Ročenka 10 - Krajináři

Nejzajímavější krajinomalby roku 2010

Přestože aukcím žebříčkům vévodí moderní umění, díla českých krajinářů rozhodně nepatří do starého železa. Naopak. Českým krajinářům, ať už těm z 19. století, nebo těm moderním, patří na trhu s uměním stále podstatný segment. Růst cen sice nekopíruje raketové nárůsty jako u české moderny, přesto je u mnoha autorů zřetelný posun nahoru, zejména u špičkových obrazů, po kterých je stále větší poptávka. Navíc se počet jmen, u kterých jsou sběratelé ochotni si připlatit, oproti minulým letům zvyšuje a na aukcích se začíná bojovat o jména, o která v minulých letech málokdo stál.

Svébytným fenoménem je Mařákova škola, tzv. mařákovci. Julius Mařák byl profesorem krajinomalby na pražské Akademii v letech 1889–1899, za tuto dobu z jeho ateliéru vzešlo mnoho osobností moderní české krajinomalby. Mařákovci jsou na trhu zastoupeni velice hojně jak autorsky, tak množstvím obrazů, takže úplný výpis není v možnostech tohoto článku. Krom umělců a děl jmenovaných na dalších řádcích byly v nových autorských rekordech loni vydraženy i obrazy Jana Honsy (228 tisíc korun), Karla Langera (168 tisíc korun), Otakara Lebedy (660 tisíc korun) či Jaroslava Panušky (448 tisíc korun).

ANTONÍN SLAVÍČEK: KRAJINA S LISTNATÝMI STROMY

ANTONÍN SLAVÍČEK: KRAJINA S LISTNATÝMI STROMY / syntonos na papíru / 64 x 48 cm / cena: 840 000 Kč / Dorotheum 6. 3. 2010

Nejžádanějším Mařákovým žákem je bezesporu Antonín Slavíček, jehož obrazy se loni na českých aukcích objevily hned pětkrát. Na začátku března Dorotheum nabízelo dvě jeho ranější práce, krajinnou studii a zátiší. Oba obrazy byly vyvolávány na 720 tisících korun. Zatímco studie krajiny byla prodána za 840 tisíc, Zátiší se zeleninou a chlebem (obrázek 82 v seznamu milionových položek) se dostalo až na 1,32 milionu korun. O tři týdny později dražila společnost Meissner-Neumann obraz Cesta se stromy (obr. 57), u kterého se konečná cena vyšplhala až na 1,72 milionu korun. Neúspěchem naopak skončila dražba obrazu Na cestě z roku 1904, který v prosinci nabízela Galerie Art Praha za 1,08 milionu korun. Rok uzavřela Krajina u Německé Rybné z roku 1909, která se na aukci společnosti Arcimboldo prodala za vyvolávací cenu 420 tisíc korun.

Co do počtu a celkové ceny dražených děl si loni vedli nejlépe František Kaván a Alois Kalvoda. Dubnová aukce 1. Art Consulting nabídla mimořádný Kalvodův Autoportrét s chotí. Z minimálního podání 295 tisíc se konečná cena dostala až na rekordních 495 tisíc korun. Při bližším pohledu je ovšem překvapující, že tato tak moderně pojatá a symbolisticky dýchající práce vlastně nevybočila z cen, za které se prodávají nejdražší umělcovy krajiny. Za více než 400 tisíc korun byly loni draženy hned dvě z nich, Městský rynek v Bělé pod Bezdězem, který v červnu dražila společnost 1. Art Consulting, a o poznání menší olej Na břehu rybníka, který v listopadu nabídl aukční dům Meissner- Neumann. Za více než 100 tisíc korun pak bylo loni vydraženo ještě dalších sedm Kalvodových obrazů.

FRANTIŠEK KAVÁN: ZIMNÍ SLUNKO ZAPADÁ

FRANTIŠEK KAVÁN: ZIMNÍ SLUNKO ZAPADÁ / olej na plátně / 70 x 90 cm / cena nezveřejněna / Galerie Kroupa

Nový aukční rekord si loni připsal i František Kaván, když se jeho rozměrná Letní krajina na květnové aukci Dorothea vyšplhala až na 660 tisíc korun. Předchozí Kavánovo aukční maximum mělo hodnotu necelých 390 tisíc korun. Někde mezi těmito dvěma rekordy se měl cenově pohybovat obraz Zimní slunko zapadá, který privátně prodala Galerie Kroupa. Za více než sto tisíc korun bylo loni vydraženo ještě pět dalších Kavánů, nejdráže obrazy Na Horní Chrudimce, který se na dubnové aukci Galerie Kodl dostal ze 120 na 300 tisíc, a Polní motiv (Vlčí máky), který na zářijové aukci Dorothea vyletěl z 84 na 312 tisíc korun. Na prosincové aukci společnosti Arcimboldo se strhl urputný boj dokonce i o zimní krajinu Za vsí, střední formát z roku 1920. Obraz byl nabízen za 36 tisíc, konečná cena se však dostala až na 144 tisíc korun. Přibližně každý třetí loni nabízený Kaván nicméně zůstal nevydražen. Důležité obrazy či ranější díla si cestu do sbírek vždy najdou, pozdních krajin je však tolik, že ani přibývající noví Kavánovi sběratelé nedokážou pokrýt nabídku trhu.

