Ročenka 12 - Moderna

Překvapení i klasika

Ze 138 děl vydražených za více než milion korun jich do kategorie klasická moderna spadá přibližně třetina. Vedle Emila Filly a Františka Kupky, jimž věnujeme samostatné studie, se v tomto seznamu nejčastěji objevují jména Václava Špály (6x), Jana Zrzavého (5x), Josefa Čapka (5x), Karla Černého (4x) a Josef Šímy (3x).

Václav Špála je stálicí českého trhu s uměním, každoročně je v aukcích nabízeno několik desítek jeho obrazů a prací na papíře. Z 54 loni dražených děl se jich prodala polovička. Po vlně zájmu o Špálovo dílo v letech 2009–10, která byla motivována zájmem investorů uložit peníze do umění (za více než milion korun bylo během těchto dvou let vydraženo 36 Špálových obrazů), se situace vrací k normálu. Celková cenová hladina se však zvýšila. Již druhý obraz, Na Orlici z roku 1928, loni na aukci Galerie Kodl překonal hranici 5 milionů korun. Před pěti lety by se takováto částka za sebelepší Špálův obraz jevila jako zcela neuvěřitelná.

Od Jana Zrzavého loni nejvíce zaujalo rané Zátiší s česnekem z roku 1907; malíři tehdy bylo pouhých sedmnáct let. Pastózní expresivní malba se na prosincové aukci Galerie Kodl dostala z 1,32 na 3 miliony korun. Ostatní loni dražená díla se nijak nevymykala z běžné nabídky. Vedle devíti obrazů bylo nabízeno ještě dalších 80 kreseb a grafik, z nichž se prodala přibližně polovina. Nejdražší prací na papíře se stal pastel Bretaňský přístav z roku 1965, který se na aukci Galerie Art Praha prodal s nárůstem za 422 tisíce korun.

Otakar Nejedlý: Zátiší se sklenicí / 1914
olej na lepence / 30 x 23,5 cm
cena: 444 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012

Josef Čapek byl loni zastoupen pěti obrazy, které byly všechny vydraženy s výraznými nárůsty. Nejdráže se prodal obraz Král Lear z konce 20. let, který je podle tradice stylizovaným portrétem herce Václava Vydry nejstaršího. Na jarní aukci Galerie Kodl byl vydražen za 7,56 milionu korun, což je třetí nejvyšší cena za Čapkovo dílo. Od Karla Černého bylo nabízeno deset obrazů, z nichž jen jeden zůstal bez kupce. Nejzajímavějším kusem byl fantaskní obraz Cirkus, který se na dubnové aukci Galerie Art Praha prodal za 2,28 milionu korun.

Nejdražším loni prodaným obrazem Josefa Šímy byl drobný obraz Návrat Theseův z roku 1934, který je variantou rozměrnější malby ve sbírce Galerie hlavního města Prahy. Na říjnové aukci 1. Art Consulting se obraz prodal za 2,2 milionu korun. Protějšek k tomuto dílu – Návrat Theseův Šíma původně koncipoval jako triptych – společnost dražila již o dva roky dříve, prodal se tehdy o 220 tisíc levněji. V průběhu roku bylo draženo ještě osm Šímových abstraktních maleb z 50. až 70. let, kupce však nalezly jen tři z nich.

Emil Orlik: Dachstein / 1904
olej na plátně / 102 x 88 cm
cena: 540 000 / Galerie Pictura 11. 3. 2012

Z autorů Osmy a Skupiny výtvarných umělců byli nejlépe zastoupeni Otakar Kubín a Vincenc Beneš, každý kolem dvacítky obrazů a kreseb, byť šlo vesměs až o jejich pozdější práce. Nejdražším Kubínovým dílem se stal Akt na židli z 20. let, vydražený na aukci Galerie Pictura za 1,14 milionu, v případě Vincence Beneš to byla zářivě barevná kytice, kterou Galerie Kodl prodala za 420 tisíc korun. Ostatní autoři Osmy a Skupiny byli zastoupení jen ojediněle či nepříliš výraznými díly. Za zmínku stojí snad jen obrazy V Bouloňském lesíku od Bedřicha Feigla (216 tisíc) a Piják od Emila Artura Pittermana-Longena (168 tisíc korun).

