Ročenka 09- Václav Špála

Podíváme-li se na přehled obrazů prodaných loni za více než milion korun, téměř každý pátý je dílem Václava Špály. Celkem 21 Špálových maleb pokořilo milionovou hranici a dohromady sběratelé za jeho práce utratili 55 milionů korun. Špála v minulém roce zažil nebývalý revival a dosažené výsledky byly asi překvapením pro všechny. Pro prodávající pak obzvlášť.

Václav Špála: Na Sázavě / 1922

olej na plátně / 91 × 74 cm, cena: 3 953 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 3. 2009

Václav Špála patří dlouhodobě k oblíbeným a vyhledávaným malířům. O jeho díla byl vždy velký zájem a jistě si dokáže udržet své příznivce i v budoucnu. Na začátku tohoto tisíciletí sice Špálovi na čas tak říkajíc došel dech a jeho obrazy šlo prodat jen stěží, po malé korekci cen už byla Špálova díla opět dobře obchodovatelná. Od roku 2006 Špála patří opět k těm autorům, jejichž obrazy jsou měřítkem kvality aukce a úspěšnosti prodeje. Množství Špálových obrazů – jeho dílo čítá ne stovky, ale rovnou tisíce položek – a zároveň permanentně vysoké ceny z něj dělají jednoho z nejúspěšnějších autorů na českém trhu.

Václav Špála: Slovenská krajina / 1937

olej na plátně / 60 × 81 cm, cena: 1 652 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 3. 2009

Srovnatelného „obratu“ jako Špála loni dosáhli jen Toyen a Filla, z nichž každý má však po dvou obrazech v první desítce. Co do počtu milionových položek je Špála jednoznačně nejúspěšnějším autorem loňského roku. Druhý Filla je zastoupen deseti obrazy. Důležité je, že ve většině případů též nešlo o prodeje za vyvolávací ceny či s pouhými několika příhozy. O Špálovy obrazy kupci skutečně bojovali a ceny za jeho kytice a zátiší vylétly v druhé polovině roku do výše, kde by je jen málokdo byl čekal.

Václav Špála: Krajina u Veltrus / 1920

olej na plátně / 63 × 76 cm, cena: 4 800 000 Kč / Galerie Art Praha 20. 9. 2009

V prvním pololetí byl o Špálovy práce zájem celkem běžný. Objevilo se několik rozměrných obrazů, které byly prodány velice dobře. Jednalo se ale především o krajiny, které vždy dosahovaly vyšších cen. Nejvýraznější byl obraz Na Sázavě z roku 1922 (obr. 25), který se na březnové večerní aukci společnosti 1. Art Consulting dostal ze dvou na téměř čtyři miliony korun. V dané chvíli šlo o Špálův cenový rekord, který však vydržel jen do září. Překrásná Slovenská krajina z roku 1937 byla na téže aukci prodána za 1,65 milionu korun. O měsíc později dražená Moravská krajina, dílo časově i rozměrově srovnatelné, již na aukci Galerie Art Praha stála 2,4 milionu korun. Na podzim už nešlo za tyto peníze pořídit ani rozměrově menší kytici ze stejného roku.

Václav Špála: Jižní krajina / 1923

akvarel na papíře / 47,5 × 62,7 cm, cena: 732 000 Kč / Galerie Art Praha 25. 4. 2009

Cenový posun je dobře ilustrovatelný na trojici velmi podobných kytic. První, Kytice měsíčků z roku 1928 (obr. 93), byl v dubnu v aukci Galerie Art Praha prodán za 1,26 milionu korun. Menší kytice, také měsíčků a ze stejného roku, stála v září v té samé aukční síni už 1,32 milionu (obr. 90) a stejně velká kytice, pro změnu opět s měsíčky a z roku 1930 (obr. 78), byla v listopadu na aukci galerie Kodl vydražena už za 1,56 milionu korun. Velká kytice pivoněk z roku 1938 pak byla prodána v listopadu dokonce za částku 3,06 milionu korun.

Rekord obrazu Na Sázavě překonala na zářijové aukci Galerie Art Praha Krajina u Veltrus, kterou Špála namaloval v roce 1920. Konečná cena se vyšplhala až na 4,8 milionu korun. Ze starších děl se loni na trhu objevily pouze obrazy U cihelny, olej na desce z roku 1912 (2,34 milionu korun), a Pohled na Dubrovnik z roku 1910 (1,8 milionu korun). Obě tato díla nabízela Galerie Art Praha. Cena druhého jmenovaného obrazu je o to překvapivější, že před pouhými dvěma lety byla tato malba na aukci téže společnosti prodána za vyvolávací cenu 600 tisíc korun. Výrazný cenový nárůst na dubnové aukci galerie zaznamenal také jeden ze Špálových akvarelů. Jižní krajina, dílo ze sbírky Emila Freunda, se dostala ze 144 na 732 tisíc korun.

Václav Špála: Kytice ve džbánu / 1933

olej na plátně / 81 × 65 cm, cena: 1 680 000 Kč / Dorotheum 19. 9. 2009