Ročenka 12 - Keramika a sklo

Biedermeier a holíčská fajáns

V oblasti keramiky loni nejzajímavější prodeje zaznamenala brněnská aukční síň Zezula. Nejdráže se opět prodala fajáns z produkce císařské manufaktury v Holíči. O její sběratelské oblibě svědčí i vysoké cenové nárůsty. Předloni se terina v podobě bažanta prodala za 142 tisíce, loni se konvička v podobě kachny dostala z necelých 30 na 130 tisíc korun. Podle Andrey Husseiniové z Moravské galerie v Brně byla nejzajímavějším kusem z produkce Holíčské manufaktury rokoková terina z doby kolem roku 1770, jejímž autorem byl J. C. Rothe. Podobné exempláře se nacházejí ve sbírkách významných muzeí u nás i v cizině. Na listopadové aukci zaznamenala nárůst z necelých 30 tisíc na více než dvojnásobek.

Podobně jako v předchozích letech se v oblasti porcelánu dobře prodaly kvalitní šálky, jeden vídeňský a dva ruské, všechny za vyvolávací cenu na listopadové aukci u Zezuly. Upomínkový šálek vídeňské provenience z roku 1814 připomněl výročí vlády císaře Františka I. Rainald Franz z vídeňského MAKu konstatoval, že jde o ojedinělý exemplář tohoto typu z produkce vídeňské manufaktury s ouškem z jiného materiálu než porcelán, zde ze zlaceného bronzu. Jednalo se pravděpodobně o předmět z osobního majetku císaře. Prodal se za 230 tisíc korun.

U nás stejně jako jinde v Evropě představují kupní sílu ruští sběratelé, kteří s vehemencí a velkými finančními prostředky skupují všechny doklady carské minulosti a dovážejí je zpět do vlasti. Pravděpodobně mezi nimi se našli kupci pro dva šálky z první čtvrtiny 19. století, jeden z petrohradské manufaktury na třech lvích tlapkách s malovanými motivy, prodaný za téměř 83 tisíc, a druhý s motivem Krista z porcelánky Francise Gardnera v městečku Verbilki u Moskvy za 113 tisíc korun.

Konvička v podobě kachny / Holíč, 1756
fajáns, muflové barvy / výška 14,5 cm
cena: 129 800 Kč / Zezula 9. 6. 2012

Na prosincové aukci Meissner-Neumann se ještě šálek s podšálkem s malovaným květinovým dekorem, vyrobený kolem roku 1840 v porcelánce ve Slavkově, dostal z 11 na 72 tisíce korun. V Dorotheu se nejdráže prodal porcelánový jídelní soubor pro dvanáct lidí, berlínský výrobek z konce 19. století. Nový majitel za 54dílný soubor nabídl 114 tisíc korun.

Na trhu se sklem bylo podle experta na užité umění Miroslava Zíky loni patrné určité oživení. České sklo je fenoménem v celém světě a začíná se nabízet na aukcích a sbírat. „Zájem je především o kvalitní biedermeierské, secesní a také ateliérové sklo,“ vysvětluje Zíka. Aukční síň Meissner-Neumann měla úspěch s několika řezanými biedermeierskými sklenicemi. Dvě sklenice z 20. let 19. století se signaturou Franze Gottsteina ml. se prodaly za více než 100 tisíc a krásný exemplář zdobený rytcem Hieronymem Hackelem ze stejné doby vystoupal z necelých 11 na 78 tisíc korun.

V Dorotheu se loni stejně jako v předchozích letech dobře prodávalo secesní sklo firmy Loetz. Vázička podle návrhu Josefa Hoffmanna s růžovým odleptávaným dekorem z roku 1912 se vydražila za 102 tisíce korun. „Na podzim jsme u nás v Dorotheu zaznamenali efekt výstavy harrachovského skla, která se loni konala v Uměleckoprůmyslovém museu. Byl patrný zvýšený zájem o sklo této sklárny a dosáhli jsme cen, které jsou podle mého soudu na Harrachov opravdu vysoké,“ říká Miroslav Zíka. Například fazetovaný džbán z bílého opálového skla s motivem ptáčků se prodal s velkým nárůstem vůči vyvolávací ceně za 60 tisíc, secesní váza s motivem orchidejí podle návrhu Julia Jelínka z prvních let 20. století za 54 tisíce korun.

Upomínkový šálek s portrétem Františka I. / Wiener Porzellanmanufaktur, 1814
porcelán, zlacený bronz, malováno / výška 9 cm, průměr 17 cm
cena: 230 000 Kč / Zezula 3. 11. 2012

Listopadová aukce společnosti Zezula přinesla vzácnost, která se na trhu objevuje málokdy: dvojici tzv. dvojstěnek, které představují specifický fenomén barokní české sklářské výroby první poloviny 18. století. Jednalo se o pohár a drobnou karafku, přičemž pohár byl nabízen za vyvolávací cenu 35 tisíc a dosáhl více než 61 tisíc korun. Biedermeierská upomínková číška z lázní Teplice se na téže aukci dostala z 6 na 71 tisíc korun.

Na aukci společnosti Sýpka se nejdráže prodala malovaná skleněná váza podle návrhu Bruna Riedela ze 40. let 20. století. Prodala se s mírným nárůstem za 72 tisíce korun. „Je to autorská práce, unikát, rozměrově o něco větší typ Riedelových váz s ‚německým‘ dekorem. Jeho práce jsou především v německé oblasti velmi žádané,“ vysvětluje majitelka aukční síně Irena Velková.