Rekordními jedenácti obrazy, což je výrazně víc než v minulých letech, byl zastoupen Emil Orlik. Nového majitele našlo sedm z nich, dva na aukcích Galerie Pictura dokonce překonaly rok staré Orlikovo aukční maximum. Na březnové aukci se obraz Dachstein z roku 1904 prodal za 540 tisíc, na květnové aukci pak obraz Setkání z roku 1896 za 480 tisíc korun. V obou případech šlo o vyvolávací ceny. Mimořádným dílem bylo rovněž zátiší Kout v mém ateliéru z doby kolem roku 1910, které zůstalo na prosincové aukci Pictury s cenou 420 tisíc korun nevydraženo.

Dvě urputné bitvy se strhly na aukcích společnosti 1. Art Consulting o díla Otakara Nejedlého. V březnu se pozoruhodné kubistické zátiší, nevelký olej na lepence z roku 1914, dostalo ze 108 na 444 tisíce korun. Na říjnové aukci se pak nově restaurovaný obraz Les z roku 1915  vyšplhal z 216 na 1,14 milionu korun. Dosažená cena by nebyla až takovým překvapením (Nejedlého pět let starý aukční rekord má hodnotu 3,3 milionu), kdyby se obraz na trh nevrátil po necelém roce. Na podzim 2011 se prodal jako nedatované a nesignované Nejedlého dílo za vyvolávací cenu 69 tisíc korun.

Od Rudofa Kremličky se loni na trhu objevila dosud neznámá varianta Podobizny slečny Schuckové, jeho asi vůbec nejlepšího portrétu, který je ve sbírce Galerie moderního umění v Hradci Králové. Na aukci společnosti 1. Art Consulting však obraz zůstal s vyvolávací cenou 1,14 milionu korun nevydražen. Jediným dalším loni draženým Kremličkovým obrazem byl žánrový výjev Ševcova rodina z roku 1912, který Galerie Kodl v prosinci vydražila za 1,92 milionu korun.

Pravoslav Kotík: Prostitutky / 1925
olej na plátně / 49 x 45 cm
cena 372 000 Kč / 1. Art Consulting 18. 3. 2012

Celkem 61 díly ze všech období své tvorby byl loni na aukcích zastoupen Pravoslav Kotík. Nového majitele našla třetina z nich, nejdráže obraz Prostitutky z roku 1925, který byl na březnové aukci 1. Art Consulting vydražen za 372 tisíce korun. Svůj rok starý rekord vyrovnal Antonín Pelc, když se jeho olej Šička z poloviny 20. let na dubnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery dostala ze 300 až na 720 tisíc korun. V říjnu se pak ještě na aukci Galerie Pictura prodala Pelcova krajina Tajemná zahrada za vyvolávací cenu 144 tisíce korun. Od Františka Tichého loni byly draženy čtyři obrazy, prodaly se jen dva. Bílí černoši z roku 1935 za 1,06 milionu a opakovaně nabízené Pařížské střechy z téhož roku za 1,44 milionu korun. Prvně jmenované dílo dražila Galerie Kodl, druhé společnost 1. Art Consulting.

Poprvé za více než milion korun byl v prosinci vydražen obraz od Jiřího Karse. Jeho ženský akt z poloviny 20. let se na prosincové aukci Galerie Kodl dostal z 432 tisíc až na 1,02 milionu korun. Úspěchem je také částka 288 tisíc korun za Karsovu Krajinu z jižní Francie pocházející ze sbírky Hascoe. V červnu 2011 byla na aukci Sothebyʼs vydražena v přepočtu za 93 tisíc korun. Nutno podotknout, že šlo o jedno z mála děl, které bylo v Londýně vydraženo hluboko pod aukčním odhadem. Od Alfréda Justitze bylo loni draženo pět obrazů, nejdražší z nich, zátiší z roku 1922, se prodal za 720 tisíc korun.

Zajímavý snový obraz Pražské nokturno z roku 1937 od vzácně se vyskytujícího Františka Matouška nabídla v březnu Galerie Pictura. Prodal se s téměř třetinovým nárůstem za 540 tisíc korun. Třemi obrazy z meziválečného období byl zastoupen také Josef Liesler. Nejdražší z nich, Salome ze 40. let, se na listopadové aukci Orlys Art Auctions prodal za vyvolávací cenu 336 tisíc korun.