Ročenka 13 - Skleněný Londýn

Aukční síň Bonhams uspořádala v prosinci v Londýně ve své nové budově na New Bond Street specializovanou aukci českého skla období biedermeieru, která vynesla rekordních 15 milionů korun. Z 58 dražených položek jich kupce našlo 52 a dvě položky byly dokonce draženy za částky nad milion korun.

John Sandon, přední britský expert na evropské sklo a keramiku, pro ART+ uvedl, že se jednalo o soubor skla ze soukromé evropské sbírky, kterou její majitel budoval přes třicet let. Soustředil se při tom na řezané sklo nejvyšší kvality, konkrétně na poháry s víky. Ve své sbírce měl zastoupena díla mistrů tvořících v jednom z nejproslulejších center řezáčského umění, v severočeské oblasti kolem Boru. Patřil k nim autor velkých figurálních scén August Böhm z Mistrovic nebo Karl Pfohl z Kamenického Šenova. Oba řezáči patřili k malému procentu autorů, kteří své práce signovali.

Párové poháry s víky / kolem 1850–70
Johann F. Hoffmann, Karlovy Vary (připsáno)
čiré sklo, broušené, řezané / výška 81,5 cm
cena: 47 500 GBP / Bonhams 11. 12. 2013

„Domnívám se, že se jednalo o práce pro velmi náročnou zahraniční klientelu, nikoli pro místní malý trh v Čechách,“ říká ke dražené kolekci odbornice na historické sklo Helena Brožková. „August Böhm působil ve druhé polovině 19. století v Anglii a ve Spojených státech, Karl Pfohl v Paříži a ti, co zůstali doma v severních a západních Čechách, jako například Johann F. Hoffmann z Karlových Varů, pracovali především pro export či pro cizince přijíždějící do lázní,“ vysvětluje.

Nejdráže se prodala dvojice 80 cm vysokých řezaných a broušených pohárů z čirého skla z let 1850–70. Jako jejich možného autora aukční katalog uvádí karlovarského řezáče Johanna F. Hoffmanna. Poháry se prodaly za 1,55 milionu korun, což odpovídá spodní hranici předaukčního odhadu. Výrazný nárůst oproti odhadu naopak zaznamenalo druhé milionové dílo, 70 cm vysoká řezaná váza z čirého skla vrstveného rubínem. Konečná cena 1,1 milionu korun je dvojnásobkem očekávané částky. Pouhých 20 tisíc korun do milionu chybělo dvěma broušeným a řezaným pohárům z čirého skla s výjevy ze života lesní zvěře.

Pohár s víkem ve tvaru koruny / kolem 1850–70
čiré sklo, žlutě lazurované, broušené, řezané / výška 41 cm
cena: 22 500 GBP / Bonhams 11. 12. 2013

Za více než sto tisíc korun bylo draženo dalších 38 položek. „Klientela byla mezinárodní, aukčního souboje se účastnili Američané, Němci, Rusové, Britové, někteří zájemci pocházeli z Blízkého východu. Několik položek vydražilo i Muzeum skla v Pasově,“ doplňuje John Sandon. Otázku, zda mezi dražiteli byli i Češi, ponechal bez odpovědi. Na letošní rok Bonhams chystá aukci sbírky německého řezaného skla, v níž nechybějí ani zajímavé exempláře české provenience.