000 Kč / Pictura 18. 10. 2009

Nečekaným úspěchem dopadly dražby dvou významných kreseb Toyen a jedné koláže Jindřicha Štyrského (obr. 82, 106 a 69 v seznamu milionových položek), jež se ve všech třech případech prodaly za více než milion. Není to poprvé, co práce na papíře překonaly milionovou hranici. V minulosti však vždy šlo o malby na kartonu, ještě nikdy nebyla takto vysoko dražena klasická kresba. Prodeji těchto děl se zabýváme též v oddíle věnovaném českému surrealismu.

Z grafiky zmiňme alespoň Josefa Váchala, Františka Tichého, Vladimíra Boudníka a Bohuslava Reynka. Společnost 1. Art Consulting na své listopadové aukci nabídla konvolut pěti Váchalových barevných dřevořezů z cyklu Šumava umírající a romantická. Soubor se prodal za 273 tisíc korun. Tichého grafiky dosahovaly nejvyšších cen na aukcích galerií Kodl a Art Praha. Suchá jehla Vysoká škola III byla na dubnové aukci galerie Kodl vydražena za 66 tisíc korun, kolorovaný Klaun s lampou se na zářijové aukci Galerie Art Praha prodal za 72 tisíc korun. Z loni dražených grafik Vladimíra Boudníka se nejdráže prodala aktivní strukturální grafika z roku 1959, která byla na říjnové aukci společnosti 1. Art Consulting vydražena za 65 tisíc korun. Překvapivým úspěchem skončila dražba Piety od Bohuslava Reynka, kterou v listopadu nabízela galerie Vltavín. Tento monotyp pohlednicového formátu se prodal za 84 tisíc korun.