Ročenka 12 - Slovenští umělci

Rozšiřování trhu slovenských autorů

Díla slovenských umělců se na českých aukcích v relativně hojném počtu objevují každý rok. Ten loňský v tomto směru nebyl jiný. Od předchozích se lišil snad jen v tom, že místo nejslavnějších jmen, jako jsou Ľudovít Fulla či Mikuláš Galanda, byli loni na českých aukcích nabízeni u nás méně známí autoři Anton Jasusch, Július Jakoby či František Reichentál.

Nejdražším dílem slovenského umění se loni stal obraz Židovský trh od Antona Jasusche, který se na listopadové aukci společnosti Dorotheum prodal za 1,2 milionu korun, víc než dvojnásobek minimálního podání. V předchozích dvou letech se sice na českých aukcích již několik děl tohoto reprezentanta košické moderny objevilo, šlo však o pozdní krajiny, které většinou zůstaly nevydraženy. Na stejné aukci jako Židovský trh byl od Jasusche nabízen ještě obraz Zima v dědině, který se dostal z 240 na 660 tisíc korun. Malířův cenový rekord drží malba Vyhnání z ráje, která před dvěma lety na aukci bratislavské společnosti Art Invest našla kupce za 131 tisíc eur.

Za více než půl milionu korun se prodala ještě lavírovaná kresba Zpěvačky od Cypriána Majerníka. Na zářijové aukci Dorothea se tato práce na papíře přibližně formátu A4 vyšplhala ze 180 na 600 tisíc korun. Cyprián Majerník, který studoval na pražské Akademii a ve svých pětatřiceti letech spáchal sebevraždu, je považován za jednu z klíčových postav slovenského moderního umění. Jeho jméno nese slavná bratislavská výstavní síň a jeho díla jsou na trhu velice vzácná a sběrateli vysoko ceněná. O to neuvěřitelněji zní zpráva, kterou krátce před Vánoci přinesla česká média – pražská hřbitovní správa prodala malířův hrob na Slavíně. Za 38 tisíc korun si jej včetně sochy od Karla Lidického koupil fotbalový boss Tomáš Rosen.

Endrej Nemes: Interiér / 1930
olej na plátně / 58,5 x 76 cm
cena: 564 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

Nejvýraznější nárůst oproti vyvolávací ceně zaznamenal obraz Matka s dítětem od Františka Reichentála. Ačkoliv obraz nebyl ve fyzicky v nejlepším stavu, jeho cena na červnové aukci galerie Vltavín vylétla z 26 na 432 tisíce korun. Aktuálně, až do 3. března, je k vidění na výstavě Reichentálových prací z let 1913–48, kterou připravila Galerie města Bratislavy. Malba prošla pečlivým restaurováním, a pokud se znovu objeví na trhu, její cena bezpochyby ještě vzroste.

Nejdražší autor slovenských aukcí Martin Benka byl loni zastoupen pěti nepříliš výraznými krajinami, z nichž kupce našla jen jediná. Obraz Krajina s rybníčkem se na květnové aukci společnosti Meissner-Neumann prodal za 345 tisíc korun. Nevydraženy zůstaly i obrazy Na poli od Júlia Jakobyho, který Galerie Pictura nabízela za 1,14 milionu, nebo Ze starého Užhorodu od Josifa Bokšaje, který společnost 1. Art Consulting vyvolávala na ceně 212 tisíc korun. V nabídce se loni objevily i dva obrazy od autorů 19. století. Aukční síň Zezula na své listopadové aukci za necelých 71 tisíc neúspěšně nabízela dívčí portrét od Dominika Skuteckého a společnost Messiner-Neumann v prosinci s mírným nárůstem na 96 tisíc korun vydražila soumračnou krajinu V podvečer od Ladislava Mednyánszkého.

Martin Benka: Krajina s rybníčkem
olej na plátně / 62 x 79 cm
cena: 345 000 Kč / Meissner-Neumann 27. 5. 2012

Od v úvodu zmiňovaných Fully a Galandy byly loni draženy jen kresby a grafiky a povětšinou neúspěšně. Žádným obrazem nebyl rovněž zastoupen Imro Weiner-Kráľ ani Vojtěch Erdélyi, jejichž díla přitom byla v minulých letech samozřejmou součástí českých aukcí. Endreji Nemesovi se více věnujeme v samostatném článku o dražbě jeho pozůstalosti ve Stockholmu. Zde připomeňme jen, že z patnácti jeho obrazů nabízených loni na českých aukcích kupce nalezly pouhé tři. Nejdráže se prodal obraz Interiér z roku 1930, který byl na dubnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen s výrazným nárůstem za 564 tisíce korun.

Z poválečného umění je třeba na prvním místě zmínit obraz Bílý čtenář od Jakuba Bauernfreunda, který na aukci Orlys Art Auctions našel nového majitele za 288 tisíc korun. Ještě o šestatřicet tisíc víc stál Únos od Vladimíra Kompánka, který v listopadu dražila Galerie Art Praha. Stejná galerie měla ještě úspěch s dvěma obrazy Rudolfa Krivoše, které se prodaly za 150 a 180 tisíc korun. Na aukci Meissner-Neumann se za 115 tisíc korun prodal obraz Sedící chlapec od Ladislava Guderny. Od Albína Brunovského akcemi prošlo kolem šesti desítek grafik, nejdražší z nich, Dáma v klobouku z roku 1981, se prodala za 54 tisíce korun. Pouze pracemi na papíře byl zastoupen také Milan Paštéka. Rozměrná kresba tužkou PF 1981 se na aukci galerie Dolmen prodala za 26 tisíc korun.