Ročenka 11 - Nábytek

Pohyby na trhu se starožitnostmi a mobiliářem

V kategorii nábytku se v aukčních síních Sýpka, Zezula, Dorotheum, Meissner-Neumann, a především Arcimboldo vydražila v loňském roce řada položek nad 100 tisíc korun, a to jak nábytkových kusů z období moderny, tak i z období baroka, renesance, klasicismu či biedermeieru. Několik položek napříč obdobími zaznamenalo mnohonásobné navýšení vyvolávací ceny, což v této kategorii na tuzemských aukcích není příliš časté.

Restaurátor a obchodník se starožitnostmi David Fiala potvrzuje, že dochází k výrazné diferenciaci zájmu nakupujících. „Ceny u velmi kvalitních kusů se příliš nemění, u méně kvalitního nábytku je poptávka menší, tudíž se ceny snížily, a je tedy nyní vhodná doba jak ke koupi, tak k renovaci,“ konstatuje Fiala. „Zájem o starožitnosti jde napříč všemi styly. Některé především funkcionalistické kusy ale teprve na svůj cenový růst čekají, ačkoliv znalci tento styl již objevili. Co se týká složení našich klientů, jde o stálé milovníky umění, ale poměrně se zvyšuje počet kupujících, kteří berou kvalitní starožitnosti jako výhodnou investici. To se týká i restaurování jak nábytku, tak maleb a obrazových rámů,“ dodává.

Nejvyšších cen dosáhl na loňských aukcích nábytek z období baroka. Nejdráže se prodal překrásně zdobený barokní tabernákl z majetku baronky Franzisky von Todesco (1846–1922) z 18. století z Čech s intarzií s květinovým dekorem, ptáky a figurálními motivy. Základ z měkkého dřeva byl dýhován ořechovou, javorovou, tisovou a palisandrovou dýhou a dýhou z topolové kořenice. Jeho cena vystoupala na listopadové aukci Galerie Arcimboldo z 471 na 620 tisíc korun. Poměrně početná kolekce nábytku ze 17. a 18. století byla nabízena také na květnové aukci společnosti. Cena bohatě vyřezávaného barokního křesla vystoupala ze 186 tisíc na 273 tisíc korun. Komoda z ořechového dřeva se šesti zásuvkami a původním bronzovým kováním, janovská práce z počátku 17. století, se dostala z 422 na 496 tisíc korun, benátská truhla z téže doby s dochovanými zbytky původního zlacení pak ze 161 na 236 tisíc korun. Pozdně renesanční křeslo s malovaným a zlaceným koženým potahem, rovněž italské provenience, se prodalo za vyvolávací cenu 149 tisíc korun.

Barokní křeslo

Křeslo / počátek 18. stol. / zlacené dřevo, hedvábný potah
119 x 81 cm / cena: 272 800 Kč / Arcimboldo 28. 5. 2011

 Dva monumentální barokní tabernákly zdobené jednoduchou geometrickou intarzií, česká, respektive středoevropská práce z druhé poloviny 18. století, se prodaly na aukcích společností Zezula a Dorotheum, a to za 212 a 216 tisíc korun. Aukční dům Zezula uspěl také s drobnou šperkovnicí z jihozápadní Evropy přelomu 17. a 18. století. Tato krásná ukázka dobového pojetí kontrastu mezi střídmým vnějším pláštěm a intimním luxusně provedeným interiérem, zdobeným intarzií s rozvilinami a úponky, se prodala za vyvolávací cenu 85 tisíc korun. Na listopadové aukci Dorothea pak nového majitele za 168 tisíc korun našel elegantní dvoudílný barokní sekretář na osmi kónických hranolových nohách.

Nejdražším kusem nábytku z 19. století se stal bohatě intarzovaný klasicistní sekretář, pravděpodobně mistrovská práce z českého prostředí, který se na květnové aukci Arcimbolda dostal ze 149 na 409 tisíc korun. Nepatrné navýšení vyvolávací ceny zaznamenalo na téže aukci také klasicistní polychromované a zlacené zrcadlo z druhé poloviny 18. století, když se prodalo za 124 tisíc korun. Ceny biedermeierovského nábytku se pohybovaly řádově níže. Mezi nejdražší kusy patřil sekretář vydražený v Dorotheu v listopadu za 84 tisíc, trumeau za 87 tisíc a párové stolky z ořechového dřeva za 62 tisíc korun, obojí vydraženo na aukci Galerie Arcimboldo. Společnost Zezula za 45 tisíc, dvojnásobek minimálního podání, prodala sadu šesti biedermeierovských židlí.

