Ročenka 13 - Klasická moderna

Klasická moderna nadále představuje dominantní segment trhu, na který připadá víc než polovina celkového obratu českých aukcí. Mezi milionovými díly patří do této kategorie přibližně každé třetí. Nejvícekrát jsou zde zastoupeni Emil Filla, Jan Zrzavý a Václav Špála, od nichž od každého bylo za více než milion korun loni vydraženo osm obrazů.

Cenových rekordů v tomto nejvyšším segmentu na druhou stranu mnoho nenajdeme. Většina autorů klasické moderny zastoupených v přehledu nejdražších děl byla za stejné či vyšší ceny dražena již v minulosti. Překvapivých nárůstů a nových autorských rekordů jsme byli svědky spíše v případě děl od 300 tisíc do milionu korun. Jediný nováčkem mezi „milionáři“ je Vlastislav Hofman, jehož obraz Matka s dítětem se na lednové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun (obrázek 133 v seznamu milionových položek).

Bohumil Kubišta: Zátiší / 1909
olej na plátně / 66 x 82,5 cm
cena: 18 490 000 Kč / 1. Art Consulting 12. 5. 2013

Jedním z nových autorských rekordů je cena 18,49 milionu korun za Zátiší Bohumila Kubišty, které se stalo nejdražším dílem loňského roku (obr. 1). V historickém top 10 českých aukcí se obraz zařadil na devátou příčku. Konstatování, že jde o rekordní cenu, má v tomto případě jen omezenou vypovídací hodnotu, neboť Kubištova díla jsou na trhu extrémně vzácná. Podle ART+ se v aukcích od roku 2000 objevilo jen šest malířových obrazů. Zátiší, které v květnu dražila společnost 1. Art Consulting, se na trh vrátilo po necelých dvou letech. V červnu 2011 bylo na aukci Hascoe vydraženo v přepočtu za 11,7 milionu korun, což odpovídalo spodní hranici předaukčního odhadu. Manželé Hascoeovi obraz sami získali v roce 2000 za tehdy rekordních 5,15 milionu korun. Na podzim se díky aukční síni European Arts objevil na trhu ještě jeden Kubištův obraz, přímořská krajina z doby, kdy sloužil jako důstojník rakousko-uherské armády v Pule v dnešním Chorvatsku. Malba na kartonu z roku 1913 našla nového majitele za vyvolávací cenu 3,36 milionu korun (obr. 51).

Nejvýraznější skok oproti svému dosavadnímu cenovému maximu loni zaznamenal Karel Černý. Jeho obraz Velký bar z roku 1936 se na listopadové aukci Galerie Art Praha prodal za 8,4 milionu korun, dvojnásobek předchozího, šest let starého autorova rekordu (obr. 14). Vysokou cenu obrazu vysvětluje atraktivní námět, časná datace, vynikající provenience i velký formát. Jednalo se o dosud největší malířův obraz nabízený v aukci. Jeho cena v průběhu dražby vzrostla na víc než trojnásobek minimálního podání. Za více než milion korun se v průběhu roku prodaly ještě dva Černého obrazy (obr. 69 a 84) a kresba barevnými křídami a pastelem Milenci se pak v prosinci na aukci Galerie Kodl dostala z 216 na 456 tisíc korun, což je rovněž rekord za autorovu práci na papíře.

Rozporuplný rok má za sebou Emil Filla. Jeho obraz Malíř z počátku 20. let, pocházející ze sbírky Vincence Kramáře a dražený hned v lednu společností Adolf Loos Apartment and Gallery, se s cenou 18,37 milionu korun stal druhým nejdražším Fillovým dílem. Dalších sedm jeho obrazů bylo vydraženo za více než milion korun a dohromady sběratelé a investoři za Fillovy obrazy, kresby, grafiky i sochy utratili 39,5 milionu korun. Jakkoli jde o vysoké číslo, ve Fillově případě se jedná o nejhorší výsledek od roku 2008. Hned devět Fillových obrazů s vyvolávacími cenami nad milion korun zůstalo nevydraženo, což je stejně jako za předchozí dva roky dohromady. Nejvýraznější cenový nárůst – z 6,6 na 8,4 milionu korun – zaznamenalo na prosincové aukci Galerie Kodl Zátiší s kartou a dýmkou z roku 1914 (obr. 15). Obraz se přitom objevil již v přehledu milionových položek za rok 2012, na aukci Galerie Art Praha se měl podle výsledkové listiny prodat za necelých 7 milionů korun. Na aukci Galerie Kodl se za 2,4 milionu korun prodalo také Zátiší se sklenicí z roku 1922 (obr. 75), které se na trh vrátilo po osmi letech a na kterém lze dobře ilustrovat dramatický růst cen Fillových děl v posledních letech. V září 2005 byl obraz nabízen za 900 tisíc korun, zůstal však bez kupce.

