Ročenka 10 - Užité umění

Nejzajímavější starožitnosti dražené v roce 2010

V oblasti keramiky, skla a kovu na aukcích rozhodně v loňském roce nepadaly cenové rekordy. Hranici sta tisíc korun překonalo jen pár položek. Nejdráže se prodala broušená a řezaná číše české provenience z konce 18. století, kterou na své říjnové aukci nabízela společnost Zezula.

Číše z bezbarvé skloviny, jež měla na čelní straně výjev nalezení Mojžíše s hebrejským textem ze Starého zákona a na protilehlé straně hebrejský nápis v ozdobném poli, se začínala dražit na částce 23 tisíc korun. Nakonec si ji odnesl nový majitel za 161 tisíc korun. Ještě větším překvapením byla cena 115 tisíc za zlatem malovaný porcelánový šálek s vedutou Karlových Varů z první třetiny 19. století, který v květnu dražila aukční síň Meissner-Neumann. Vyvolávací cena tohoto výrobku proslulé slavkovské porcelánky byla necelých 7 tisíc korun.

V kategorii keramiky se cenově poměrně vysoko pohybovala fajáns z císařské manufaktury v Holíči z druhé poloviny 18. století. V Dorotheu se v květnu za 114 tisíc korun vydražil vzácný raný holíčský dekorativní talíř s Neptunem, zhotovený podle italských předloh. Dochovalo se jen několik podobných exemplářů, tři z nich se nacházejí ve sbírce Hugo Vavrečky v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Na téže aukci se prodal také krásný habánský džbán, a to za 72 tisíc korun. Dvě teriny z Holíče byly vydraženy také na říjnové aukci společnosti Zezula – s podnosem za 69 tisíc a kruhová s víkem za 46 tisíc korun. Na březnové aukci stejného aukčního domu se vydražila posthabánská fajánsová mísa z první poloviny 18. století za 53 tisíc a v říjnu pak fajánsový džbán rakouské provenience z roku 1723 za 56 tisíc korun.

DEKORATIVNÍ VÁZA S VÍKEM / počátek 20. stol.
nepravá značka Míšně / porcelán / výška 58 cm

cena: 120 000 Kč / Dorotheum 6. 3. 2010

Velký rozdíl mezi vyvolávací a dosaženou cenou zaznamenaly dva koflíky, dražené v Dorotheu. V květnu se vyšplhal lázeňský porcelánový koflík s pestrou miniaturní malbou s motivem Mlýnské kolonády v Karlových Varech z jedné z nejstarších českých porcelánek v Březové ze 7 na 36 tisíc korun. Na listopadové aukci se pak zlacený porcelánový koflík s miskou, dílo téže manufaktury ze třicátých let 19. století, prodal za 48 tisíc korun. Srovnatelný cenový skok se podařil zájemci o neznačenou barevně malovanou plastiku perličky z bílého porcelánu německé provenience z přelomu 18. a 19. století, modelovanou podle předlohy proslulého míšeňského modeléra J. J. Kändlera z roku 1741 na březnové aukci společnosti Zezula. Vydražil ji oproti vyvolávací ceně 5,5 tisíce za více než 86 tisíc korun.

Nejdražší „Míšní“ se loni stala bohatě zdobená dekorativní váza s víkem, která se na březnové aukci Dorothea dostala z 72 na 120 tisíc korun. Dražitelům přitom vůbec nevadilo, že podle aukčního katalogu byla značka porcelánky na spodku vázy falešná. Míšeňské plastiky se jinak loni prodávaly za ceny do 35 tisíc a jen v několika málo případech se dostaly až k 75 tisícům korun. Týkalo se to například v Dorotheu dražené Alegorie hudby s vtlačenou značkou návrháře R. Holbeho nebo plastiky Nečekaný úlovek v květnové aukci společnosti Meissner-Neumann. Stejnou částku zaplatil na jaře v Dorotheu zájemce o párové figurální svícny, malované pod glazurou kobaltem. Některé plastiky s vyšší vyvolávací cenou se nevydražily, například Alegorie Afriky na únorové aukci společnosti Sýpka za 80 tisíc nebo dvojice značených dvouramenných svícnů s plastikami andílků za 63 tisíc korun na jarní aukci Meissner-Neumann.

