Ročenka 10 - Surrealismus

Nejzajímavější díla českého surrealismu v roce 2010

Jindřich Štyrský a Toyen v posledních letech patří mezi nejvíce ceněné autory českých aukcí. V minulých pěti letech vždy měli aspoň jeden obraz v první desítce nejdražších děl roku, loni a předloni to byla rovnou čtyři díla. Rostoucí ceny navíc loni zaznamenali i další představitelé českého surrealismu.

Velký zájem byl opět zejména o díla Toyen. Největším úspěchem byla dražba oleje Zbytek noci (obrázek 2 v seznamu milionových položek) z roku 1935, který na své jarní aukci nabídla Galerie Kodl. Obraz, který autor malířčiny monografie Karel Srp označuje za „esenci surrealismu“, získal nového majitele jeden příhoz nad vyvolávací cenu, za 15,84 milionu korun. Na podzimních aukcích se objevily dva malířčiny obrazy z 20. let. Dílo z artificialistické etapy její tvorby, Vinobraní (obr. 6) datované 1927, nabídla v listopadu aukční síň Prague Auctions. Obraz, který vznikl za malířčina prvního pobytu v Paříži, se prodal za vyvolávací cenu 7,8 milionu korun. Jen o pár dní později byl na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery dražen obraz Cirque Conrado (obr. 3) z roku 1925, který byl v minulosti vystaven i v Centre Pompidou. Kupce našel jeden příhoz nad vyvolávací cenu, za 11,28 milionu korun. Na stejné aukci byla k mání ještě kombinovaná technika na papíře Masque, prodaná za vyvolávací cenu 168 tisíc korun. Rozměrná kresba Zrcadlení vyletěla v březnu na aukci Galerie Pictura z 30 tisíc na osminásobek.

VÁCLAV TIKAL: KATEGORIE I. / 1946

VÁCLAV TIKAL: KATEGORIE I. / 1946 olej na plátně / 81 x 100 cm

cena: 1 104 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 10. 11. 2010

Od Jindřicha Štyrského se loni v aukci objevil jen jeden obraz, geometrizující Kompozice (obr. 4) z roku 1925, kterou v listopadu dražila galerie Vltavín. Obraz se prodal za cenu prvního podání, za 9,6 milionu korun. Na jaře aukcemi prošly ještě dvě Štyrského kombinované techniky na kartonu. Skica k Obrazu III byla na aukci Galerie Art Praha vydražena za 204 tisíc a kresba Varianta k Létu v 1. Art Consulting za 531 tisíc korun. Několik reprezentativních obrazů Štyrského a Toyen bylo loni draženo také na pařížských aukcích (více v kapitole o českém umění v zahraničí).

 Mimořádný rok má za sebou také zakládající člen Devětsilu František Muzika. Jeho raná Krajina v Braníku (obr. 16), podle aukčního katalogu „naprosto zásadní ve vývojové fázi mezi obdobím kubizujícím a již imaginativně surrealistickým“, byla v dubnu Galerií Kodl nabízena s odvážně nasazenou vyvolávací cenou 4,68 milionu korun. Přesto se našli dva dražitelé, kteří o obraz projevili zájem. Prodal se po dvou příhozech za úctyhodných 5,16 milionu korun. Další Muzikova malba, o pět let pozdější Zátiší s hroznem (obr. 10), bylo draženo v září Galerií Art Praha. Prodávající souhlasil s poměrně realistickou vyvolávací cenu 2,4 milionu korun a zájem byl veliký. Plátno vyletělo na konečných 6,12 milionu korun a uzavírá první desítku nejdražších děl loňského roku. Vedle několika menších děl se od Františka Muziky na listopadové aukci Meissner-Neumann objevila ještě velká surrealistická kresba uhlem Ruce. Vyvolávací cena 90 tisíc korun byla ale přece jen příliš vysoká.

Poprvé za více než milion korun byla loni dražena díla Václava Tikala. Na stejné aukci jako Muzikova Krajina v Braníku a Toyenin Zbytek noci se za 1,56 milionu korun prodal jeho konstruktivisticko-surrealistický obraz Kategorie I. z roku 1946. Na listopadové aukci společnosti Dorotheum se pak o tři roky mladší Tikalův obraz Studený čas (Homo sapiens) (obr. 118) vyšplhal z 600 tisíc na 1 milion korun. Za rekordní ceny v rozmezí od 483 do 690 tisíc byla na podzim společností Meissner-Neumann vydražena také tři surrealistická plátna z 30. let od Vojtěcha Tittelbacha.

VOJTĚCH TITTELBACH: ABSTRAKTNÍ KOMPOZICE / před 1934

VOJTĚCH TITTELBACH: ABSTRAKTNÍ KOMPOZICE / před 1934 / olej na plátně / 35 x 45 cm / cena: 690 000 Kč / Meissner-Neumann 7. 11. 2010

 Koncem roku se na trhu objevila také díla solitéra Františka Janouška. Jeho Hlava muže ze zlomového roku 1933, s francouzskou proveniencí, nalezla na večerní aukci Adolf Loos Apartment and Gallery nového majitele za vyvolávaných 1,1 milionu korun. Další práce ze stejné doby, dvě kresby Adam a Eva a Muž a žena nabízené po 216 tisících korun, se už v prosinci u Galerie Art Praha neprodaly. Bez kupce překvapivě zůstal i vynikající obraz Námořník od Aloise Wachsmana, který aukční síň Vltavín v listopadu nabízela za 1,44 milionu korun. Obraz z roku 1930, který se mimo jiné objevil i na přelomové výstavě Poesie 32, je reakcí spíše na kubistickou lekci a ukazuje, jak se tehdy oba silné vlivy, nejen ve Wachsmanově tvorbě, prostupovaly.