Ročenka 10 - Slovenští autoři

Slovenské umění na českých aukcích v roce 2010

Jména slovenských autorů zaznívající v minulém roce na českých aukcích se příliš od těch předloňských nelišila. Často jde o autory na našem trhu již částečně zavedené, případně žijící jistou dobu v Čechách. Také nabídka původem slovenských autorů se v poslední době spolu s rozšiřujícím se trhem zvětšuje, dosažené ceny si již často nezadají s těmi zahraničními.

Kvalitní ranou malbu Martina Benky nabídla v dubnu galerie Kodl. Obraz datovaný do prvního desetiletí 20. století a ovlivněný malbou Aloise Kalvody se prodal za 432 tisíc korun, což je loňská Benkova nejvyšší cena na českém trhu. Benka patří k autorům, kteří část svého života tvořili v Čechách, a tak se jeho díla objevují poměrně často. Dorotheum prodalo o měsíc později Izbu z Ratiškoviec za 312 tisíc korun a na podzim pak drobnou skicu Ulice v Casablance z roku 1931 za 204 tisíc korun. Hlavním Benkovým tahákem měl být loni olej Malá Fatra, s vysokou vyvolávací cenou 660 tisíc korun však zůstal u 1. Art Consulting bez zájemce.

Poté, co na podzim 2009 úspěšně 1. Art Consulting vydražila špičkovou Krajinu Vojtěcha Erdelyie téměř za půl milionu korun, nabídla v minulém roce obdobný námět. Výrazná Krajina s červánky a řekou však zůstala neprodána. Na vině je patrně i zde příliš vysoká vyvolávací cena. Zatímco o rok dříve prodaná Krajina začínala dražbu na necelých 200 tisících korunách, u loni nabídnutého, menšího plátna to bylo celých 480 tisíc korun. Tento zajímavý malíř pochází ze Zakarpatské Ukrajiny, v Praze vystavoval roku 1929. Pro naše sběratele může svou jemnou malebností, odrážející mnichovské a pařížské školení, představovat zajímavou alternativu k naší moderně. Jeho tuzemské ceny si s ničím nezadají s těmi budapešťskými. Už i u nás jeho díla překročila milionovou hranici.

VOJTĚCH ERDELYI: KRAJINA S ČERVÁNKY A ŘEKOU

VOJTĚCH ERDELYI: KRAJINA S ČERVÁNKY A ŘEKOU / olej na plátně / 64 x 54 cm / nevydraženo / 1. Art Consulting 20. 11. 2010

S dvojící děl v Čechách zatím neznámého Antona Jasusche přišla v listopadu síň Meissner-Neumann. Zatímco kresba Závěje zůstala neprodána, plátno V březovém háji si našlo kupce za vyvolávací cenu 110 tisíc korun. Ačkoliv na našich aukcích zaznělo Jasuschovo jméno patrně poprvé, jde o jednoho z čelných představitelů košické moderny, jenž prošel budapešťským, mnichovským i pařížským školením. Pokud by se ukázalo, že prodané dílo náleží do autorova ceněného raného období, mohla by jeho cena na zahraničním trhu ještě narůst. Oproti tomu portrétní skica Portrét vojáka od Ladislava Mednyánszkého u stejné síně v prosinci již podruhé neuspěla. Přitom jde o jednoho z nejdražších slovenských autorů. V žebříčku nejdražších děl prodaných loni na Slovensku obsadil horní dvě příčky. Aukční dům Zezula loni nabídl ještě jeho portrétní kresbu uhlem, také však bez úspěchu.

S dvojící děl jiné zakladatelské osobnosti slovenské moderny přišla loni společnost 1. Art Consulting. Imrich Weiner-Kráľ, známý svou účastí ve francouzském protifašistickém odboji, zatím na českém trhu zcela nezdomácněl. Dvě stejně veliká nesignovaná plátna, pozdní Menhir a ze surrealismu těžící Spomienka (Maska) vyšly na téměř shodných 200 a 198 tisíc korun.

Velmi se loni dařilo Cypriánu Majerníkovi. Majerník žil od studií na Akademii až do své předčasné smrti v Praze. Dorotheum v květnu nabídlo jeho výraznou temperu Žongléři. Cena této zajímavé práce na papíře doslova vyletěla z 48 tisíc až na konečných 408 tisíc korun. O měsíc později začala 1. Art Consulting jeho plátno Jasnovidec (obrázek 31 v seznamu milionových položek) dražit na částce přesahující půl milionu korun. Konečná cena se dostala téměř na šestinásobek, tedy 2,89 milionu korun. Jde o opakovaně vystavované plátno, roku 1946 v Umělecké besedě, o dva roky později pak dokonce na Benátském Bienále, reprodukované také v monografii. Na jaře se v aukci Galerie Art Praha objevil ještě o půl roku dříve neprodaný Majerníkův Don Quijote a Sancho Panza, vyvolávací cena 756 tisíc však kupce opět nepřilákala. Na pražské Akademii částečně studoval také u nás málo prodávaný Miloš A. Bazovský. Jeho malba Jeseň v Oravě se na aukci Konta Bariéry dostala z 350 na 610 tisíc korun.

CYPRIÁN MAJERNÍK: ŽONGLÉŘI

CYPRIÁN MAJERNÍK: ŽONGLÉŘI / tempera na papíře / 29 x 39 cm / cena: 408 000 Kč / Dorotheum 22. 5. 2010

 Další autor, který strávil svá studia a počátek umělecké kariéry v Praze, je Endre Nemes, původním jménem Nágel. Čechám věnoval velkou část svých pamětí. Mezi slovensko-maďarskými autory patří k nejprodávanějším. Jen loni se u nás objevila desítka jeho pláten, některá velmi kvalitní. 1. Art Consulting prodala v červnu za vyvolávací ceny 531 tisíc a 330 tisíc korun jeho malby Den ksrackslagne spraHelgubben (1947) a Stojící v protisvětle (1958). Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery na své jarní akci prodala jeden ze stěžejních olejů Canon I datovaný 1957. Jeho cena vzrostla asi o třetinu na 448 tisíc korun. V listopadu pak ještě Nemesovo Malning I, které se tentokrát prodalo za vyvolávací cenu 420 tisíc korun. Nemes emigroval do Švédska v roce 1938, převážná většina nabízených děl jsou tedy novodobé importy.