Ročenka 09 - Skupina 42

Skupina 42 patří neodmyslitelně jak k českým dějinám umění, tak k českým aukcím. Nejvyhledávanějším autorem je tradičně Kamil Lhoták, rostou však ceny i dalších členů Skupiny. Zdaleka ne každý obraz však nalezne kupce.

Lhotákovy práce se jako jediné dokázaly prodat i za více než milion korun. Na odbyt šly jak práce z let čtyřicátých, tak i podstatně pozdější obrazy. Z pestré nabídky Lhotáků na trhu je nutno na prvním místě jmenovat obraz Bonneville – Solné jezero (obr. 56 v seznamu milionových položek), který v březnové večerní aukci nabídla společnost 1. Art Consulting. Jednalo se o mimořádně kvalitní práci z roku 1945, restituovanou z Národní galerie. Vyvolávací cena byla 1,65 milionu, dosažená cena se těsně přehoupla přes částku 2 miliony korun.

Jen o dvě stě tisíc korun méně stálo podstatně menší plátno z roku 1944 s názvem Rozkopané závodiště (obr. 64), které se prodalo v listopadové aukci galerie Vltavín. Jeho dražba přitom začínala na necelých 700 tisících korun. Třetím milionovým Lhotákem je obraz Pouštění draka z roku 1955 (obr. 101), vydražený v květnové aukci 1. Art Consulting za 1,12 milionu korun. Poměrně velkým překvapením skončila dražba portrétu Lhotákova syna z roku 1948. Obraz, který s vyvolávací cenou 840 tisíc korun nabízelo v září Dorotheum, zůstal neprodán.

Jan Kotík: Dívka s akváriem / 1950

olej na plátně / 64 x 49 cm / cena: 200 600 Kč / 1. Art Consulting 17. 5. 2009

Z dalších Lhotákových děl jmenujeme obraz Americká železnice, tempera na kartonu z roku1940, který galerie Vltavín v dubnu prodala za vyvolávací cenu 576 tisíc korun. 60. léta byla zastoupena obrazem Les z roku 1965, prodaným na téže aukci za 507 tisíc korun, a Krajinou s drakem, prodanou na březnové aukci společnosti 1. Art Consulting za 566 tisíc korun. Nového majitele našly i tři malby ze 70. let: Krajina s červeným míčem byla na listopadové aukci Dorothea vydražena za 288 tisíc korun, Modrý stroj pouště prodala galerie Kodl za 480 tisíc korun a Jehlan v krajině společnost 1. Art Consulting za 472 tisíc korun.

Bohumír Matal: Cyklisti / 1953

olej na kartonu / 63,5 x 81 cm / neprodáno / Sýpka 8. 2. 2009

Nejpočetněji byl ze všech členů Skupiny 42 zastoupen František Gross. Velké množství prací však bylo prodáno pouze za vyvolávací ceny, některé zůstaly nevydraženy. Za vyvolávací ceny 144 a 168 tisíc korun se například prodaly dva obrazy z poloviny 60. let, Barevná plastika a Vulkán, které na své zářijové aukci nabízelo Dorotheum. Nejdráže byl prodán obraz Zelná figura, vydražený za 228 tisíc korun v aukci Galerie Art Prha. Z neprodaných obrazů uveďme aspoň Továrnu, která nového majitele nenašla ani za vyvolávací cenu 118 tisíc korun.

František Hudeček: Hlava V / 1946

olej na kartonu / 30,2 x 22 cm

cena: 377 600 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 25. 3. 2009

Hojně zastoupen byl i Bohumír Matal, řada jeho děl však zůstala neprodána. Kupce především nenalezli jeho Cyklisté, rozměrný karton z roku 1953, který s vyvolávací cenou 236 tisíc korun nabízel v únoru aukční dům Sýpka.

Nejdražší práce Jana Kotíka se vydražila v květnu. Jednalo se o obraz z roku 1950 s názvem Dívka s akváriem, jenž byl na květnové aukci společnosti 1. Art Consulting prodán za 200 tisíc korun. V květnu byla nabízena i monumentální práce z roku 1962, ta ale zůstala s vyvolávací cenou 780 tisíc korun v aukci Dorothea neprodána.

Dobrých výsledků dosáhly dvě malby Karla Součka, které ve své dubnové aukci nabídla Galerie Art Praha. Obraz Lidé ve městě VI z roku 1961 byl vydražen za 132 tisíc, o něco větší nedatovaná Pasáž pak za 168 tisíc korun. Mezi neprodanými díly na téže aukci naopak zůstal obraz Dvojice s cenou 107 tisíc korun. V říjnové aukci společnosti 1. Art Consulting byl nabízen znovu, tentokrát za podstatně nižší cenu. Nakonec se prodal za 71 tisíc korun.

Karel Souček: Lidé ve městě VI / 1961

olej na plátně / 60 x 90 cm / cena: 132 000 Kč / Galerie Art Praha 25. 4. 2009

Opomenout nesmíme ani Ladislava Zívra. Tři jeho práce nabídla ve svých dražbách Galerie Art Praha. Nejdražší z nich, terakota Člověk-stroj, se z vyvolávací ceny 50 tisíc dostala až na 144 tisíc korun.

Z výčtu členů Skupiny 42 nám už zbývá jen František Hudeček. Ten byl zastoupen několika pracemi ze 40. let, jako byla Hlava z roku 1946 (378 tisíc korun), Hlava VII (354 tisíc korun) a Hlava V (228 tisíc korun) či Bořitel měst (96 tisíc korun). Prvně jmenovaný obraz dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, druhý 1. Art Consulting a poslední dva Dorotheum. Neprodána byla naopak surrealistická kompozice Varhany na horách z roku 1936, kterou za 156 tisíc korun nabízela Galerie Art Praha.