Emil Filla: Pohár, košík s jablky a podnos s vinným hroznem / 1933
olej na plátně / 49 x 60 cm
nevydraženo / 1. Art Consulting 12. 5. 2013

Hned několika výraznými díly byl loni na aukcích společnosti 1. Art Consulting zastoupen Antonín Procházka. Na březnové aukci se Mužská hlava z roku 1916, vynikající ukázka Procházkova orfismu, dostala z 4,15 milionu až na částku 9,46 milionu korun, což je třetí nejvyšší cena za malířovo dílo (obr. 10). Na květnové aukci se za vyvolávací cenu 1,08 milionu korun prodal o rok starší pastel Hlava ženy (obr. 142) a na říjnové aukci pak společnost nabídla olej Hlava III z roku 1916. Obraz zůstal při ceně necelých 5,7 milionu korun nevydražen, podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře jej však po aukci koupila rakouská národní galerie Belveder. Na téže aukci byl s nárůstem z 384 na 720 tisíc korun vydražen ještě Procházkův akvarel Poprsí dívky z roku 1911 a rozměrné pozdní plátno Bacchanale z roku 1938 našlo nového majitele za 1,14 milionu korun (obr. 136). Šlo sice o prodej za vyvolávací cenu, jedná se však o dosud nejvyšší částku za autorovu mytologickou malbu ze 30. let.

Z osmi milionových obrazů Václava Špály se nejvíce bojovalo o kubistické Koupání, které v květnu dražila Galerie Kodl (obr. 46). Drobný obraz z roku 1915 se dostal z 1,68 na 3,84 milionu korun, což je pátá nejvyšší cena za Špálovo dílo. S nárůstem o více než 900 tisíc korun se na aukci 1. Art Consulting prodala také krajina Lomy u Srbska z roku 1925 (obr. 88), za kterou vítěz aukce nabídl 2,08 milionu korun. Na aukci téže aukční síně naopak zůstaly nevydraženy reprezentativní modré Peřeje na Orlici z roku 1928, nabízené za 5,33 tisíc korun. Na aukcích Galerie Kodl se přitom už v minulosti dva formátově menší pohledy na Orlici za více než 5 milionů korun prodaly.

Úspěšný rok má za sebou Josef Šíma, o kterém v posledních letech mnoho slyšet nebylo. Prodalo se 14 jeho obrazů a kreseb dohromady za 16 milionů korun, což je nejlepší výsledek od roku 2008. Nejdráže byla vydražena Krajina z konce 20. let, která na listopadové aukci Orlys Art Auctions změnila majitele za 4,32 milionu korun (obr. 40). Úspěchem je také cena 2,62 milionu za drobný olej Krajina v Brie z roku 1950 (obr. 66), který se na trh vrátil po pouhých dvou letech. V říjnu 2011 se prodal o 1,2 milionu korun levněji. Z prací na papíře se nejdráže prodal pozdní akvarel Kapky světla, který byl v březnu aukční síní Meissner-Neumann vydražen za 384 tisíc korun.

