Ročenka 10 - Nábytek

Starožitný nábytek dražený v roce 2010

Kolekce starožitného nábytku na svých aukcích pravidelně nabízí trojice aukční síní: Dorotheum, Zezula a Sýpka. Zatímco první dvě jmenované společnosti pokrývají celou šíři trhu od baroka po první polovinu 20. století, aukční síň Sýpka se do značné míry specializuje na závěrečnou periodu tohoto období, na secesi a modernu. Výhradně na design 20. století se soustředí společnost Cohn Auction, která však pořádá jen jednu aukci ročně, vždy v říjnu v rámci pražského Designbloku.

Nejdražším loni vydraženým kusem nábytku byla barokní komoda s proskleným nástavcem, která se na květnové aukci společnosti Dorotheum prodala s výrazným nárůstem za 336 tisíc korun. Na zářijové aukci Dorothea se další barokní sekretář dostal ze 144 na 156 tisíc a barokní příborník byl prodán za vyvolávací cenu 216 tisíc korun. Za více než 100 tisíc se na aukcích Dorothea prodal ještě biedermeierový jídelní stůl, který na květnové aukci nečekaně vylétl z necelých 34 na 168 tisíc korun, ozdobný stolek z konce 19. století s obrazovými miniaturami Napoleona a jeho blízkých a rozměrné zrcadlo z téže doby. Na listopadové aukci se stolek dostal ze 120 na 168 tisíc, zrcadlo ze 72 na 156 tisíc korun. Výraznější cenové nárůsty jsou však v této kategorii spíše výjimkou. Většina kusů je prodána jen za minimální podání či zůstává nevydražena.

Na aukcích společnosti Zezula se nejdráže prodala bohatě dekorovaná skříňka typu trumeau, bratislavská či vídeňská práce z 20. let 19. století. Nový majitel ji získal za vyvolávací cenu 109 tisíc korun. Na téže říjnové aukci, rovněž za vyvolávací cenu, bylo vydraženo také luxusní biedermeierové sofa. Tento masivní kus nábytku stál necelých 44 tisíc korun. K několika zajímavým prodejům došlo i na prosincové aukci společnosti. Trojice křesel ve stylu italského klasicismu se prodala za 92 tisíc a rozměrný stůl s deskou vykládanou různými druhy barevných mramorů byl přiklepnut za 64 tisíc korun. Z modernějších starožitností dražených aukční síní Zezula se nejdráže prodala luxusní jídelna podle návrhu Stanislava Králíčka ze začátku 30. let. Soubor sestávající z vitríny, rozkládacího stolu, dvou křesel, čtyř židlí a dvojice bufetů přišel nového majitele na 75 tisíc korun.

DUŠAN JURKOVIČ: POJÍZDNÁ ŽIDLE
mořené a lakované dřevo / 86 x 52 x 48 cm cena: 40 120 Kč / Sýpka 28. 2. 2010

Aukční dům Sýpka na své květnové aukci nabídla kolekci pěti kusů nábytku navrženého či používaného Adolfem Loosem. Kulatý stůl původně určený pro vilu Duschnitz byl nabízen za rekordních 826 tisíc korun. Zůstal však bez kupce. Prodalo se alespoň rotangové křeslo z jednoho z Loosových plzeňských bytů a židle s původním čalouněním a třásněmi. V obou případech projevil zájem jen jeden kupec. Židle jej přišla na 94 tisíc korun, křeslo na polovic. Za necelých 31 tisíc se na téže aukci prodalo masivní křeslo připsané Josefu Hoffmannovi a za 35 tisíc korun rondukbistické křeslo s původním potahem. Na únorové aukci společnosti byla za 40 tisíc korun vydražena pojízdná židle navržená Dušanem Jurkovičem a také atypické křeslo z ohýbaného dřeva, v katalogu připsané firmě Thonet. V Jurkovičově případě se konečná cena vyšplhala na více než šestinásobek minimálního podání. Na říjnové aukci Sýpka nabídla dvě thonetky navržené Janem Kotěrou. S cenou 47 tisíc korun však zůstal tento pár nevydražen.

