Ročenka 13 - Ateliérové sklo

Sochy a autorské vázy významných českých sklářů druhé poloviny 20. století se v posledních letech etablovaly jako samozřejmá součást aukční nabídky. Systematicky se této oblasti věnují aukční domy Dorotheum a Sýpka. I v loňském roce však byli zájemci o české ateliérové sklo podobně jako v předchozích letech ochotni adekvátně zaplatit pouze za díla Františka Víznera a dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Dohromady se loni prodaly jejich sochy o objekty za téměř 4,4 milionu korun.

Relativně malý zájem kupců o díla dalších autorů se dá vysvětlit tím, že ateliérové sklo je v naší zemi stále chápáno jako vývozní artikl a tuzemští sběratelé se teprve učí docenit jeho kvalitu. Ti, kteří začali budovat své sbírky a kupovat díla předních českých sklářských výtvarníků, budou mít náskok, protože cena uměleckého skla pozvolna stoupá a dá se očekávat, že brzy se za něj budou platit výrazně vyšší sumy.

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Modrý objekt / 1995
tavená plastika / 38 x 80 x 11 cm
cena: 780 000 Kč / Sýpka 19. 10. 2013

Dvojice Libenský-Brychtová loni hned dvakrát překonala svůj dosavadní aukční rekord. V říjnu se v aukci galerie Sýpka prodal jejich Modrý objekt z roku 1995 za 780 tisíc korun, což je o 136 tisíc více, než byl rekord za Hlavu s hranatým okem prodanou o pět let dříve v aukci Prague Auctions. Nový rekord vydržel přesně jeden měsíc a čtyři dny, v listopadu ho překonalo Dorotheum prodejem Siluety města III z roku 1989 (obrázek v seznamu milionových položek). Nový majitel sochu získal za vyvolávací cenu 1,32 milionu korun. Vůbec poprvé se tak cena ateliérového skla v aukci dostala přes jeden milion korun.

Sýpka nabídla díla předních sklářských výtvarníků od 50. let do současnosti na všech třech loňských aukcích. Hned v únoru vydražila za vyvolávací cenu 216 tisíc korun další odlitek rané plastiky Polibek od Libenského a Brychtové. Pro srovnání uveďme, že o rok dříve se v této aukční síni vydražila jiná verze Polibku dokonce za 444 tisíc korun. V květnu se v Sýpce s navýšením v řádu desetitisíců prodaly dva objekty Františka Víznera, mísa za 240 tisíc a váza na čtyři květiny za 216 tisíc korun. Na říjnové aukci se pak vedle již zmiňovaného Modrého objektu prodaly ještě dvě Víznerovy mísy: Modrá mísa se dvěma čočkami odešla za 276 tisíc, mísa z broušeného a leštěného rubínového skla vystoupala z 216 na 252 tisíc korun.

František Vízner: Velká mísa / 2011
kouřové sklo, povrch broušený, leštěný a leptaný / průměr: 45 cm
cena: 540 000 Kč / Dorotheum 23. 11. 2013

V Dorotheu se v květnu za 312 tisíc korun prodala Víznerova Mísa se špičkou, hlavní událostí ale byla až listopadová aukce, na kterou společnost připravila kolekci historického a ateliérového skla čítající přes 150 položek. Aukce měla samostatný katalog, přičemž ateliérové sklo tvořilo třetinu nabídky. Vedle Siluety města III byla v novém autorském rekordu dražena také další z mís Františka Víznera. Velká mísa z kouřového skla z roku 2011 se prodala za vyvolávací cenu 540 tisíc korun.

Velmi zajímavou položkou nabízenou na téže aukci byla jedna z prvních společných realizací Libenského a Brychtové (signovaná ještě jménem Zahradníková), soubor reliéfů z roku 1957, které původně zdobily vinárnu hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze. Osm tavených plastik s vyobrazením ryby, raka, žáby, hada, vinného hroznu, ptáka, slunce a dobového symbolu pokroku, družice Sputnik I, bylo nabízeno za 960 tisíc korun, zůstaly však nevydraženy.

Jan Exnar: Ryba / 1996
broušená a leštěná tavená plastika z kobaltového skla s bublinkami / 70 x 78 cm
cena: 168 000 Kč / Sýpka 19. 10. 2013

Z děl dalších sklářských výtvarníků úspěšně dražených na aukcích Sýpky jmenujme Akvárium Tomáše Hlavičky prodané v únoru za vyvolávací cenu 90 tisíc, objekt Skalár Pavla Hlavy za 56 tisíc a Rybu Jana Exnara vydraženou v říjnu za 168 tisíc korun. V Dorotheu našly v květnu své kupce plastika Frajer od Reného Roubíčka (132 tisíc),  Kytice Tomáše Hlavičky z hutně zpracovaného a broušeného skla (66 tisíc) nebo tavená plastika Jana Černého a Jiřího Ryby Nad obětí (54 tisíc korun). V listopadové aukci se pak prodala Kytice ve váze manželů Roubíčkových, za kterou nový majitel zaplatil 78 tisíc korun. Nevydražena zůstala díla Iva Rozsypala, Bohumila Eliáše, Jiřího Šuhájka nebo Lubomíra Blechy. Zajímavostí je prodej dvou tavených plastik ze skla a kovu s názvem Bite That litevské výtvarnice Ievy Voroneckyte z roku 1990; autorka za ni získala první cenu v soutěži Stanislav Libenský Award 2013. V Dorotheu se na listopadové aukci prodaly po 30 tisících korunách.