Ročenka 12 - Historický nábytek a hodiny

Zub času

Nábytek se v poslední době prodává čím dál tím hůře. Zatímco v roce 2011 se prodaly dva výjimečně kvalitní barokní sekretáře za 620 a 168 tisíc korun v aukčních síních Arcimboldo a Dorotheum, loni se špičkový nábytek na aukčním trhu téměř vůbec nevyskytoval, přičemž to platilo nejen pro baroko a biedermeier, ale i modernu. „V tomto sektoru již několik let dochází k výraznému útlumu,“ konstatuje expert na užité umění Miroslav Zíka. „V Čechách navíc bývá historický nábytek na rozdíl třeba od sousedního Rakouska ve velmi špatném stavu, lidé o vzácné kusy často nepečují, takže je potřeba nechat je nejprve nákladně restaurovat,“ dodává.

V Dorotheu loni patřily k zajímavým prodejům párové biedermeierské manžetníky české provenience z první čtvrtiny 19. století, prodané v květnu za 72 tisíce, dva sedmiramenné svícny v rokokovém stylu vydražené na stejné aukci za 84 tisíce nebo barokní komoda, jež se v listopadu prodala za vyvolávací cenu 60 tisíc korun. Za 102 tisíce korun, víc než dvojnásobek minimálního podání, se na poslední loňské aukci Dorothea prodal ještě lustr v empírovém stylu. Nejkvalitnějším loni nabízeným kusem byl globusový šicí stolek s vyjímatelnými přihrádkami, krásná vídeňská práce ze začátku 19. století. S vyvolávací cenou 600 tisíc korun však zůstal nevydražen.

Párové manžetníky / Čechy, 1800–25
dřevo, ořechová dýha, mosazné kování / 136,5 x 63 x 34 cm
cena: 72 000 Kč / Dorotheum 26. 5. 2012

Na aukcích společnosti Sýpka se za nejvyšší cenu prodalo rondokubistické křeslo, které se na únorové aukci dostalo ze 60 na 84 tisíce. „Současným trendem je nerestaurovaný nábytek, který se stává vhodným doplňkem do moderních dokonalých interiérů. Ztělesňuje originalitu, trvalou hodnotu a příběh,“ říká majitelka aukčního domu Irena Velková. Zájem je podle ní především o chromový nábytek, který u nás v první polovině 20. století vyráběla řada firem. Je vyhledávaným artiklem v Německu, Švýcarsku, Francii, ale i v USA, ovšem ve zcela jiné cenové relaci. Přestože u nás jsou ceny tohoto typu nábytku zatím hluboko pod evropským průměrem, občas se objeví výjimka.

Příkladem může být etažerka z chromovaných ohýbaných trubek z dvacátých až třicátých let 20. století, která v říjnové aukci Sýpky zaznamenala téměř čtyřnásobný cenový vzestup z vyvolávací ceny necelých 8 tisíc korun. Dalšími zajímavými kusy vydraženými ve stejném aukčním domě byly kruhový stolek a židle Thonet navržené Otto Prutscherem. Prvně jmenovaná položka se prodala za 43 tisíce, druhá za 25 tisíc korun. Za částky kolem 30 tisíc korun se prodalo ještě několik lustrů a svítidel, nejdráže stropnice z let 1914–15 podle návrhu Rudolfa Stockara za téměř 35 tisíc korun.

Špičkové exempláře historických hodin dosahují vysokých cen, průměrné se naopak často neprodají vůbec. U nákupu hodin navíc hraje pro kupujícího roli, zda se jedná o prodej aukční, nebo galerijní. Na aukcích se hodiny prodávají ve stavu, jak je aukční domy obdrží, tedy tzv. bez záruky chodu, kdežto v obchodech bývají většinou v perfektním stavu a kupující mají záruku, že jimi koupené hodiny budou kompletní a funkční.

Rondokubistické křeslo / 1910–20

dřevo, čalounění nepůvodní / rozměr 106 x 68 x 59 cm
cena: 84 000 Kč / Sýpka 19. 2. 2012

Ze zajímavých prodejů za vyvolávací ceny uveďme noční hodiny z roku 1720 francouzské provenience prodané za 112 tisíc v aukční síni Zezula, kočárové bicí hodiny s budíkem ze stejného období, které se na aukci Meissner-Neumann prodaly za 204 tisíce, nebo biedermeierské nástěnné hodiny s podstavcem vyrobené v Rakousku kolem roku 1830 a prodané v Dorotheu za 84 tisíce korun. Za dvojnásobek minimálního podání, za 192 tisíce korun, se na aukci Dorothea prodaly ještě biedermeierské obrazové hodiny s pohledem na Heiligenkreuz. Menších nárůstů dosáhly i dva exempláře v březnové aukci Meissner-Neumann: za klasicistní portálové hodiny zaplatil kupec 63 tisíce a za barokní skříňkové hodiny z druhé poloviny 18. století necelých 75 tisíc korun. Na aukcích společnosti Zezula se za 70 tisíc prodaly anglické stolní hodiny z roku 1763, za 53 tisíce vídeňské nástěnné klasicistní hodiny a za 71 tisíc korun také barometr z Francie 18. století. Ve všech třech případech šlo o vyvolávací ceny.