Rovněž zájem o kubistickou keramiku Pavla Janáka kolísal. Aukční dům Sýpka vydražil jeho konvexní černobílou vázu, vyrobenou roku 1911 pro Artěl firmou Graniton, za 52 tisíc korun a šestibokou dózu stejného původu za 33 tisíc korun. V Dorotheu se dvě Janákovy dózy prodaly za 23 a 29 tisíc korun. Na říjnové aukci společnosti Zezula naopak prototyp dózy ve tvaru velikonočního vejce zůstal s vyvolávací cenu necelých 67 tisíc korun nevydražen.

VÁZA/ USA, počátek 20. stol. / Tiffany / výška 50 cm / cena: 41 400 Kč / Meissner-Neumann 12. 12. 2010

 V kategorii skla měly v loňském roce nejbohatší nabídku aukční síně Zezula a Dorotheum. Jednou z nejzajímavějších loni dražených položek byl pohár s mistrovsky řezaným loveckým výjevem, připsaný proslulému řezači skla Dominiku Biemannovi. Na březnové aukci společnosti Zezula vystoupal z původních 33 na 75 tisíc korun. Ještě o 9 tisíc víc stála v Dorotheu barokní láhev s řezaným medailonem šlechtice v paruce, česká práce z poloviny 18. století. V aukční síni Zezula se barokní holba s krásně řezaným anglickým královským erbem z první třetiny 18. století vydražila za 69 tisíc korun a za 67 tisíc korun získal nový majitel hutně tvarovanou dózu s víkem z Itálie 18. století. Za vyvolávací cenu 53 tisíc korun se tu na jarní aukci prodalo i těžítko z bezbarvé skloviny se zatavenou mozaikou. Roku 1848 ho vyrobila slavná francouzská firma Baccarat, specializující se na luxusní předměty z křišťálového skla.

Ne všechny zajímavé kusy ale nalezly nového majitele. V říjnové aukci společnosti Zezula zůstala neprodána například dekorativní broušená váza z bílého skla z Harrachovských skláren z roku 1889, nabízena za 109 tisíc korun, nebo o osm tisíc levnější váza ze sklárny Johann Lötz Witwe z roku 1902, která svou formou odpovídala špičkovým návrhům vídeňských tvůrců Kolomana Mosera nebo Leopolda Bauera. Jinak se ale vázy a mísy z této huti prodávaly v loňském roce dobře a patřily k těm dražším položkám mezi starožitnostmi na tuzemských aukcích. Dvě oranžovočerné vázy, firemní varianty návrhů Michaela Powolného, se například na zářijové aukci Dorothea shodně vyšplhaly z 12 na 84 tisíc korun. Za 90 tisíc korun byla na téže aukci vydražena ještě secesní mísa z okrového skla s irizovaným povrchem, rovněž výrobek z lötzovské produkce. Mnohem méně častější je na českém trhu značka Tiffany. Společnost Zezula na své prosincové aukci vydražila dvojici flakonů s dekorem v podobě čtyř protáhlých listů z let 1910–15, a to za necelých 60 tisíc korun, dvojnásobek vyvolávací ceny. Za 41 tisíc korun se jedna Tiffany váza prodala také v aukční síni Meissner-Neumann.

V kategorii kovů je třeba na první místě zmínit ruský džbánek v stříbrné montáži z roku 1880, který na březnové aukci Dorothea vylétl z 24 na 132 tisíc korun. V září pak společnost za 84 tisíc korun vydražila stříbrnou renesanční holbu. Aukční síň Sýpka o měsíc později slavila úspěch s dvojicí zajímavých kovových skříněk – zinkovou kubistickou kazetou a masivní pokladnicí ve stylu art deco z litého a tepaného bronzu a mosazi. První se prodala za 65 tisíc, druhá za 55 tisíc korun. Nedražším kusem vydraženým společností Zezula byla stříbrná kávová a čajová art deco souprava, která se na březnové aukci prodala necelých 52 tisíc korun. Jinou art deco nápojovou soupravu, avšak pouze postříbřenou, společnost Sýpka prodala za 29 tisíc korun. Dílem s nejvyšší vyvolávací cenou byl loni stříbrný pohár s bohatě zdobeným tepaným pláštěm. Společnost Zezula jej v březnu neúspěšně nabízela za 207 tisíc korun.

POKLADNICE / Československo, kolem 1918 / litý a tepaný bronz, mosaz / 26 x 27,5 x 17,5 cm / cena: 53 100 Kč / Sýpka 24. 10. 2010

Pro zajímavost ještě dodejme, že stotisícovou hranici pokořil na jarní aukci společnosti Zezula ještě jeden předmět, byť z jiného materiálu: dvacet centimetrů vysoký, bohatě řezaný čtyřdílný pohár ze slonoviny německé provenience, který se vydražil za 131 tisíc korun.