Antonín Kybal: Ženský akt / 1926
olej na plátně / 106,5 x 66 cm
cena: 252 000 Kč / 1. Art Consulting 6. 10. 2013

František Kupka byl loni na českém trhu zastoupen jediným výraznějším obrazem, reprezentativním raným kvašem Antropoides, zachycujícím boj dvou hominidů o samici (obr. 5). Kupka jej namaloval roku 1902 a později jej věnoval darem Jindřichu Waldesovi. Obraz, který byl hlavní hvězdou první večerní aukce společnosti European Arts, byl v minulosti privátně nabízen galeriemi Jiří Švestka a Zdeněk Sklenář. Galerie Jiří Švestka se s ním dokonce v roce 2008 dostala na veletrh TEFAF. V Maastrichtu byl ke koupi za 400 tisíc eur (10 milionů korun). Na aukci European Arts jej z minimálního podání 9 milionů dva zájemci na telefonech vyhnali na 10,8 milionu korun.

Novým autorským rekordem je cena 2,52 milionu korun za krajinu Lichnice v máji od Jindřicha Pruchy (obr. 71), kterou dražila Galerie Kodl. Své šest let staré maximum Prucha vylepšil o 300 tisíc korun. Za více než milion se dále prodaly dva obrazy Josefa Čapka (obr. 50 a 78) či dvě malby Rudolfa Kremličky (obr. 82 a 139). Úspěchem byla zejména cena 1,14 milionu korun za drobný obraz Dívka v klobouku z roku 1930, který v prosinci dražila společnost European Arts. Dosud žádný Kremličkův portrét nebyl dražen takto vysoko. Reprezentativní celofigurová podobizna slečny Schückové se například v červnu na aukci Arthouse Hejtmánek prodala „jen“ za 806 tisíc korun. V tomto případě však cenu nepochybně sráželo, že obraz byl neúspěšně nabízen za 1,14 milionu korun jen o osm měsíců  dříve.

Z rekordů do milionu je třeba na prvním místě jmenovat obraz Druhá třída od Antonína Pelce. Dosud nejlepší Pelcův obraz, jaký se kdy objevil v aukci, byl společností Adolf Loos Apartment and Gallery v lednu vydražen za 900 tisíc korun, trojnásobek vyvolávací ceny. Na dubnové aukci téže společnosti se pak ještě za 375 tisíc korun prodal obraz Kráska z Martinique, což je rovněž velice dobrý výsledek.

Podobně výrazným dílem byl i obraz Adolfa Hoffmeistera Krajina s anděly, který v prosinci dražila Galerie Kodl. Šlo o vůbec první příležitost koupit něco z Hoffmeisterova malířského díla, dosud se na trhu objevovaly jen jeho kresby. Obraz z počátku 20. let startoval na 270 tisících korun, konečná cena se však vyšplhala až na 720 tisíc korun. Předchozí Hoffmeisterův aukční rekord za kreslený portrét Jaroslava Ježka měl hodnotu 108 tisíc korun.

Zajímavou událostí byla dražba konvolutu 27 obrazů a kreseb od celkem neznámého Ladislava Šímy, které v říjnu dražila galerie Pictura. Šíma byl na počátku století členem Skupiny výtvarných umělců a Mánesu, ve 20. letech však odešel z Prahy a působil jako středoškolský učitel kreslení. Prodaly se dvě třetiny nabízených děl, některá s nečekaně velkými nárůsty. Dva obrazy z doby kolem roku 1910 se prodaly za 180 a 312 tisíc korun. Výjimečnou nabídkou bylo i několik obrazů od slavného textilního návrháře Antonína Kybala, které do své říjnové aukce zařadila společnost 1. Art Consulting. Nejdráže se prodal Ženský akt z roku 1925, který se prodal za 252 tisíc korun, trojnásobek minimálního podání.

Ladislav Šíma: Skleníky / 1910
olej na kartonu / 70 x 63 cm
cena: 180 000 Kč / Galerie Pictura 24. 10. 2013

Na závěr ještě zmiňme několik prodejů nad půl milionu korun v případě Jiřího Karse a Pravoslava Kotíka. Portrét malíře Utrilla od Jiřího Karse se na květnové aukci Galerie Kodl prodal s výrazným nárůstem za 600 tisíc korun. Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o vyvolávací cenu, byl na stejné aukci vydražen i obraz Představení z roku 1905. Od Pravoslava Kotíka se hned v lednu na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal obraz Divadelní lóže z roku 1927 za 720 tisíc, který jen o pár týdnů později na aukci 1. Art Consulting překonal obraz Na schodech z roku 1928, který se dostal z 300 na 840 tisíc korun.