Ročenka 11 - Václav Radimský

Zhodnocení prodejů děl V. Radimského

Loňský rok byl pro Václava Radimského mimořádně důležitý, neboť pětašedesát let po smrti se konečně dočkal velké reprezentativní retrospektivy a souborného katalogu. Nedávno skončená výstava, kterou připravila Galerie hlavního města Prahy, jej představila jako významnou postavu české krajinomalby, aniž by jeho dílo jakkoliv problematizovala. Divácky byla velice populární a dá se očekávat, že pro Radimského obrazy získala nový okruh příznivců. Zda se to projeví i dalším růstem cen jeho pláten a kartonů, si budeme muset teprve počkat. V loňském roce jsme na aukcích zatím nic takového pozorovat nemohli.

Zatímco v roce 2010 prošlo aukcemi dvacet čtyři Radimského krajin, loni jich bylo o polovinu méně, a to včetně tří grafik. Nejdráže se prodal obraz Stohy v Giverny, který se na listopadové aukci Galerie Art Praha prodal za 624 tisíc korun. V historickém žebříčku nejdražších autorových děl by tak obsadil osmou až devátou příčku. Malířův aukční rekord zůstává nepokořen již osm let. Drží jej rozměrné plátno Slepé rameno Seiny, které bylo v červnu 2003 na aukci Galerie Pictura vydraženo za 1,17 milionu korun. Z devíti loni dražených obrazů nenašly kupce jen dva nedokončené kartony. Ceny ostatních děl se pohybovaly od necelých 300 do 500 tisíc korun. Výjimkou byl zajímavý karton s jen skicovitě načrtnutou krajinou, který byl na květnové aukci Galerie Kodl prodán za vyvolávací cenu 72 tisíc korun.

Radimský Václav: Stohy v Giverny

Václav Radimský: Stohy v Giverny / olej na plátně
68,5 x 95,5 cm / cena: 624 000 Kč / Galerie Art Praha 20. 11. 2011

 Menší četnost Radimského děl na loňských aukcích je vysvětlitelná právě očekáváním, co s cenami udělá zmiňovaná výstava. Majitelé zjevně vyčkávali, počítajíce jistě i s tím, že zařazení na výstavu a do doprovodné publikace cenu jejich obrazů zvýší. Výstava z velké části stála právě na dílech od soukromých sběratelů, neboť ve veřejných sbírkách je Radimský zastoupen jen torzovitě. Z přibližně dvou set vystavených obrazů jich tři čtvrtiny byly zapůjčeny ze soukromých sbírek, nejvíce, 25 děl, prostřednictvím Galerie Kodl.

Ačkoliv na aukcích se loni nic moc nedělo, privátně se již nejlepší Radimského krajiny prodávají i za několikamilionové částky. Úměrně tomu byly nastaveny také ceny na malířově prodejní výstavě, kterou v létě připravila právě Galerie Kodl. Přesto již krátce po vernisáži nesla řada z dvacítky vystavených obrazů označení „prodáno“ či „rezervováno“. Zda se růst cen projeví i v aukční výsledcích, uvidíme letos.