Ročenka 09 - Umění 19. století

Výsledky za rok 2009 dokazují, že rostoucí ceny za moderní umění zdaleka neznamenají pokles zájmu o díla mistrů 19. století. Naopak. Od restitucí se na trhu nikdy v jediném roce neobjevilo tolik mimořádných prací jako loni.

Zájem byl jak o díla krajinářů, tak o figurální obrazy. Hned osm obrazů bylo v rámci této kategorie loni vydraženo za více než milion korun. V roce 2008 takto vysoké ceny dosáhla jen romantická krajina Adolfa Kosárka (2 miliony korun) a raný olej Alfonse Muchy (1 milion korun). Loni dosažené ceny představují v řadě případů nové aukční rekordy jednotlivých autorů.

František Brožík: Portrét francouzské dámy

olej na plátně / 60 cm x 50,5 cm, cena: 192 000 Kč / Galerie Pictura 18. 10. 2009

K největším překvapením patřila částka 1,8 milionu korun za rozměrné plátno Návrat z lovu od Maxe Haushofera (obr. 65 v seznamu milionových položek), které bylo vydraženo v jarní aukci Galerie Kodl. Rekordem je také cena 1,38 milionu za krajinu Augusta Piepenhagena (obr. 88), která se koncem března prodala v aukční síni Meissner-Neumann. Nejenže se srovnatelné dílo na trhu předtím dlouho neobjevilo, obraz měl navíc vynikající provenienci – šlo o restituci z Národní galerie.

Vojtěch Hynais: Portrét paní hruškové s dětmi

olej na plátně / 46 x 31 cm, cena: 480 000 Kč / Dorotheum 28. 11. 2009

Velmi úspěšný rok má za sebou i Václav Brožík. Na trhu se objevilo sedm jeho děl, přičemž nejdražší obrazy hravě překonaly hranici jednoho milionu korun. To byl případ Praporečníka z roku 1893 (1,56 milionu korun – obr. 91) a Květinářky z prvních let malířova pařížského pobytu (1,92 milionu korun – obr. 89). Měšťanský interiér skončil na částce 960 tisíc korun, i tak šlo o dvojnásobek vyvolávací ceny. Všechny tři tyto obrazy, i některá dále zmiňovaná díla, pocházely ze sbírky Smíchovského pivovaru, který svou kolekci vytvořenou v letech mezi dvěma světovými válkami rozprodává prostřednictvím Galerie Kodl.

Jaroslav Čermák: Černohorská matka s dítětem / 1869

olej na plátně / 92,5 x 65,5 cm, nevydraženo / 1. Art Consulting 25. 11. 2009

Dva obrazy si v uplynulém roce mohli zakoupit milovníci díla Jaroslava Čermáka. Obě večerní aukce společnosti 1. Art Consulting nabízely po jednom z děl tohoto předního představitele realismu v české malbě. Drobná Matka s dítětem byla na jaře prodána za 425 tisíc korun. Podstatně rozměrnější obraz se stejným námětem, nabízený v podzimní aukci za 2,7 milionu, však zůstal bez kupce, což byl výsledek docela překvapivý. Při závratném růstu cen za Brožíkova díla navíc o to méně pochopitelný. Čermákovy práce v takovýchto rozměrech jsou na trhu opravdovou raritou.

Na listopadové aukci Galerie Kodl se stejně jako o rok dřív objevila další reprezentativní krajina od Adolfa Kosárka. Práce tohoto nejvýznamnějšího českého krajináře, které se na trhu mohou ještě objevit, se přitom počítají maximálně na prstech obou rukou. To vzali v potaz i kupci. Nesignovaná krajina z roku 1855 byla prodána za rekordních 2,76 milionu korun.

Rozhodně početnější bylo zastoupení dalšího významného krajináře, Antonína Chittussiho. Několik drobných skic nabízelo Dorotheum, dva velké obrazy se objevily na aukcích společnosti 1. Art Consulting. Nejdráže byla prodána rozměrná Cesta do vsi z roku 1885 (obr. 72), která byla na květnové aukci společnosti vydražena za 1,65 milionu korun. Za shodnou cenu byl stejnou aukční síní vydražen i obraz Na lovu od Jaroslava Věšína (obr. 73). Šlo ostatně o nejlepší z několika obrazů tohoto autora, které se loni na trhu objevily. Další z velkých krajinářů 19. století, Julius Mařák, byl loni na aukcích zastoupen pouze pracemi na papíře. Dvě jeho rozměrné kresby byly Galerií Kodl vydraženy za 216 a 336 tisíc korun.

Adolf Kosárek: Horská krajina v bouři / kolem r. 1853

olej na plátně / 57 × 80,5 cm, cena: 2 760 000 Kč / Galerie Kodl 29. 11. 2009

Z dalších děl, jejichž ceny výrazně překonaly předaukční odhady, stojí za zmínku olej Zdenky Braunerové prodaný v aukci Galerie Kodl za 780 tisíc, malba Beneše Knüpfera Triton a najáda, prodaná v aukci Galerie Art Praha za 540 tisíc, a monumentální Topoly Václava Jansy, které byly koncem listopadu na aukci společnosti 1. Art Consulting vydraženy za 1,12 milionu korun (obr. 104).

Na samý práh 19. století se dostáváme s obrazy Antonína Slavíčka. Dvě jeho krajiny nabídlo na své zářijové aukci Dorotheum. Potok na Okoři z 90. let (obr. 29) se prodal za 3,12 milionu, obraz Žito z roku 1908 (obr. 52) za 2 miliony korun. Dražba obou maleb přitom shodně začínala na částce 1,2 milionu korun. Podobně jako Slavíček by zde mohl být zmíněn také Jakub Schikaneder, o jehož obrazy z doby před rokem 1900 i po něm byl loni mimořádný zájem. Tomuto fenoménu se však podrobněji věnujeme v samostatné kapitole.