Ročenka 12 - Varia

Variace aukcí - aukce variací

Jedním z největších překvapení loňských aukcí byla držba malovaného tepaného talíře ve stylu mina-kari na listopadové aukci společnosti Zezula. Byl nabízen jako perská práce z 19. století imitující starší vzory, přičemž jeho dražba začínala na částce necelých 6 tisíc korun. Cena však nakonec vylétla až na 1,06 milionu korun. Ukázalo se totiž, že se jedná o mnohem starší práci, imitaci perských vzorů vytvořenou v renesančních Benátkách.

Na téže aukci se prodalo ještě několik dalších pozoruhodných položek. Výrazný nárůst zaznamenala například také řemeslně mimořádná a překrásně zdobená mísa z horského křišťálu s různými druhy smaltu, barevnými emaily, karyatidami z tepaného stříbra a drahými kameny, diamanty, smaragdy a rubíny. Jejím autorem byl ve Vídni v 70. letech 19. století Hermann Ratzersdorfer. Kupec za ni zaplatil více než 271 tisíc korun.

Nesporným úspěchem skončila rovněž dražba párových bronzových plastik Hefaista a Afrodity, které se v době Ludvíka XVI. používaly jako luxusní interiérové doplňky. Z vyvolávací ceny 60 tisíc vystoupaly na více než 200 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 112 tisíc korun se prodal zavírací třídeskový slonovinový oltářík z přelomu 18. a 19. století a za minimální podání 41 tisíc korun odešel ještě stříbrný šálek s podšálkem bohatě zdobený přihrádkovým emailem, ruská práce z 19. století.

Hermann Ratzersdorfer: Mísa / Vídeň, 70. léta 19. stol.
horský křišťál, smalt, barevné emaily, tepané stříbro, drahé kameny / průměr 32 cm
cena: 271 400 Kč / Zezula 3. 11. 2012

Na aukcích společnosti Meissner-Neumann se v této kategorii nejdráže prodal stříbrný hroznový pohár s víkem od polského zlatníka Ephraima Wischkeho z poloviny 18. století, který změnil majitele za vyvolávací cenu 228 tisíc korun. Z nabídky společnosti Dorotheum zmiňme aspoň zlatý zapalovač Cartier ze 70. let minulého století, který se prodal za vyvolávací cenu 48 tisíc, a dózu na sušenky podle návrhu Josefa Emanuela Margolda, asistenta Josefa Hoffmanna, která se dostala z 24 na 38 tisíc korun.