Ročenka 13 - Skupina 42

I loňský rok byl pro příznivce a sběratele skupiny 42 zajímavý. Výrazného navýšení svého autorského rekordu se znovu dočkal Bohumír Matal, trhem prošla i cenná kolekce raných skupinových prací Františka Hudečka. Po dvou letech se dražilo také další skupinové plátno Jana Smetany. Další autoři tentokrát zůstali spíše v pozadí zájmu.

Ze skupinových autorů na sebe v posledních letech nejvíce pozornosti strhával Kamil Lhoták. I v uplynulém roce prošly aukcemi necelé dvě desítky jeho olejů, z toho opět tři s konečnou cenou nad milion korun (obr. 111, 131 a 152 v seznamu milionových položek), všechny datované do roku 1944. Cena 1,67 milionu korun za obraz Mongolfiéra, vydražený na únorové aukci 1. Art Consulting, je sice čtvrtou nejvyšší částkou zaplacenou za Lhotáka v aukci, i tak se ale očekávalo, že dražba tohoto díla přiláká více než jediného zájemce. Nárůstu se dočkal naopak menší olej Krajina s balonem (900 tisíc korun). Není ale tajemstvím, že zajímavější Lhotákovy práce se dnes už prodávají spíše privátní cestou. Obdobně loni už potřetí za poslední tři roky marně hledala na trhu nového majitele skupinová malba Hyde Park 1899 s odvážnou vyvolávací cenou 3,24 milionu korun, což by byl v případě prodeje nový Lhotákův aukční rekord.

Kamil Lhoták: Krajina s balonem / 1944
olej na lepence / 15,8 x 44 cm
cena: 900 000 Kč / Vltavín 1. 12. 2013

Dosavadní autorský rekord naopak už druhý rok po sobě znovu překonal Bohumír Matal, a to se dvěma verzemi téhož námětu. Cihelna II se u Adolf Loos Apartment and Gallery prodala za 1,63 milionu (obr. 112), o měsíc později pak byla o něco menší Cihelna I vydražena na aukci 1. Art Consulting za 840 tisíc korun. Obě špičková Matalova válečná díla se těšila zásadní pozornosti dražitelů a výraznému nárůstu. Za vyšší částku se Matal prodal jen jedinkrát, a sice na londýnské aukci Hascoe, kde jeho čtyřmetrové plátno Milenci dosáhlo ceny 2 miliony korun. Na podzim se pak ještě po třech letech znovu na trhu objevil Matalův olej Cyklisti a i za navýšenou vyvolávací cenu 420 tisíc korun našel na aukci European Arts opět nového majitele. S výrazným nárůstem z 34 na 144 tisíc korun se na aukci Sýpky prodal ještě drobný olej Kolo z roku 1949.

Zajímavou žeň zaznamenali loni na jaře především příznivci „básníka noci“ Františka Hudečka. Únorová aukce 1. Art Consulting nabídla čtveřici vydařených skupinových olejomaleb s vyvolávacími cenami v rozpětí 42 až 57 tisíc korun. Vzhledem ke sběratelskému významu prací bylo více než jasné, že u nich nezůstane. Nejvyšší zájem dražitelů a nárůst zaznamenal ikonický válečný námět nočního chodce (Chodec ve městě), za nějž nový majitel zaplatil 360 tisíc korun. Šlo o jednu z prvních maleb s tímto známým námětem, chodec ještě není v obraze dominantní, je komponován v okolním městě. Podobně barevně laděný námět Měsíční noci skončil na ceně 324 tisíc korun, figurální Setkání z městské periferie na 336 tisících korunách a vzpomínkami na dětství a venkovským prostředím prodchnutá Kovárna mého otce na ceně 252 tisíc korun. Tuto intimní neopakovatelnou hudečkovskou sérii z nejlepšího období v květnu u Galerie Art Praha doplnila ještě dvojice olejů z roku 1943 s náměty Park na podzim a Hvězdář, které odešly za 300 a 288 tisíc korun.

František Hudeček: Chodec ve městě / 1943
olej na lepence / 21 x 29,5 cm
cena: 360 000 Kč / 1. Art Consulting 10. 2. 2013

Po dvou letech měli dražitelé opět možnost bojovat o skupinové dílo malíře Jana Smetany. Zatímco jeho pozdní tvorba je běžně k mání – loni se z této kolekce prodaly dvě rozměrné malby s cenou nad 200 tisíc korun (Vzpomínka na Afriku a Rostlinopis), obojí už z přelomu 60. a 70. let, skupinový Smetana je na trhu vždy sledovaným zbožím. Ten, kterého se v říjnu do aukce podařilo získat společnosti 1. Art Consulting, Pohled z okna z konce války, zvýšil svou cenu v průběhu dražby o třetinu na konečných 384 tisíc korun.

O poznání slabší byla v uplynulém roce oproti tomu nabídka ostatních autorů skupiny. Jediná zajímavější publikovaná práce Jana Kotíka z roku 1965, nabízená galerií Pictura, se s vyvolávací cenou 456 tisíc korun neprodala. S částkou 312 tisíc korun naopak našla u 1. Art Consulting kupce ještě skupinová, ale nikterak přelomová malba Švadlena. S dvojnásobným nárůstem na 248 tisíc korun odešla u Orlys Art Auctions také Figura z počátku 50. let.

Jan Smetana: Pohled z okna / 1945
olej na plátně / 59 x 64 cm
cena: 384 000 Kč / 1. Art Consulting 6. 10. 2013

Z tradičně velkého množství nabízených prací Karla Součka dosáhl nejvyšší ceny, 276 tisíc korun, olej V restauraci, který se už před dvěma lety prodal za téměř totožnou částku. Hranici 100 tisíc korun překročily ještě další tři práce nijak nevybočující z běžné Součkovy produkce. Pozornost naopak vzbudil netypický poválečný olej Na Florenci, jehož cena se dostala na více než čtyřnásobek vyvolávací. Nového majitele tento svěží civilistní olej vyšel u Prague Auctions na 54 tisíc korun. Z děl Ladislava Zívra se prodalo pouze torzo z pálené hlíny Akt ženy a sádrový reliéf Hudební zátiší, a to za 29 a 8 tisíc korun.