Ročenka 10 - Umění 19. století

Nejzajímavější díla umění 19. století v roce 2010

Umění 19. století je jedním ze segmentů trhu, který v posledních dvou letech zažívá výraznou renesanci. Spolu s ochotou sběratelů díla této epochy kupovat a platit za ně vyšší a vyšší částky roste i počet nabízených položek, jejich rozmanitost a kvalita. Na aukcích se nyní objevují i jména, která dříve prakticky nezaznívala.

V minulém roce, stejně jako předloni, byla nabídka na tomto poli velmi zajímavá. U několika jmen padly nové cenové rekordy a skoro všechny nejlepší kusy našly nové majitele. Rostoucí zájem o umění 19. století není ani tak výrazem proměny vkusu sběratelů, jako vedlejším efektem strmého růstu cen klasické moderny. Sběratelé a investoři se začínají poohlížet po dalších segmentech trhu a 19. století, které bylo dlouhodobě podceněné, je logickou volbou. Za více než milion korun bylo v loňském roce v této kategorii vydraženo osmnáct děl, v roce 2009 jich bylo osm a o rok dřív jen dvě. Jenom obrazů Václava Brožíka se loni prodalo za více než šest milionů korun, a i proto mu věnujeme samostatnou studii.

VOJTĚCH BARTONĚK: DĚDEČEK A MALÁ DRUŽIČKA

VOJTĚCH BARTONĚK: DĚDEČEK A MALÁ DRUŽIČKA /olej na plátně / 71 x 52 cm

cena: 368 000 Kč / Meissner-Neumann 7. 11. 2010

Nejdražším loni vydraženým dílem umění 19. století (když nepočítáme Jakuba Schikanedera) se stala rozměrná krajina (104 na 132 cm) Josefa Navrátila (obrázek 42 v seznamu milionových položek), která se na prosincové aukci společnosti Arcimboldo prodala za 2,52 milionu korun, víc než dvojnásobek minimálního podání. Podobně výrazný nárůst zaznamenal Navrátilův obraz Mlýn v horách (obr. 90) i na dubnové aukci Galerie Kodl. Konečná cena se vyšplhala na 1,2 milionu korun. Jen o tři dny později nabídla společnost 1. Art Consulting další Navrátilovo dílo, kvaš na kartonu Horská krajina (Hon na lišku) restituovaný z Národní galerie. Jeho cena se vyšplhala na 444 tisíc korun, trojnásobek minimálního podání.

Velkým úspěchem byla dražba obrazu Pohled na klášter sv. Anny v Čechách (obr. 62) od klasicistního preromantického krajináře Karla Postla, od nějž jsou dostupné většinou jen kresby. Na červnové aukci společnosti 1. Art Consulting toto plátno z roku 1805, na rubu s výmluvným razítkem „Fürst Johann Lobkowitz“, vylétlo z 480 tisíc na zasloužených a rekordních 1,68 milionu korun. Z Postlových současníků se loni dražil ještě Portrét muže od Antonína Machka a Dumající amorek od Václava Mánesa. Oba prakticky se nevyskytující autoři byli k mání na listopadové aukci Meissner-Neumann. Machkův portrét dosáhl 172 tisíc korun, Mánesův amorek nabízený za stejnou cenu zůstal nevydražen.

Od Augusta Bedřicha Piepenhagena se loni nejdráže prodala výjimečná Krajina s hradem pocházející ze sbírky Rudolfa Ryšavého, předního prvorepublikového sběratele 19. století. Olej na dřevě datovaný kolem roku 1825 a restituovaný z NG dosáhl na dubnové aukci 1. Art Consulting ceny 885 tisíc korun, což je druhá nejvyšší aukční cena za dílo tohoto autora. Za 372 tisíc byl v prosinci aukční síní Arcimboldo vydražen drobný olej na kartonu Horská bystřina. Přibližně stejně či o trochu víc mohlo stát i plátno Piepenhagenovy dcery Charlotty Mokřiny v bouři, prodané Galerií Kroupa v Litomyšli.

Luděk Marold : Skica k vaječnému trhu

olej na lepence / 57 x 74 cm / cena: 600 000 Kč / Galerie Pictura 14. 3. 2010

K romantickému krajinářství neodmyslitelně patří jméno Antonína Mánesa. V listopadové aukci Galerie Kodl se dražila výjimečná dvojice jeho maleb Krajina se stavením a Krajina s řekou a domem (obr. 95 a 117). Dosažené ceny byly 1,14 a 1,02 milionu korun. Po překvapivém úspěchu krajináře Maxe Haushofera v roce 2009, nabídla loni Galerie Pictura další jeho výjimečné dílo, obraz Alpská vesnička u jezera. S vyvolávací cenu 600 tisíc korun však zůstal nevydražen. Z Haushoferových žáků slavil úspěch Hugo Ullik. V listopadu Galerie Kodl vydražila dvojici jeho komorních horských panoramat z mnichovského období U napajedla a Na jezeře za 780 tisíc korun. Dražba přitom začínala 300 tisících korunách. Za minimální podání 342 tisíc korun se v červnu na aukci 1. Art Consulting prodala Ullikova Krajina pod Kokořínem.