 Nábytku a doplňků z produkce firmy Thonet bylo loni samozřejmě draženo mnohem víc. Dva nejdražší nabízené kusy však zůstaly neprodány. Byly jimi psací stůl podle návrhu Otto Prutschera, nabízený v září v Dorotheu za 114 tisíc, a kompletní vybavení jídelního salonu (sestávající ze čtveřice židlí, sofa, dvojice křesel, kulatého rozkládacího stolu, bufé, příborníku, servírovacího stolku a lampy), které aukční síň Zezula v říjnu vyvolávala za 109 tisíc korun. Bez kupce zůstalo i elegantní polohovací křeslo nabízené na téže aukci za 58 tisíc korun. Za 41 tisíc korun se na březnové aukci společnosti Zezula prodala slavná sedací souprava pro kabaret Fledermaus od Josefa Hoffmanna, a to v původním nerestaurovaném stavu. V rozšířené verzi – včetně odkládacího stolku a dvou židlí – a po restaurování byla tato sada nabízena také společností Sýpka. Na její květnové aukci zůstala s cenou 136 tisíc korun nevydražena.

JINDŘICH HALABALA: NÁBYTKOVÝ SOUBOR/ 40./50. léta / dýhováno mahagonem / 153 x 95 x 48 cm
cena: 17 250 Kč / Zezula 5. 6. 2010

Nejdražším kusem nábytku od firmy J. & J. Kohn se loni stala kostra postele s elegantně tvarovanými čely, která se v únoru na aukci společnosti Sýpka prodala za vyvolávací cenu 48 tisíc korun. O měsíc později se na aukci společnosti Zezula za 22 tisíc korun prodal stolek se čtyřmi židlemi, který pro J. & J. Kohn navrhl Josef Hoffmann. Od stejného autora a výrobce pocházelo ještě křeslo vydražené v říjnu na aukci Cohn Auction za 8400 Kč.

Za 112 tisíc korun byl na květnové aukci Sýpky vydražen mosazný rondokubistický lustr. Několik jiných, ještě dražších stropních svítidel z přelomu století, které společnost na svých aukcích loni nabízela, však zůstalo nevydraženo. V Dorotheu se nejdráže prodal osmiramenný lustr imitující vinnou révu, práce z druhé poloviny 19. století, který byl na březnové aukci vydražen za 72 tisíc korun. Často s výraznými nárůsty se na aukcích Sýpky prodávaly stolní a stojací funkcionalistické lampy. Největším překvapením se stala dražba stolní lampy firmy Napako, která se na únorové aukci Sýpky dostala z 5300 Kč až na téměř 39 tisíc korun. Ještě o pět tisíc víc stála na téže aukci stojací lampa navržená Jindřichem Halabalou pro UP závody. Na říjnové aukci se pak stejná lampa prodala za 27 tisíc korun.

Jindřich Halabala se pomalu stává fenoménem českých aukcí. V posledních dvou letech jimi prošla více než dvacítka jeho prací, mezi nimi i několik kusů z poválečného období. Na červnové aukci společnosti Zezula se jeho skříňka s proskleným nástavcem z přelomu 40. a 50. let prodala za 17 tisíc korun. O dvacet tisíc víc stál na aukci společnosti Cohn Auction Halabalův psací stůl H-180 s kostrou z chromovaných trubek, vyráběný UP závody ve 30. letech.

Ze slavných zahraničních moderních architektů a designérů, jejichž díla loni prošla českými aukcemi, můžeme jmenovat Miese van der Rohe, Marcela Breuera, Alvara Aalta nebo Charlese a Ray Eamesovy. Nejdráže se prodal pár trubkových křesel od Miese van der Rohe, vydražený na únorové aukci Sýpky za 47 tisíc korun. Jídelní stůl od Marcela Breuera společnost v květnu prodala za 32 tisíc a jeho křeslo Wassily za necelých 15 tisíc korun.

ANTONÍN KYBAL: KOBEREC / 1930–35 / ručně vázaný vlněný koberec / 180 x 320 cm / cena: 141 600 Kč / Sýpka 24. 10. 2010

S jistou licencí lze do kategorie nábytku zařadit i koberce a goblény. Na české poměry zcela výjimečným kusem byl gobelín s mytologickou scénou, flanderská práce z konce 17. století, dražený na květnové aukci Dorothea. Z vyvolávací ceny 240 tisíc se dostal až na částku 456 tisíc korun. Možná ještě větším úspěchem je cena necelých 142 tisíc korun za rozměrný koberec s květinovým vzorem od Antonína Kybala z 30. let. Jeho dražba začínala na 83 tisících korun.