Ročenka 13 - Jan Zrzavý

Jan Zrzavý patří dlouhodobě mezi nejprodávanější a nejdražší autory českých aukcí. Loňský rok pro něj byl v řadě ohledů rekordní. Ze stovky loni nabízených obrazů, kreseb a grafik jich nového majitele našla polovina, dohromady za více než 28 milionů korun, což je víc než v kterémkoli z minulých roků. Hned osm Zrzavého obrazů se prodalo za milionové částky, o rok dřív jich bylo pět.

Začněme ale v Londýně, kde byl v listopadu vydražen obraz Spící hoch z roku 1912 v novém autorském rekordu. Předaukční odhad počítal s překvapivě nízkou částkou 200 až 250 tisíc liber (bez aukční provize). Několik zájemců však cenu na sále během necelých dvou minut vyhnalo až na 450 tisíc, což je 542,5 tisíce liber včetně provize. V této částce však není DPH z provize ani autorský poplatek. Za předpokladu, že kupcem byl někdo z České republiky, potažmo z Evropské unie, je třeba počítat ještě s DPH z kladívkové ceny účtovaným u děl importovaných ze zemí mimo unii. Podle výpočtů ART+ by pak konečná cena vystoupala až na 592 tisíc liber, tedy na víc než 19,3 milionu korun (kurz koruny k libře v den aukce byl 32,62 Kč). Dosavadní, čtyři roky starý Zrzavého aukční rekord měl hodnotu necelých 12,4 milionu korun. Za tuto částku byl v listopadu 2009 vydražen obraz Hornatá krajina pocházející rovněž z roku 1912.

Jan Zrzavý: Spící hoch / 1912
olej na plátně / 66 x 90 cm
cena: 542 500 GBP / Sotheby’s 20. 11. 2013

Vysokou cenu obrazu Spící hoch vysvětluje jeho časná datace, skvělá provenience i velký formát. Šlo o dosud největší Zrzavého plátno, které se objevilo v aukci. Obraz byl poprvé vystaven na podzim 1912 na výstavě Sursum v Obecním domě a Bohumil Kubišta jej velebil jako nejlepší dílo na celé výstavě. V roce 1918 obraz po výstavě v Topičově salonu koupil Adolf Loos, který jej odvezl do Paříže. Od slavného architekta si jej pak v následujícím roce koupil francouzsko-americký podnikatel Paul Verdier. Později obraz prošel blíže neidentifikovanými sbírkami v Montrealu a New Yorku. V Praze byl naposledy k vidění roce 1996 na výstavě sdružení Sursum v Galerii hlavního města Prahy. Jakkoli je dosažená cena novým Zrzavého rekordem, prodávající s ní patrně úplně spokojení nejsou. Jejich původní očekávání byla ještě vyšší. Obraz byl podle informací ART+ v minulých třech letech v Česku nabízen privátně. Původně za 21 milionů, poté za 15 milionů korun. Nyní z prodeje dostanou přibližně 13 milionů korun.

Variantou k v Londýně vydraženému obrazu je nedatovaná kresba, která se pod názvem Diana objevila v květnu na českém trhu. Kompozičně je identická s obrazem Spící hoch, místo chlapce je však na ní vyobrazena spící dívka. Kresba pastelkami přibližně formátu A4 se na aukci galerie Vltavín dostala ze 108 na 228 tisíc korun.

Nejdražším Zrzavého loni prodaným obrazem na domácím trhu byly Benátky I z roku 1928. Mnohokrát vystavovaný a reprodukovaný olej na plátně, který byl mimo jiné v roce 1930 prezentován na benátském bienále, se prodal s nárůstem o necelých 600 tisíc za konečných 10,05 milionu korun. Na bienále v Benátkách byl o osmnáct let později vystaven i další několikamilionový Zrzavého obraz, mimořádně působivá tempera na plátně Červená bárka z roku 1948 (obrázek 60 v seznamu milionových položek). Hlavní hvězda říjnové aukce European Arts se prodala s výrazným nárůstem za 3 miliony korun, což je po diptychu Zvěstování druhá nejvyšší cena za Zrzavého poválečné dílo.

Jan Zrzavý: Benátky I / 1928
olej na plátně / 48,5 x 63,5 cm
cena: 10 050 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Z devíti nabízených obrazů se jich prodalo osm, jeden až napodruhé. Opakovaně nabízená Kaplička v Babicích z roku 1941 se prodala za vyvolávací cenu (obr. 194), ostatní obrazy byly draženy s nárůsty o čtvrt milionu korun a více. Nejvíce se přihazovalo na drobný temperu Karlův most II z roku 1948 (obr. 121), která se na aukci Dorothea prodala za 1,32 milionu korun, více než dvojnásobek minimálního podání. Obrazy Olešnice z roku 1957 (obr. 70) a Lávka z roku 1940 (obr. 100) se pak na aukcích Galerie Art Praha a Galerie Kodl prodaly z nárůstem o 600 tisíc za 2,52 a 1,92 milionu korun.

Mezi pracemi na papíře nejvíce zaujal barevně výrazný pastel Lodi z roku 1941, který se na aukci Galerie Kodl dostal z 540 na 960 tisíc korun, což je cenový rekord v dané kategorii. Z 216 na 492 se vystoupala na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery také rozměrná kresba tužkou a uhlem, jedna z ilustrací k Máchovu Máji z roku 1924. Za více než sto tisíc se prodaly ještě tři další kresby bárek. Z osmadvaceti nabízených grafik jich našla nového majitele polovina. Nejdráže populární Benátské zátiší, značené 180/200, které se na aukci Galerie Dolmen prodalo za vyvolávací cenu 78 tisíc korun. Před dvěma lety byl jiný otisk této litografie vydražen dokonce i za 96 tisíc korun.