Ročenka 09 - Slovensko

Sběratelé a investoři utratili na slovenských aukcích v loňském roce přes 2,8 milionu eur. V přepočtu na české koruny tedy přibližně 74 milionů. Co do obratu je tak slovenský trh s uměním a starožitnostmi ve srovnání s českým přibližně desetinový. Operuje na něm též menší počet aukčních síní. Víc než čtyři pětiny celkového obratu připadají na společnost Soga, o zbytek se dělí bratislavská aukční síň Art Invest a košická Centrum Gallery.

Peter Paul Rubens (dílna): Mladý Bakchus / kolem 1630

olej na plátně / 94 x 131,3 cm, cena: 141 420 eur / Soga 1. 12. 2009

Nejdražším dílem loňského roku se stal obraz z dílny Patra Pavla Rubense Mladý Bakchus, který byl na prosincové aukci společnosti Soga vydražen za 141 tisíc eur. Další příčky – seznam děl dražených za více než 20 tisíc eur je na následující dvojstránce – obsadily především obrazy autorů klasické moderny, mezi něž se dostalo několik prací z 19. století. V tom se slovenský trh od českého nikterak neliší. Nejvyšší ceny dosáhl obraz Pltník z roku 1935 od Imra Weinera-Kráľe, který se prodal za téměř 92 tisíc eur.

Za více než 33 tisíc eur, což odpovídá 1 milionu slovenských korun, se v roce 2009 prodalo celkem 9 děl. O rok dřív jich bylo jen 5. Ladislav Mednyánszky a Mikuláš Galanda mají mezi „milionovými“ položkami každý po dvou dílech. Seznam doplňuje jeden obraz Dominika Skuteckého a dvě díla poválečného umění – bronzová socha Pegase od Tibora Bartfaye a obraz Endre Nemese. Dalšími díly poválečného umění, jež se prodala za poměrně vysoké ceny, byly Optický objekt od Milana Dobeše (17,8 tisíce eur) a Oltár súčasnosti od Stefana Filka (17,7 tisíce eur).

Nejdražším dílem českého umění vydraženým loni na Slovensku byl drobný žánrový obraz Václava Brožíka Rozloučení, který se prodal za 18,5 tisíc eur. Jen o něco levnější byly dva reliéfy Huga Demartiniho z 60. let (18 a 17,7 tisíce eur).

Společnost Art Invest, která svou první aukci uspořádala začátkem prosince 2008, loni připravila dvě aukce, v dubnu a v říjnu. Obraz Mikuláše Galandy Chlapci na horách, dražený na jarní aukci, se stal s cenou 40,5 tisíce eur šestým nejdražším dílem loňského roku. Za vysoké ceny se na aukcích společnosti dále prodaly obrazy Andreje Barčíka (31 tisíc eur), Vojtěcha Erdélyiho (15,6 tisíce eur) a J. T. Moussona (12 tisíc eur). Na své podzimní aukci společnost nabízela za rekordních 309 tisíc eur (bez aukční provize) stěžejní obraz Cypriána Majerníka Hlídka. Zůstal však bez kupce.

Vedle Bratislavy se od listopadu 2008 konají aukce také v Košicích. Společnost Centrum Gallery loni uspořádala dvě aukce, v květnu a v listopadu. Nejdražšími díly vydraženými v Košících se staly Oslava víl a andělů od Hanse Makarta (13,8 tisíce eur), obraz z cyklu Apokalypsa od Vincenta Hložníka (13,7 tisíce eur), Sběr úrody od Antona Jassusche a Na výletě od Imra Weinera-Kráľe (vydražené shodně po 11,5 tisíce eur).

Imro Weiner-Král´: Pltník / 1935-36

olej na plátně / 68 x 53 cm, cena: 91 920 eur / Soga 1. 12. 2009