Ročenka 10 - Emil Filla

Obrazy a kresby Emila Filly dražené v roce 2010

Jméno Emila Filly, patrně nejznámější osobnosti české klasické moderny, se tradičně objevuje snad na každé aukci. Nemusí se přitom jednat hned o díla za miliony, značnou část prodejů tvoří grafiky. Počet nabízených děl se drží poslední tři roky přibližně na stejné úrovni. V roce 2010 šlo do aukce na pět desítek prací, z toho přibližně třetina zůstala nevydražena. Co se týče absolutních čísel, byl minulý rok pro Fillu naprosto rekordní. Za více než milion korun se prodalo 15 jeho obrazů a celková cena vydražených děl byla přes 60 milionů korun.

Za Fillův obraz roku lze považovat plátno Zátiší s knihou (Zátiší s lahví Cherry) z roku 1914, patřící do autorova nejvíce ceněného holandského období. I když je Filla k mání téměř nepřetržitě, obrazy z těchto let jsou opravdovou vzácností. Za posledních deset let jde teprve o třetí. Prvním jsou proslulé Zlaté rybičky u okna, prodané roku 2000, druhým předloňské zátiší Sklenice a noviny, obojí vydraženo Galerií Kodl. Fillovi se v Holandsku usadili v létě roku 1914 a do Prahy se vrátili na počátku roku 1920. V tomto mezidobí malíř namaloval své nejpůsobivější kubistické obrazy.

Zátiší s knihou věnuje Vojtěch Lahoda v poslední malířově monografii velkou pozornost. Podle něj je „možné je číst jako osobní konverzi, dílo indikující zvrat myšlenkových a uměleckých hodnot malíře“. Obraz s dobrou proveniencí byl mnohokrát vystavován a publikován. Sám autor jej považoval ve své předválečné tvorbě za stěžejní. Na listopadové večerní aukci Adolf Loos Apartment and Gallery cena tohoto unikátu vylétla z 12 na 19,5 milionu korun. Jde o nový Fillův aukční rekord a Zátiší s knihou se současně stalo nejdražším dílem loňského roku.

EMIL FILLA: ZÁTIŠÍ S KNIHOU / 1914

EMIL FILLA: ZÁTIŠÍ S KNIHOU / 1914 / olej na plátně / 30,7 x 25,4 cm

cena: 19 500 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 10. 11. 2010

O necelé dva měsíce dříve prošlo trhem jiné Fillovo dílo z holandského období, tentokrát však práce na papíře. Květiny ve džbáně, kombinovaná technika z téhož roku jako Zátiší s knihou, se na zářijové aukci Dorothea dostaly z 840 tisíc na 1,44 milionu korun. Jde o zdaleka nejdražší Fillovu práci na papíře. Kresby a akvarely z 20. a 30. let se běžně prodávají v maximálních relacích do dvou set tisíc korun.

V prvním pololetí zazářilo Zátiší s ovocem, pohárem a lahví oleje (obrázek 11 v seznamu milionových položek) z roku 1925, nabízené na dubnové večerní aukci 1. Art Consuting. Vydraženo bylo pátým podáním za částku 5,9 milionu korun. O milion korun levněji se prodal na listopadové aukci Galerie Kodl olej z malířova tzv. bílého období. Zátiší s košíkem a pohárem (obr. 17) datované rokem 1926 podle katalogu pocházelo z pozůstalosti Fillova přítele, sochaře Otto Gutfreunda. O obraz se na sále bojovalo, jeho cena vyšplhala o 1,7 milionu korun. Jiné dílo ze sochařovy pozůstalosti, barevné Zátiší (obr. 21) z roku 1924, nabídla Galerie Kodl již na své dubnové aukci. Obraz se prodal za 3,84 milionu korun.

Na zářijové aukci Galerie Art Praha našlo nového majitele Zátiší s okurkami (obr. 15) z počátku 20. let ze sbírky Jaroslava Borovičky. Obraz se prodal za 5,28 milionu korun, o čtvrt milionu dráž, než za kolik byl vydražen v listopadu 2009. Tehdy se však jednalo o zmařenou aukci. Stejná aukční síň na podzim prodala i jedinou Fillovu loni nabízenou plastiku, známý bronz Hlava. Prodal se za 138 tisíc korun.

Perlu z pozdního období Fillovy tvorby nabídla v listopadu společnost Prague Auctions. Rozměrné plátno Já som bača velmi starý (162 na 130 cm) v originálním, autorsky zdobeném rámu vydražila s mírným nárůstem za 4,44 milionu korun. Výrazné dílo z roku 1947 náleží k Fillovu vrcholnému poválečnému cyklu na motivy slovenských lidových písní. Špičkové práce z této série se na trhu běžně nevyskytují. Obraz byl loni zařazen i na reprezentativní přehlídku umění přelomu 40. a 50. let Roky ve dnech, pořádané Galerií hlavního města Prahy.

Ze stejného období se v průběhu roku v aukcích objevilo ještě devět dalších olejů, osm zátiší a figurativní obraz Sochařka (obr. 45). V minulých letech se přitom obrazy z konce 40. let na trhu vyskytovaly jen výjimečně. Nejdráže se prodalo Zátiší s rybou vydražené na aukci Galerie Kodl za 3 miliony korun (obr. 28). Panoramatické pohledy na České středohoří ze samého závěru Fillovy tvorby byly loni draženy jen dva. Dražší z nich se na únorové aukci 1. Art Consulting prodal za 112 tisíc korun.

EMIL FILLA: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ / 1950

tuš a akvarel na kartonu / 33 x 71 cm / cena: 112 100 Kč / 1. Art Consulting 21. 2. 2010

Ačkoliv byl loňský rok pro Fillu rekordní, pětice nevydražených milionových pláten svědčí o tom, že na trhu je poněkud „přefillováno“ a že rozhodně je z čeho si vybírat. Někdy také pomůže, když prodávající zareaguje snížením ceny. Tak tomu bylo u zajímavého Zátiší s rybou (obr. 43) z roku 1926. Nejprve je v únoru nabízela společnost 1. Art Consulting za relativně vysokou vyvolávací cenu 2,95 milionu korun. Poté, co obraz zůstal nevydražen, objevil se v květnové aukci Dorothea s vyvolávací cenou sníženou o celý milion korun. Zde se také nakonec prodalo za slušných 2,4 milionu korun.