Ročenka 12 - Satří mistři

Pozdní baroko na loňských aukcích

Sběratelství děl starých mistrů je na současném trhu s uměním píše popelkou. S jistou nadsázkou lze konstatovat, že za cenu jednoho Fillova zátiší je možné získat několik děl uznávaných domácích autorů pozdního baroka. Paradoxně právě v době, kdy se česká moderna rodila, byl domácí trh doslova zavalen díly starých mistrů z rozprodávaných šlechtických sbírek a tento sortiment tvořil spolu se starožitnostmi převážnou většinu nabídky tehdejších aukcí. Ceny děl starých i současných výtvarníků tehdy byly převážně vyrovnané.

Mezi nejzajímavější loňské prodeje patří rozmanitá skupina bohemik vzniklých v průběhu první poloviny 18. století. Tuto plejádu otevírá Jan Jakub Hartmann se svými historizujícími krajinami inspirovanými rudolfinským uměním. Jeho Krajina s lovci byla vydražena na dubnové aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery za vyvolávací cenu 900 tisíc korun. Další dvě Hartmannovy krajiny zůstaly nevydraženy. Na aukci 1. Art Consulting to byla Krajina s hradní zříceninou, v aukční síni Zezula pak Útěk do Egypta. V prvním případě byla vyvolávací cena 828 tisíc, v druhém 360 tisíc korun.
S jinou polohou české kabinetní malby se mohli zájemci setkat v díle Jana Kašpara Hirschelyho, od nějž byla loni dražena dvě díla, která se v nedávné době na trhu již jednou objevila. Květinové zátiší z roku 1737 se na aukci Galerie Kodl prodalo s výrazným nárůstem za 456 tisíc korun, což je však stále o 120 tisíc méně, než za kolik byl obraz neúspěšně nabízen v předchozím roce. Další Hirschelyho zajímavou prací byla dvojice zátiší s ptáčky vydražená na aukci společnosti Zezula za vyvolávací cenu necelých 700 tisíc korun. Před pěti lety se tyto malby prodaly každá zvlášť za 287 a 276 tisíc korun, naštěstí však zůstaly pohromadě.

Salomon Rombouts: Lesní krajina s pocestnými
olej na dřevě / 71 x 53,5 cm
cena: 360 000 Kč / Galerie Pictura 11. 3. 2012

Následující generaci českých malířů zastupoval oblíbený Norbert Grund s koloristicky podmanivě působící scénou bruslařů na zamrzlé řece. Nevelká malba našla nového majitele na dražbě společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery za 576 tisíc korun, naposledy byla neúspěšně nabízena v roce 2010 za 600 tisíc. Zcela odlišným typem malíře byl Grundův současník František Karel Palko působící spolu s bratrem Františkem Antonem v širším středoevropském okruhu. Jedná se o autory, kteří jsou teprve postupně doceňováni historiky umění i sběratelskou obcí. V nabídce aukčního domu Dorotheum se prodaly dvě malby světců s mírným nárůstem za 420 a 456 tisíc korun.
Znalce jistě zaujala dvojice bozzet moravského sochaře a historiografa druhé poloviny 18. století Andrease Schweigla v nabídce téhož aukčního domu. Sběratelsky vyhledávané sochařské modely utvářené osobitým autorským rukopisem, prohlášené kulturní památkou, byly prodány za 90 a 96 tisíc korun. Pohnutý osud má za sebou socha Krista v okovech neznámého mistra první poloviny 18. století. Pochází z kostela v Roudníkách, který filiálně spadá pod farnost Trmice. Ta se jako první v posledních letech dostala kvůli špatnému hospodaření do insolvence a její majetek byl rozprodán. Některá díla byla v aukcích zakoupena filantropy, kteří je věnovali zpět do původních prostor, a na budovu kostela se skládá místní občanské sdružení. To však není případ uvedené skulptury, která se na aukci Meissner-Neumann dostala z necelých 74 na 241 tisíc korun.
Z děl zahraničních malířů se jako nejvýznamnější jeví prodej plátna Antonia Molinariho zachycující biblickou scénu Jáely zabíjející Síseru. Práce slavného Benátčana našla nového majitele prostřednictvím 1. Art Consulting za vyvolávací cenu 2,26 milionu korun. Obraz pochází z Lobkovické zámecké obrazárny v Mělníku podobně jako další významná díla prodávaná v minulých letech od Petra Brandla, Karla Škréty a dalších. Galerie Pictura za 360 tisíc vydražila ještě krajinu od Holanďana Salomona Romboutse, aukční síň Zezula pak za 295 tisíc korun obraz Krajina s poutníky od antverpského malíře Joose de Mompera ml. V obou případech šlo o vyvolávací ceny.

Jan Kašpar Hirschely: Květinové zátiší / 1737
olej na plátně / 24 x 17,5 cm
cena: 456 000 Kč / Galerie Kodl 6. 5. 2012

Situaci na domácím trhu se starými mistry lze hodnotit se značnou dávkou naděje do budoucna. Nastala doba, kdy se již obchodníkům vyplácí získávat bohemika v zahraničí a vozit je zpět domů, kde nalézají za příznivých okolností své kupce. Zároveň se otevírá pro české sběratele možnost získávat kvalitní díla domácích autorů za velmi příznivé ceny. Většina starých mistrů, často zastoupených v nejvýznamnějších státních sbírkách, je doposud trhem ne zcela doceněna a obecně vzato jejich děl jistě přibývat nebude. Spíše naopak.