Ročenka 13 - Alfons Mucha

V loňském roce se prodalo hned pět milionových obrazů Alfonse Muchy, což je víc než kdy v minulosti. Studie k jednomu z obrazů Slovanské epopeje byla na aukci Dorothea vydražena v novém aukčním rekordu, společnost 1. Art Consulting koncem května uspořádala aukci zaměřenou výhradně na Muchova díla a dohromady sběratelé v průběhu roku za jeho práce utratili přes 22 milionů korun. Na jeden rok to je víc než dost. A zmínit lze i výstavu Lendl: Mucha, která do pražského Obecního domu přilákala 170 tisíc diváků.

Přibližně metrový obraz Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě nabídla společnost Dorotheum hned na své březnové aukci. Vznikl pravděpodobně v roce 1911, tedy v samých počátcích práce na monumentálním projektu, který si malíř předsevzal. Dražba začínala na necelých 2,3 milionech, cena však rychle vystoupala až na 4,8 milionu korun. Předchozí, šest let starý Muchův aukční rekord měl hodnotu necelé 3 miliony korun.

Alfons Mucha: Žena s kožešinou / 1918
olej na plátně / 102 × 80 cm
cena: 1 140 000 Kč / Galerie Art Praha 17. 11. 2013

Další milionový Mucha se objevil na specializované aukci 1. Art Consulting, pořádané u příležitosti zmiňované výstavy Lendl: Mucha. Byl jím obraz Zima, který se na trh vrátil po pěti letech (obrázek 86 v cyklu milionových položek). Prodal se za 2,14 milionu korun, což je o 140 tisíc méně, než za kolik měl být vydražen v prosinci 2008. Do České republiky se dostal jen o pár měsíců dříve, v dubnu 2008 byl v New Yorku vydražen v přepočtu za 1,6 milionu korun.

Zajímavý ženský portrét, s velkou pravděpodobností podobiznu umělcovy manželky Marie, nabídla na své listopadové aukci Galerie Art Praha. Nového majitele Dáma s kožešinou z roku 1918 našla za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun. Hned dvě výrazné stylizované ženské podobizny pak o pár týdnu později dražila Galerie Kodl. Sedící dívka z roku 1918 i téměř fauvistická Dívka v červeném z doby po roce 1910 se prodaly s výraznými nárůsty za 4,44 milionu korun každá (obr. 36 a 37).

Z dalších Muchových děl, které se v průběhu roku objevily na českých aukcích, zmiňme ještě  nedokončený, či přesněji pouze započatý Portrét dívky před vitráží, který se na červnové aukci společnosti Arthouse Hejtmánek prodal za vyvolávací cenu 99 tisíc korun, nebo opakovaně nabízenou ranou malbu Pohádka. Při požadované ceně 4,2 milionu korun o ni na březnové aukci galerie Pictura nikdo neprojevil zájem.

Alfons Mucha: Samaritánka / 1897
litografie na papíře / 180 × 60 cm
cena: 348 000 Kč / 1. Art Consulting 30. 5. 2013

Již zmiňovaná aukce k výstavě Lendl: Mucha vynesla necelých 5 milionů korun. Z osmi desítek nabízených kreseb, grafik a fotografií jich nelezla nového majitele přibližně třetina. Za více než sto tisíc korun se prodalo šest děl, trojice kreseb a tři grafiky. Z nabízených plakátů se nejdráže prodaly dvě vrcholné litografie z roku 1897 – plakát k divadelní hře Samaritánka se Sarah Bernhardtovou v hlavní roli a kalendář pro literární časopis La Plume. Prvně jmenovaná grafika se prodala za 348 tisíc, druhá za rovných 300 tisíc korun. Součástí dražené kolekce byly i takové kuriozity jako malířův zápisník z dob jeho studií (prodal se za necelých 50 tisíc korun) nebo rodinné fotografie (většina zůstala nevydražena).

Aukční síň 1. Art Consulting také již na své únorové aukci vydražila čtyři litografie Ráno, Poledne, Večer a Noc za 492 tisíc korun. Jejich dražba přitom začínala na méně než čtvrtinové ceně. Na říjnové aukci téže aukční síně se pak za vyvolávací cenu 420 tisíc korun prodal kvaš Lilita, ilustrace ke knize Svatopluka Čecha Adamité. Z nabídky ostatních aukčních síní jmenujme ještě půvabný pastel Dívka v košili, který se na aukci společnosti Valentinum prodal za vyvolávací cenu necelých 110 tisíc, nebo litografický plakát k všesokolskému sletu z roku 1912, jenž v Dorotheu vystoupal na 114 tisíc korun.

Mucha měl loni úspěch i ve světě. Pozoruhodný obraz Flora z roku 1892 nabídla na jaře newyorská aukční síň Doyle. Předaukční odhad počítal s cenou 8 až 12 tisíc (bez aukční provize), vítěze aukce však obraz nakonec přišel na více než 81 tisíc dolarů (1,6 milionu korun). Kupcem byl český investiční fond Pro arte, který obraz začátkem září přivezl do Prahy. „Mimořádná hodnota tohoto obrazu bude v nejbližších měsících násobena jeho důkladným restaurátorským průzkumem. Spatřit toto iniciační dílo evropské secese v původním lesku bude možné na podzim na zvláštní krátkodobé výstavě,“ uvádí fond na svých webových stránkách.

Alfons Mucha: Flora / 1892
olej na plátně / 80,6 × 58,7 cm
cena: 81 250 USD / Doyle 8. 5. 2013

Trojice reprezentativních kvašů z počátku 90. let se objevila také na prosincové aukci Bonhams v New Yorku. Šlo o ilustrace ke knize o dějinách Německa, která vyšla roku 1898 v Paříži. Prodaly se za částky od 10 do 20 tisíc dolarů (200 až 400 tisíc korun).