Z malířů generace Národního divadla se krom Václava Brožíka v roce 2010 dařilo Jaroslavu Čermákovi. Dvě plátna, Černohorka (obr. 104) a Černohorská kráska (obr. 94), byla v listopadu prodána za 1,08 a 1,15 milionu korun. První na večerní aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, druhé na aukci Meissner-Neumann. Z menších prací se objevil zajímavý Portrét dívky, který se na aukci společnosti Zezula prodal za 57,5 tisíce korun. Po dlouhé době se v aukci objevilo také reprezentativní plátno Františka Ženíška. Pozdní Svatební průvod (obr. 103) nalezl v březnu v Galerii Pictura kupce za vyvolávací cenu 1,08 milionu korun. Jen o padesát tisíc méně stál v květnu u Meissner-Neumann Ženský akt od Vojtěcha Hynaise, datovaný „1879 Paříž“ (obr. 111). Totéž plátno bylo přitom v roce 2002 vydraženo v Dorotheu jen za 540 tisíc korun. U Ženíška i Hynaise se jedná o dosud nejvyšší dosažené ceny.

Mezi krajináři generace Národního divadla letos vévodil Antonín Chittussi. Od něj v červnu Galerie Pictura vydražila za vyvolávací cenu 1,44 milionu korun luxusní Předměstí Paříže (obr. 76), vročené Romanem Prahlem do období první autorovy cesty do Francie. V říjnové aukci pak Pictura prodala ještě zajímavý Portrét MUDr. Tichého z roku 1889, rovněž za vyvolávaných 336 tisíc korun. Jiné Chittussiho plátno, Pohled na Nové Město na Moravě, stálo v září v Dorotheu kupce 660 tisíc korun. Výjimečných cen dosáhl v minulém roce i krajinář Antonín Waldhauser. Jeho olej na papíře Mlýn Větrník, zakoupený původně z autorovy pozůstalosti, se u Meissner-Neumann vyšplhal z 57 na 345 tisíc korun. V podobných cenových relacích se mohlo pohybovat i Waldhauserovo mimořádné plátno Zimní podvečer, které loni prodala Galerie Kroupa. Nejdražším dílem Julia Mařáka pak byla Lesní partie, prodaná v prosinci na aukci společnosti Arcimboldo za 324 tisíc korun. Mařákův akvarel Lesní cesta s myslivcem stál na jaře u Dorothea 312 tisíc korun.

Z malířů přelomu 19. a 20. století letos opět zazářila hvězda Jakuba Schikanedera. Rok starý rekord obrazu Na zámeckých schodech (8,85 milionu korun) v listopadu na aukci Galerie Kodl překonalo monumentální plátno Kontemplace z roku 1893 (obr. 4). Obraz, který byl jistou dobu vystaven i ve stálé expozici Národní galerie, se prodal za skvělých 9,72 milionu korun. Schikanederův pastel Z Nového Světa byl na jarní aukci Galerie Pictura vydražen za 1,44 milionu korun. Na stejné aukci se prodala i skica ke slavnému Vaječnému trhu Luďka Marolda, a sice za rekordních 600 tisíc korun. Maroldovi se vloni dařilo ještě v říjnu v aukci brněnského domu Zezula. Působivý olej na kartonu Dáma s kočárkem čtoucí list zde přišel na 276 tisíc korun.

Z méně známých jmen konce 19. století se vloni dvakrát dražil na trhu se nevyskytující Vojtěch Bartoněk, jemuž Národní galerie v létě uspořádala menší výstavu. Jeho Dědeček a malá družička dosáhli u Meissner-Neumann rekordních 368 tisíc korun. Tento obraz už jednou trhem prošel, a sice v roce 2004, kdy byla jeho cena o 100 tisíc korun nižší. Malba Na květinovém trhu se v květnu v Dorotheu prodala za 312 tisíc korun. Na stejné aukci Dorothea se objevil i raný Vlaho Bukovac datovaný do roku 1881. Portrét umělcovy sestry se prodal za 960 tisíc korun. K úplnému závěru 19. století patří i Antonín Slavíček. V březnu se v Dorotheu za 1,32 milionu korun prodalo jeho mimořádné Zátiší se zeleninou a chlebem (obr. 82). O dva týdny později pak u Meissner-Neumann Cesta se stromy (obr. 57) za 1,72 milionu korun.