Ročenka 11 - Slovenští autoři

Přehled výsledků aukcí autorů ze Slovenska

Díla slovenských umělců se na českých aukcích objevují relativně často a prodávají se za ceny plně srovnatelné s částkami, kterých dosahují v Bratislavě. Hned pět obrazů bylo loni vydraženo za víc než milion korun, což se dosud nikdy nestalo. V minulosti se mezi milionové položky dostal vždy maximálně jeden obraz. Rovněž na Slovensku bylo loni víc milionových obrazů než v předchozích letech, což naznačuje rostoucí zájem o sběratelství, potažmo investování do umění.

Nejúspěšnější v tomto segmentu byl loni aukční dům Dorotheum, na jehož aukcích byly vydraženy čtyři ze zmiňovaných milionových obrazů. Na květnové aukci se za bezmála trojnásobek minimálního podání, za 2,76 milionu korun, prodal drobný olej Mikuláše Galandy Milenci (obrázek 34 v přehledu milionových položek). Dosažená cena je autorovým aukčním rekordem. Na téže aukci našlo za vyvolávací cenu 1,44 milionu korun nového majitele i zátiší od Ľudovíta Fully (obr. 78). Námětově takřka identický obraz, avšak větší formát, Dorotheum nabídlo také na své listopadové aukci (obr. 49). Po osmi příhozech se prodal za 2,16 milionu korun. Čtvrtým milionovým obrazem bylo rozměrné plátno Martina Benky Leto – Orava (obr. 42). Na zářijové aukci se prodal za 2,4 milionu korun, tříapůlnásobek vyvolávací ceny.

Mousson, Jozef Theodor: Michalovce

Jozef Theodor Mousson: Michalovce / olej na lepence
48 x 60 cm / cena. 141 600 Kč / 1. Art Consulting 14. 5. 2011

 Z dalších děl dražených Dorotheem jmenujme ještě Galandovu Krajinu s domky prodanou na květnové aukci za 360 tisíc, obraz Na vsi od Vojtěcha Erdélyiho, který se na téže aukci dostal z 240 na 456 tisíc, a pastel od Miloše Alexandra Bazovského, který vylétl z 31 na 156 tisíc korun. Na zářijové aukci se pak se nárůstem o víc než sto tisíc korun, za 336 tisíc korun, prodal ještě pohled na Užhorod od Josefa Bokšaye.

Pátým milionovým dílem slovenského umění prodaným loni na českých aukcích byl obraz Erasmovia, malba na dřevě z roku 1972 od Albína Brunovského (obr. 35). Na březnové večerní aukci 1. Art Consulting se dostal z 1,77 na víc než 2,6 milionu korun. Dosažená cena je rekordem v kategorii poválečného umění. Na Slovensku byly v přepočtu za víc než milion korun draženy obrazy Ivana Paštéky a Endreho Nemese, žádný však takto vysoko. Na květnové aukci 1. Art Consulting se za 543 tisíc prodal Klaun provazochodec od Vincenta Hložníka, který byl na podzim v Bratislavě neúspěšně nabízen za téměř dvojnásobnou částku. Na listopadové večerní aukci se pak ještě za 252 tisíc korun prodal obraz Milenci z Bretaně od Imra Weinera-Kráľa.

Hned osmi díly, což je výrazně víc než v minulých letech, byl loni na českých aukcích zastoupen Jozef Theodor Mousson. Dva obrazy nabízené Galerií Art Praha se prodaly za 156 a 126 tisíc, jeden u 1. Art Consulting za 142 tisíc a dva v nabídce Meissner-Neumann za částky kolem 70 tisíc korun. Zbývající byly vydraženy za výrazně nižší částky. Galerie Art Praha na obou svých aukcích nabízela poměrně početné kolekce slovenského, povětšinou poválečného umění. Nejdráže, za vyvolávací cenu 180 tisíc korun, se prodal obraz Zima – Liptov od Vladimíra Kompánka. Nárůst ze 108 na 168 tisíc korun zaznamenal Růžový akt, práce na papíře od Mikuláše Galandy.

Weiner-Kral: Milenci z Bretagne

Imro Weiner-Kráľ: Milenci z Bretaně / 1946 / olej na plátně
41 x 33 cm / cena: 252 000 Kč / 1. Art Consulting 19. 10. 2011

 Řadu zajímavých děl slovenského umění dražil i aukční dům Meissner-Neumann, většina jich však zůstala bez kupce. Týkalo se to například čtveřice krajin od Antona Jasusche, obrazu Z 1. světové války od Ladislava Mednyánszkého či rozměrného plátna Srpnové odpoledne od Jana Hály. Nejdráže prodaným kusem – nepočítáme-li půlmilionový obraz Ze snu od Jakuba Bauernfreunda, který zmiňujeme v rubrice věnované surrealismu – se nakonec stala působivá malba na papíře Mateřství, dílo Vincenta Hložníka z roku 1940. Na prosincové aukci se prodalo s třetinovým nárůstem za 138 tisíc korun.

Několik obrazů slovenské moderny na svých aukcích nabídla také společnost Prague Auctions. Nejdráže se prodal obraz Rozsévač od Jana Hály. Pár dní poté, co bylo jeho rozměrné plátno Uspávanka v poli v Bratislavě vydraženo v přepočtu za víc než 3 miliony korun, se na listopadové aukci společnosti tento obraz dostal ze 180 na 444 tisíc korun. Na květnové aukci Prague Auctions se ještě za vyvolávací cenu 192 tisíc korun prodala bezejmená krajina od Martina Benky.