Na novou cenovou úroveň se loni posunuli také Ota Bubeníček a Josef Ullmann, další z Mařákových žáků, když jejich nejdražší díla prolomila hranici půl milionu korun. Na květnové aukci Dorothea se rozměrná Bubeníčkova Horská bystřina, práce z roku 1902, dostala ze 180 na 600 tisíc korun. Již v březnu se na aukci galerie Pictura dva Bubeníčkovy oleje na lepence z let 1903 a 1904, nabízené po 72 tisících, shodně vyšplhaly na 180 tisíc korun. Jen o pár tisíc méně stála na listopadové aukci Meissner-Neumann Kvetoucí lípa na Mladovožické stráni, práce z roku 1933. Vysokou cenu v tomto případě vysvětluje, že jde o obraz restituovaný z Národní galerie. Nejkrásnějším Bubeníčkem, který se loni objevil na trhu, byl obraz Rybářský přístav ve Splitu z roku 1910, který privátně prodala litomyšlská Galerie Kroupa. Obdobný námět, Přístav v Hvaru z doby kolem roku 1900, se postaral o rekord Josefa Ullmanna. Na zářijové aukci Galerie Art Praha obraz vylétl na 600 tisíc korun, osminásobek vyvolávací ceny. V prosinci se za podobnou cenu, 576 tisíc korun, na aukci společnosti Arcimboldo prodal ještě obraz Po dešti z roku 1908. Za více než sto tisíc korun bylo loni draženo ještě šest dalších Ullmannových obrazů.

Rok 2010 nabídl i několik raných děl Antonína Hudečka. Ten sice nebyl přímo Mařákovým žákem, přesto je jeho raná tvorba s Mařákovci neoddělitelně spjata. Nejkrásnějším Hudečkem, který se na trhu za několik posledních let objevil, byla Podzimní nálada, dražená na listopadové aukci 1. Art Consulting. Rozměrné plátno ze samého počátku 20. století neslo všechny znaky skutečně galerijního díla. Povážlivě nízko nasazená vyvolávací cena, pouhých 216 tisíc korun, přilákala velký počet dražitelů. Konečná cena se vyšplhala až na rekordních 2,58 milionu korun. O něco menší Hudečkův figurální obraz z doby okolo 1900 nabídla květnová aukce Meissner-Neuman. Obraz Na jezu (obr. 51) se prodal za 2 miliony korun, dvojnásobek vyvolávací ceny. Třetí raný Hudečkův obraz, Dívka v zahradě, byl na prosincové aukci společnosti Arcimboldo vydražen za 516 tisíc korun.

Z dalších jmen významných českých krajinářů je třeba zmínit zejména Václava Radimského. V aukcích je každoročně nabízeno několik desítek jeho obrazů, jen výjimečně se však objevují práce z let jeho pobytu ve francouzském Giverny. Právě dvojice děl z tohoto období se v samém závěru roku postarala o Radimského nejvyšší loňské prodeje. Na prosincové aukci Galerie Art Praha se obraz Na sklonku dne v Giverny prodal za 768 tisíc korun. Jen o pár dní později tuto cenu překonal obraz Krajina v Giverny, vydražený na aukci společnosti Arcimboldo za 780 tisíc korun. Dalších patnáct Radimského obrazů bylo vydraženo v cenovém rozpětí od 200 do 500 tisíc korun. Zájem o „českého Moneta“ trvá již téměř deset let. První Radimského velká výstava, kterou na podzim letošního roku chystá Galerie hlavního města Prahy, by však cenami jeho obrazů mohla ještě výrazně zahýbat.

ALOIS KALVODA: NA BŘEHU RYBNÍKA / 1900

ALOIS KALVODA: NA BŘEHU RYBNÍKA / 1900 / olej na plátně / 50,5 x 67 cm / cena: 437 000 Kč / Meissner-Neumann 7. 11. 2010

Posledním autorem, kterého je v této kapitole možné alespoň stručně zmínit, je Oldřich Blažíček. Nebyl sice vyhraněným krajinářem – řada jeho ctitelů dává přednost jeho kostelním interiérům –, loni se však na českých aukcích za nejvyšší ceny prodávaly právě jeho krajiny. Hned tři se na aukcích Dorothea a Galerie Art Praha prodaly za více než půl milionu korun. Nejzajímavější byl pozdní Zimní výhled z mého okna, který malíř namaloval v roce 1949. Na jarní aukci Dorothea se dostal z 336 na 540 tisíc korun. Jeden z Blažíčkových obrazů se loni přiblížil dokonce částce 2 miliony korun, nestalo se tak však v Praze, ale v New Yorku. Interiér Staronové synagogy z roku 1913 byl v půlce prosince na aukci Sotheby’s vydražen za rekordních 104 tisíc dolarů (více v kapitole věnované bohemikům na zahraničních aukcích).