Ročenka 11 - Současné umění

Situace trhu se současným uměním

Současné umění se na aukcích objevu poměrně v hojném počtu, avšak většinou bez výraznější odezvy. Jen málokdy jsou totiž nabízeny kusy, u kterých mají dražby opravdu smysl. Hlavní část prodejů se tak odehrává prostřednictví galerií, nebo přímo z ateliérů. Cenové rekordy v této kategorii příliš nepadají a katalogové stránky se přímo hemží neprodanými položkami. O to více kupující reagují na skutečně cenově zajímavé soubory, s jakým na své listopadové aukci přišla společnost Prague Auctions.

Aukce, na které se rozprodávala část velké sbírky současného umění, zaujala především nízko nastavenými vyvolávacími cenami. V nabídce byla díla Václava Stratila, Tomáše Císařovského, Vladimíra Kokolii, Martina Kuriše, Jakuba Špaňhela a dalších. Vyvolávací ceny se pohybovaly od 30 do 60 tisíc, jen výjimečně šplhaly nad 100 tisíc korun. Nového majitele našlo 60 procent z 92 nabízených děl. O bezmála čtvrtinu všech prodejů se přitom postaral jediný kupec, známý sběratel ze severní Moravy, který aukci sledoval přímo v sále. Za více než sto tisíc byly mimo jiné vydraženy hned tři obrazy pětatřicetiletého Jakuba Špaňhela, nejdražší z nich Hrob sv. Jana Nepomuckého za 180 tisíc korun.

Císařovský Tomáš: Norbert Kinský

Tomáš Císařovský: Norbert Kinský / 1995–96 / olej na plátně
190 x 120 cm / cena: 78 000 Kč / Prague Auctions 20. 11. 2011

 Dorotheum loni dražilo několik pláten Michaela Rittsteina. Z 216 na 336 tisíc se dostala v březnu jeho Bačkora. V zářijové aukci se pak dražil jeho čtyřdílný cyklus Rok vleže. Za 720 tisíc korun v dražbě kupce nenašel, prodal se ale vzápětí po aukci. S rozsáhlou nabídkou současných autorů přišla i Galerie Art Praha, kupce našly například dvě kombinované techniky Adolfa Borna (114 a 66 tisíc korun), Torzo Milana Chovance (180 tisíc), Modelky Zdeňka Šorfa (420 tisíc), Srnka Antonína Střížka (144 tisíc korun). Dále dva oleje Miloslava Chlupáče (240 a 144 tisíc korun) nebo obrazy Vladimíra Komárka (83, 84 a 64 tisíc korun).

Řada současných autorů se objevuje také v nabídce Galerie Pictura. Za 216 tisíc korun se prodalo plátno Václava Stratila z konce 70. let, další pak za 96 tisíc korun. Za 264 tisíc byl vydražen Viadukt ve Španělsku žijícího Drahoslava Solta a kupce našlo i několik pláten Víta Soukupa a to v cenovém rozmezí od 60 do 132 tisíc korun. Nejdražším dílem vydraženým na aukci Galerie Dolmen byla socha Michala Gabriela Červené zvíře, která se na říjnové aukci prodala za 264 tisíc korun.