Ročenka 11 - Starožitnosti

Přehled pohybů na trhu s kovovými starožitnostmi

Nejdražším prodaným kusem v této kategorii byl pozdně renesanční stříbrný pohár, který se na květnové aukci dostal z vyvolávací ceny 86 na 126 tisíc korun. Na zářijové aukci téže společnosti se za vyvolávací cenu 57 tisíc prodal stříbrný natahovací automat „zpívající ptáček“ z doby kolem roku 1900. Na listopadové aukci za necelých 29 tisíc našla nového majitele barokní monstrance a na prosincové pak ještě za necelých 44 tisíc korun stříbrná slánka ve tvaru plachetnice. Nejdražší nabízené kusy nicméně zůstaly nevydraženy. Šlo zejména o kompletní turnajovou jezdeckou zbroj, norimberskou práci z poloviny 16. století, a půlzbroj pěšího žoldnéře ze stejné doby. Prvně jmenovaný soubor byl na prosincové aukci nabízen za 874 tisíc, druhý za 517 tisíc korun.

Několik zajímavých kusů nabídla na své jarní aukci Galerie Arcimboldo. S mírným nárůstem, za necelých 100 tisíc korun, zde našly nového majitele párové gotické svícny z litého bronzu a za vyvolávací cenu 68 tisíc korun se prodal pozdně renesanční stříbrný nástolec ve tvaru loďky. Na podzimní aukci téže společnosti byla nejzajímavější kusem art deco nádoba na chlazení vína z mosazného plechu, výrobek Státní odborné školy pro umělecko-průmyslové zpracování kovů v Hradci Králové z roku 1924. Z vyvolávací ceny necelých 25 tisíc se dostala bezmála na dvojnásobek, nový majitel ji získal za 47 tisíc korun.

Ceny položek vydražených v této kategorii na aukcích společnosti Sýpka nedosáhly ani hranice 50 tisíc korun. Ze zajímavých prodejů lze uvést například funkcionalistický svícen z niklované mosazi meziválečného architekta a návrháře Jana Vaňka vyrobený firmou Sandrik, vydražený za 25 tisíc korun na říjnové aukci Sýpky. Dvojice kubizujících květníků ze 20. let se tamtéž prodala za 35 tisíc, kubistická nádoba na led však při ceně 77 tisíc korun kupce nenašla. Asi nejzajímavějším kusem nabízeným společností Dorotheum byla 130 cm vysoká dekorativní mříž z bílého kovu od Jana Nušla. S cenou 60 tisíc korun však zůstala na květnové aukci nevydražena.

Renesance: loďka- navicula -kov

Loďka (Navicula) / Augsburg, kolem 1650 / zlacené stříbro

výška 15 cm / cena: 68 200 Kč / Arcimboldo 28. 5. 2011