Několika pozoruhodnými kusy byl zastoupen modernistický nábytek z počátku 20. století. Ke koupi byly židle a křesla od Adolfa Loose, Jana Kotěry, Josefa Hoffmanna či Otto Prutschera, ne vše se však prodalo. Nejvyšší ceny dosáhlo křeslo Knieschwimmer pocházející ze smíchovského bytu ing. Miloše Veverky, ředitele závodu Tatra, který navrhl Adolf Loos. Na podzimní aukci Galerie Arcimboldo bylo vydraženo za 161 tisíc korun. Židle od vídeňské firmy F. O. Schmidt, navržená Loosem, se na únorové aukci společnosti Sýpka prodala za polovinu této částky. Jan Kotěra a Josef Hoffmann byli na aukcích Sýpky zastoupeni několika židlemi z produkce firmy Thonet. Na aukci Arcimbolda se od Kotěry objevil také pár dubových křesel, který se prodal za vyvolávací cenu 99 tisíc korun. Společnost Zezula na své listopadové aukci nabídla sedací soupravu a stůl Thonet, které navrhli Marcel Kammerer a Otto Prutscher. Při ceně 289 tisíc korun však tento soubor zůstal nevydražen.

Zájem byl i o funkcionalistický nábytek ze 30. let. Na listopadové aukci Galerie Arcimboldo například vystoupal majestátně vypadající psací stůl s nadčasovým designem, kombinace černěného dubového dřeva a chromované oceli, z 62 až na 198 tisíc korun. Stůl byl původně součástí vybavení ředitelské kanceláře Martinického paláce na Pražském hradě, jeho autora či výrobce se však nepodařilo identifikovat. Dobře se prodal také psací stůl a židle, které navrhl Jindřich Halabala pro UP závody. Nově zrestaurovaný soubor, jehož dražba začínala na 69 tisících, se na listopadové aukci Meissner-Neumann prodal za 98 tisíc korun. Stůl byl zajímavý nejen svým elegantním designem, ale i použitými technologiemi, například řešením zamykání, kdy se při zasunutí vrchních zásuvek uzamknou i zásuvky ostatní. Na prosincové aukci téže společnosti se za vyvolávací cenu 75 tisíc korun prodal ještě další psací stůl s křeslem, stylově však patřící spíše k art decu. V Aukčním domě Sýpka se v této kategorii nejdráže prodala dvě křesla s trubkovou konstrukcí, jedno od Karla Honzíka, druhé od Josefa Gočára. Noví majitelé je získali za vyvolávací cenu, která byla v obou případech necelých 30 tisíc korun.

Kielnhofer: Světelné křeslo

Manfred Kielnhofer: Světelné křeslo / návrh 2002, Interlux
lepené bezbarvé plexisklové trubky / 65 x 84 x 86 cm
cena: 70 800 Kč / Sýpka 23. 10. 2011

 Z poválečného nábytku se toho loni na aukcích mnoho neobjevilo. Nejzajímavějším kusem byl bufet navržený v polovině 60. let Le Corbusierem, který na své jarní aukci nabízela společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Při ceně 236 tisíc korun však zůstal nevydražen. Za vyvolávací cenu 24 tisíc korun se na květnové aukci Sýpky prodalo laminátové křeslo s červeným koženým potahem podle návrhu manželů Eamesových, výrobek společnosti Vitra z 80. či 90. let. Stejná společnost vydražila i jedinou významnější ukázku současného designu, světelné křeslo pětačtyřicetiletého rakouského umělce Manfreda Kielnhofera z lepených bezbarvých plexisklových trubek z roku 2002, vyrobené firmou Interlux. Nový majitel za něj zaplatil dvojnásobek vyvolávací ceny, 71 tisíc korun.