Ročenka 10 - Sochy

Nejzajímavější sochy dražené v roce 2010

I když zůstává socha stále jednou z okrajových částí trhu, její význam během posledních let výrazně rostl. Zatímco počet prodaných položek se od roku 2006 zdvojnásobil, objem utracených finančních prostředků vzrostl za stejnou dobu trojnásobně. Tato čísla svědčí o nárůstu cen i kvality nabízených položek.

Ze sochařů počátku 20. století v loňském roce kralovala originální osobnost Jaroslava Horejce. Jeho Orfeus z roku 1916 se hned na první velké aukci loňského roku, únorové aukci 1. Art Consulting, vyšplhal na 177 tisíc korun, trojnásobek vyvolávací ceny. O dva měsíce později výlučný a rozměrný bronz Tanečnice z roku 1912 v aukci Galerie Art Praha doslova vyletěl z 216 na 744 tisíce korun. Přitom cenové relace Horejcových děl dosud končily na poloviční částce. Ve stejný den se za 26 tisíc korun prodala také bronzová busta Olympia z roku 1938. Už v září, v reakci na úspěch Tanečnice, dal kupec za jiný exemplář u Dorothea celých 240 tisíc korun. Přitom stejné dílo se objevilo v posledních letech na trhu vícekrát. Vloni do třetice ještě v říjnu v Sýpce, už bez úspěchu. Nevydražena zůstala také další verze Orfea, nabízená na listopadové aukci 1. Art Consulting za 108 tisíc korun. Výjimečné ceny loni dosáhl také Horejcův učitel Stanislav Sucharda. Dvoudílný secesní reliéf Poklad se v květnu prodal v Dorotheu za 168 tisíc korun. Tato částka rovněž mnohonásobně převyšuje ceny jeho běžně dostupných prací.

BEDŘICH STEFAN: BUGATKA / 1926

patinovaný bronz / 24 x 71 x 35 cm / cena: 588 000 Kč / Galerie Pictura 14. 3. 2010

Od stěžejního sochaře české moderny, Otto Gutfreunda, v minulém roce trh nabídl Studii Pomníku Boženy Němcové v Ratibořicích. Za sádrový patinovaný model k jedné z vrcholných prací autorova civilistního období dal jediný zájemce 180 tisíc korun. Pomník, odhalený roku 1922, připadal ve své době obyvatelům Ratibořic skandálně moderní. Po 120 tisících korunách se pak prodávaly Gutfreundovy mistrovské plastiky Legionářů z pálené hlíny. Obojí opět u Dorothea, které se spolu s Galerií Art Praha kategorii sochy věnuje asi nejvíce. Právě zde stál pozdní odlitek Gutfreundova Hamleta 192 tisíce korun. Do kubistické etapy tvorby patří i známý Celista. Jeden jeho vloni nabízený exemplář se však neprodal. Dvě menší bronzová sousoší, Tanec (Meissner-Neumann) a Milenci (Galerie Art Praha), dosáhla necelých 75 a 53 tisíc korun.

 V roce 2010 na trhu zaznělo i jméno Gutfreundova generačního druha, sochaře Bedřicha Stefana. Jeho Bugatka, datovaná 1926, je krásným příkladem tehdy pokrokového pronikání civilních témat do umění. Od Stefana jsou známá i jiná vynikající ztvárnění sportovních námětů. Z výjimečné vyvolávací ceny 456 tisíc se v březnové aukci Galerie Pictura dostala až na 588 tisíc korun. Jiné dva exempláře tohoto automobilu, v méně atraktivní patině, v minulosti nabízely už aukční domy Sýpka a Vltavín. Za výrazně nižší ceny je však neprodaly. Zde mohla hrát roli i forma prezentace díla. Kupující dnes chtějí být o výlučnosti předmětu informováni a utvrzováni. Podrobné statě v katalozích, kvalitní fotografie, citace posudků jsou v poslední době více vyžadovány. Sebezajímavější dílo, není-li mu věnována náležitá pozornost, často projde bez povšimnutí. Jak ukazuje příklad Horejcovy Olympie a Stefanovy Bugatky, u sochy hraje navíc roli také stav zachování předmětu, kvalita odlitku či počet exemplářů. Bohužel tyto údaje nám, až na čestné výjimky (aukční dům Zezula), tuzemské katalogy zatím tají.

KAREL NEPRAŠ: SEDÍCÍ CÍSAŘ / 1999

bronz, litina, trubky / 66 cm

cena: 377 600 Kč / 1. Art Consulting 28. 4. 2010

Stále lépe se v posledních letech prodává také sochař Skupiny 42 Ladislav Zívr. Jeho ještě reprezentativní plastika Naslouchající z roku 1948 se v březnu v Dorotheu dostala až na rekordních 780 tisíc korun. Už její vyvolávací cena 144 tisíc přitom byla na horní hranici dosud prodaných položek. Z tohoto období jde ovšem o jedno z vůbec posledních dostupných děl, ostatní jsou rozeseta po veřejných sbírkách, které sotvakdy opustí. Zívrova Pavučina z roku 1978 se na následující aukci prodala už za (přiměřeně navýšené) první podání činící 336 tisíc korun. O pár let mladší terakotový Noční chodec stál u Sýpky 112 tisíc korun.

Z novějšího sochařství trh v posledním roce nabídl původní duralový Variabil Radoslava Kratiny ze 70. let. Prodal se u Prague Auctions za 144 tisíc korun. Úspěšně se ujala také tři díla Karla Nepraše. Dvě jeho fontány z konce 80. let stály 384 a 432 tisíce korun (Prague Auctions a Galerie Art Praha). Minimalistického Sedícího císaře aukční síň 1. Art Consuting prodala za necelých 380 tisíc korun. V posledních letech roste zájem také o díla Stefana Milkova. Galerie Art Praha úspěšně nabídla hned čtveřici jeho soch. Nejdražší bronzová a skleněná lampa Fénix vyšla na 312 tisíc korun.