Ročenka 11 - Zahraniční umělci

Shrnutí prodejů děl zahraničních autorů v českých aukcích

Zahraniční autoři se v katalozích tuzemských aukcí začali častěji objevovat před třemi čtyřmi lety a dnes je nabízejí prakticky všechny aukční síně. Jejich díla, která se do domácí nabídky dostanou, jsou většinou novodobé importy nebo součásti rozpouštěných sbírek pořízených v posledních dvou desetiletích na evropských aukcích. Na tyto položky zatím čeští kupci ne vždy dobře reagují, méně známá jména u nich nebudí právě důvěru. Novinkou posledních dvou let je, že stále častěji se mezi nabízenými díly objevují autoři 19. století.

Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery tak například loni za 307 tisíc korun úspěšně vydražila Rozbouřené moře s troskami hradu od Alekseie von Hanzena. Stejného autora dražila o dva měsíce později i Galerie Kodl, zde jeho větší plátno Příboj dosáhlo 420 tisíc korun. Úspěch pak na stejné aukci zaznamenala i krajina Cestou z Villers od Eugèna-Louise Boudina (obrázek 63 v přehledu milionových položek), která našla zájemce za 1,68 milionu korun. U Meissner-Neumann byl zájem o akvarelový Stojící dívčí akt Ilji Repina (322 tisíc) nebo Krajinu s hradem Christiana Breslauera (253 tisíc korun). V Dorotheu s velmi překvapivým nárůstem ze 43 tisíc na 2,16 milionu korun vydražili olej Benátčana Alessandra Milesiho Vyprávění pohádky (obr. 52). Zájem byl také o kresbu Christiana Rohlfse, která vylétla trojnásobně na 360 tisíc korun, bez kupce naopak zůstal Muž s přilbou Georgese Rouaulta, vyvolávaný za 456 tisíc korun.

Kokoschka Oskar: Portrét muže

Oskar Kokoschka: Portrét muže / 1956 / pastel na papíře
43,3 x 31 cm / cena: 264 000 Kč / Vltavín 27. 11. 2011

 Vltavín v listopadu s výrazným nárůstem vydražil dvojici kreseb Oskara Kokoschky, Portrét muže vylétl z 35 na 264 tisíc, Portrét ženy na 90 tisíc korun. V podzimní dražbě Galerie Art Praha pak nalezla kupce tempera s koláží italského futuristy Gina Severiniho (obr. 59), zaplatil za ni vyvolávací cenu 1,8 milionu korun. Řadu zahraničních, především francouzských malířů loni nabízela Galerie Pictura. Abstraktně-geometrická kompozice Spirály Augusta Herbina (obr. 97) a Krajina Andrého Lhota (obr. 98) se zde prodaly shodně po 1,14 milionu korun. Pozdní dílo impresionisty Henriho Le Sidanera Fontány ve Versailles (obr. 110) pak s nárůstem z 660 tisíc na 1,02 milionu korun. Pictura dražila i Moiseho Kislinga, Óscara Domíngueze, Bernarda Buffeta, Francisca Borése, Alberta Mariu Lebourga nebo Henriho Rousseaua. Společnost Meissner-Neumann pak Maurice de Vlamincka, Andrého Deraina, Alexeje Harlamoffa či Alexandra Cabanela. Na ani jednoho z nabízených autorů ovšem čeští sběratelé nezareagovali.