Ročenka 12 - Emil Filla

Dobré investice s třetinovým nárůstem

Díla Emila Filly patří ke stálicím českého trhu s uměním v podstatě celých posledních dvacet let. V letech 2010 a 2011 Fillovým obrazům patřil titul nejdražšího díla roku a v loňském roce se jich hned čtrnáct prodalo za více než milion korun, což je víc než kdy v minulosti. Celkem aukcemi loni prošlo osmdesát Fillových obrazů, akvarelů, kreseb, grafik a soch, z nichž nového majitele našla o něco více než polovina. Z patnácti nabízených obrazů však zůstaly bez kupce jen dva. Dohromady sběratelé za Fillova díla utratili přes 90 milionů korun, zhruba o 35 milionů víc než o rok dřív.

Absolutní Fillův cenový rekord sice dál drží obraz Zátiší s lahví cherry, který byl v listopadu 2010 na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za 19,5 milionu korun, hned tři obrazy se však loni této částce přiblížily. Na květnové aukci Galerie Kodl se obraz Ležící žena, rozměrné plátno z roku 1932, vyšplhal z 11,4 na 18,24 milionu korun (obrázek 5 v seznamu milionových položek). Vysoká cena se vzhledem k předchozím prodejům srovnatelných děl očekávala, nárůst o téměř 6 milionů byl přesto překvapením.

Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o vyvolávací cenu, byl o tři týdny později na aukci Dorothea vydražen obraz Hlava muže v cylindru z roku 1914. Vzhledem k tomu, že obraz má oproti Zátiší s lahví cherry takřka dvojnásobný formát, očekávalo se, že by mohl atakovat hranici dvaceti milionů. Fakt, že o něj nakonec projevil zájem jediný dražitel, je zklamáním. Důvodem mohlo být, že se jedná o malbu na kartonu a čeští sběratelé si stále potrpí hlavně na plátno.

Emil Filla: U Loun / 1952
lavírované barevné tuše na plátně / 30 x 114 cm
cena: 552 000 Kč / Galerie Kodl 2. 12. 2012

Třetím Fillovým obrazem, jenž se dostal mezi desítku nejdražších děl loňského roku, je rozměrné plátno Tři grácie z roku 1937, které se na prosincové aukci Galerie Kodl dostalo z 14,4 na 17,52 milionu korun. K vysoké ceně v tomto případě přispěl monumentální formát 140 na 114 cm. Na téže aukci padly ještě dva dílčí cenové rekordy, a to za černobílou malbu tuší a olejem na plátně Théseus s býkem z roku 1938 a za jeden z pohledů na České středohoří ze začátku 50. let. Prvně zmiňované dílo se dostalo z vyvolávací ceny 960 tisíc až na částku 5,4 milionu, panoramatická lavírovaná kresba U Loun pak z 228 na 552 tisíc korun. Žádná z Fillových pozdních krajin přitom dosud nikdy nepřekonala ani hranici 200 tisíc korun. Šlo však práci na plátně, nikoliv na papíře, a navíc o dílo mimořádného formátu. Běžně nabízené krajiny mívají na šířku 60 až 80 cm, tato měla 114 cm.

Dalším cenovým rekordem je částka 1,92 milionu za ranou kresbu a koláž na papíře draženou v dubnu aukční síní Adolf Loos Apartment and Gallery. Zátiší s tabákem z roku 1914, pocházející z majetku umělcovy rodiny, se prodalo za vyvolávací cenu. Jen o pár dní dříve zůstala na aukci Orlys Art Auctions s cenou 1,74 milionu korun nevydražena o rok mladší rozměrná kresba Zátiší se sklenicí.

Čtvrtý Fillův dílčí cenový rekord padl v rámci grafiky. Na listopadové aukci Dorothea se raný dřevoryt Zátiší s podnosem a sklenicí dostal až na částku 84 tisíc korun. Zřídka se vyskytující grafický list z roku 1913 byl nabízen za méně než polovinu konečné částky, což odpovídalo dosavadní nejvyšší ceně za Fillovy práce v této kategorii. Pikantní je, že o rok dříve zůstala tato grafika při stejné vyvolávací ceně nevydražena. O deset let dříve stála necelých 12 tisíc korun.

Emil Filla: Zátiší se sklenicí / 1915
tužka, tuš, kvaš na papíře / 84 x 48,3 cm
nevydraženo / Orlys Art Auctions 15. 4. 2012

Z dalších Fillových zajímavých děl je třeba zmínit ještě další rané kubistické Zátiší s pohárem, které se na listopadové aukci Galerie Art Praha prodalo za vyvolávací cenu 6,96 milionu korun. Rovněž za vyvolávací cenu, za 6 milionu korun, odešel na jarní aukci Galerie Pictura obraz Sedící žena z roku 1934, který společnost za stejnou částku neúspěšně nabízela již o rok dřív. Z obrazů z 20. let se nejdráže prodalo Zátiší s koroptví, vydražené na prosincové aukci Meissner-Neumann za 3,24 milionu korun. Z obrazů z konce 40. let se v nabídce loni objevila dvě drobná zátiší nabízená Galerií Kodl, která se prodala za 3,12 a 2,64 milionu korun.

V nabídce aukčních síní se loni objevilo také deset Fillových bronzů, prodala se jen polovina z nich. Dosažené ceny se pohybovaly od 45 do 108 tisíc korun. Nejdráže se prodala 40 cm vysoká Stojící figura z roku 1930, kterou nabízela galerie Vltavín.

Jeden výjimečný Filla se loni objevil také v nabídce Christie’s v Londýně. Nevelká Kubistická kompozice z roku 1912, reprodukovaná v malířově katalogu, který v roce 1936 vydal František Venera, se v únoru prodala včetně všech poplatků za 3,15 milionu korun. Předaukční odhad přitom počítal s cenou do půl milionu korun.