Ročenka 11 - Václav Boštík

Studie mapující situaci Boštíkových děl na aukčním trhu v roce 2011

Když v roce 2005 přesáhl první Boštíkův olej milionovou hranici, prodávala se běžně jeho plátna za 300, 400 tisíc korun. Šlo tehdy o významné Rýhování zelené a fialové z roku 1974, reprodukované na přebalu katalogu autorovy výstavy v Městské knihovně v roce 1989 i jinde. Cena za metrové plátno u síně Art CZ, jako jediné v té době orientované na současné umění, začala na rekordních 807 tisících korunách a svou výší patrně budila i pohoršení. O obraz však byl zájem a vydražil se za 1,29 milionu korun. Svou roli patrně sehrála nejen jednoznačná výjimečnost nabízené malby, ale také skutečnost, že právě v květnu tohoto roku autor zemřel.

V následujících dvou letech trh nabídl asi osm pláten, z nich všechna nalezla nového majitele. Jev na dnešní dobu nevídaný a jasně odrážející tehdejší hlad ze strany sběratelů. V roce 2008 se ceny Boštíkových prací téměř skokově zvýšily. Na chvíli se zdálo, že poválečné umění a současné, které je na českém trhu dlouhodobě podceněné, konečně začíná získávat širší sběratelské publikum. V daném roce nalezlo kupce všech sedm nabízených obrazů a dva z nich dokonce překonaly hranici čtyř milionů korun. Rozměrná Kompozice ve žluté se na jaře u 1. Art Consulting prodala do Francie za 4,48 milionu korun. Na podzim se pak na čtyři miliony korun na specializované aukci Dorothea dostal i půlmetrový olej ze série Vznikání z počátku 80. let. Už těmito částkami se Václav Boštík propracoval na cenovou špičku segmentu současného umění.

Vaclav Bostik: První dělení 1980

Václav Boštík: První dělení (První členění) / 1980 / olej na plátně
51 x 51 cm / neprodáno / 1. Art Consulting 23. 3. 2011

 V následujících letech se však trh s poválečným a současným uměním propadl a v Boštíkově případě se projevila i jistá nasycenost poptávky. Za poslední tři roky se prodalo již jen každé čtvrté nabízené plátno. Za rok 2011 činil finanční objem Boštíkových prodaných prací asi 10 milionů korun (pro srovnání – v roce 2008 to bylo více než 16 milionů). Loni v březnu, krátce po umělcově reprezentativní retrospektivě v Galerii hlavního města Prahy, nicméně dosáhla Boštíkova malba nového cenového rekordu. Výjimečně rozměrný a na výstavě zastoupený obraz z poloviny 90. let se u 1. Art Consulting prodal za vyvolávací cenu 5,31 milionu korun. Podle kurátora zmíněné výstavy Karla Srpa obraz patří mezi Boštíkovy vrcholné pozdní práce a je jedním ze „závěrečných, na němž pracoval do posledních okamžiků své malířské dráhy“. Václav Boštík touto cenou překonal tuzemský aukční rekord Zdeňka Sýkory jakožto nejdražšího autora v segmentu poválečného a současného umění.

Na stejné aukci, jarním „eveningu“, nabídla společnost 1. Art Consulting ještě další Boštíkův olej, První dělení (První členění) náležející k významné sérií prací z roku 1980 s námětem vlnění. Obraz byl reprodukovaný v katalogu autorovy výstavy v Městské knihovně v roce 1989 a rok po svém vzniku i v pařížském časopise Revue K vydávaném Jiřím Kolářem, a čtyřikrát vystavovaný. Při ceně 2,47 milionu korun o něj ovšem nikdo zájem neprojevil. Obraz Počátek z poloviny 90. let, nabízený na podzimní večerní aukci společnosti, dopadl lépe. Dražba malby, která byla v roce 1996 vystavena na Novém Zlínském salonu, začínala na ceně tři miliony korun. Přestože o ni projevil zájem pouze jeden kupec v sále, díky nově zavedenému dražebnímu systému a institutu tzv. „reserve price“ se nakonec prodala za 3,54 milionu korun.

Václav Boštík: Prostor, hmota, světlo / 1958

Václav Boštík: Prostor, hmota, světlo / 1958 / olej na plátně
50 x 39,5 cm / neprodáno / Prague Auctions 20. 11. 2011

Na listopadové dražbě Prague Auctions pak bylo k mání výjimečné plátno stojící v rámci poválečného Boštíkova vývoje blízko soudobé tvorby Marka Rothka. Mnohokrát reprodukovaný a vystavovaný obraz Prostor, hmota, světlo pochází z mimořádného období roku 1958, kdy autor završil známou sérii lebek a kdy s Jiřím Johnem dokončoval práci na památníku v pražské Pinkasově synagoze. Obraz byl nabízen za 2,82 milionu korun. Přestože se díla v této kvalitě a z tohoto období na trhu prakticky neobjevují, zůstal bez kupce.

V uplynulém roce bylo možné vybírat také z početné řady Boštíkových pastelů na papíře. Jejich ceny se podle velikosti, námětu a datace pohybují od dvou desítek tisíc za nejmenší formáty až po více než sto tisíc korun za ty největší a nejcennější. Nabídka je na tomto poli v posledních letech značně široká. Vypovídá o tom i fakt, že na 60 procent Boštíkových pastelů zůstalo loni nevydraženo. Jinak jsou na tom grafiky, jejichž ceny se pohybují do deseti tisíc korun a jejichž prodejní úspěšnost je velmi vysoká. Nejdražší loni vydražený pastel, Bílý kruh z roku 1994, se prodal na aukci Galerie Art Praha s dvojnásobným nárůstem za 144 tisíc korun. Boštíkův tři roky starý rekord v této kategorii, dosažený na aukci společnosti Sýpka, je však ještě o téměř sto tisíc korun vyšší.