Ročenka 13 - Slovenští umělci

Nejdražším autorem slovenského trhu je Martin Benka. Jen loni bylo v Bratislavě v přepočtu za více než milion korun vydraženo pět jeho obrazů. Na českých aukcích se loni objevilo jediné jeho dílo, nevelká krajina Oráč z roku 1920, kterou v říjnu dražila společnost Sýpka. Prodala se s výrazným nárůstem za 252 tisíc korun. Pouze jedním dílem byl zastoupen i další rekordman slovenských aukcí – a další autor usazený v meziválečném období v Praze – Cyprián Majerník. Na listopadové aukci Dorothea se kvaš V kůlně dostal z 240 na 540 tisíc korun.

Na téže aukci bylo za poměrně vysoké ceny vydraženo ještě několik dalších děl slovenského umění. Obraz Sekáč, dílo Jana Hály z rok 1948, se prodal za 456 tisíc, Sběr úrody od Antona Jasusche pak za 360 tisíc korun. V obou případech šlo o více než dvojnásobek minimálního podání. Zájem slovenských dražitelů patrně podpořilo i oslabení koruny vůči euru, k němuž došlo jen pár dní před aukcí. Od Jasusche Dortheum dražilo jiný velice podobný obraz již na jaře, tehdy odešel za vyvolávací cenu 288 tisíc korun.

Cyprián Majerník: V kůlně / 1937
kvaš na kartonu / 46 x 50 cm
cena: 540 000 Kč / Dorotheum 23. 11. 2013

Dvěma obrazy byl na podzimních aukcích společnosti Orlys Art Auctions zastoupen košický malíř Július Jakoby. Oba se prodaly s výraznými nárůsty, jeden za 335 tisíc, druhý za 347 tisíc korun. Dosud se na českém trhu prodal jen jeden Jakobyho obraz, akt Ráno, který byl na jaře 2009 vydražen za 224 tisíc korun. Nového aukčního maxima dosáhl také Teodor Mousson, když se jeho Nedělní trh na říjnové aukci 1. Art Consulting prodal za 252 tisíc korun.

Z dalších autorů slovenské moderny byli v českých aukcích zastoupeni ještě Mikuláš Galanda a Miloš Alexander Bazovský, jejich práce však zůstaly nevydraženy. Zatímco u Bazovského šlo o nepříliš výraznou temperu na papíře, od Galandy byla na prodej zajímavá civilistní malba Víno. Cena 540 tisíc korun za dílo pohlednicového formátu se však ukázala být jako příliš vysoká. Z umění 19. století byl jedním obrazem v březnové aukci Meissner-Neumann zastoupen Ladislav Mednyánszky. Obraz se prodal po několika příhozech za 120 tisíc korun.

S jistou výhradou mezi slovenské autory tradičně řadíme i malíře působící na Podkarpatské Rusi: Vojtěcha Erdélyiho a Josifa Bokšaje. Od prvně jmenovaného prošly loni aukcemi tři obrazy, včetně jediné milionové položky v této kategorii. Půvabná podzimní Krajina s řekou na březnové aukci Dorothea vylétla z 216 tisíc až na 1,02 milionu korun (obrázek 151 v seznamu milionových položek). Další dvě Erdélyiho práce se prodaly za částky kolem čtvrt milionu korun. Od Bokšaje to byly dvě krajiny, které byly v Dorotheu vydraženy za 480 a 144 tisíc korun.

Jakub Bauernfreund: Dva bílé stoly / 1950
olej na plátně / 130 x 82 cm
cena: 726 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 24. 4. 2013

Nejdražším loni prodaným dílem poválečného umění byl obraz Dva bílé stoly, rozměrný olej Jakuba Bauernfreunda z roku 1950. Obraz se na dubnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za vyvolávací cenu 726 tisíc korun. Na trh se toto dílo vrátilo po šesti letech, v lednu 2007 bylo vydraženo ještě o 40 tisíc korun dráž. Na téže aukci byla vydražena i Abstraktní kompozice od Bauernfreundova někdejšího spolužáka z dob studií na pražské AVU a přítele z exilu Endreho Nemese. Pestrobarevný obraz z roku 1958 se prodal jeden příhoz nad vyvolávací cenu za 278 tisíc korun. Dalších osm Nemesových obrazů a prací na papíře nabízených v průběhu roku však zůstalo nevydraženo. Podobně dopadl i Vincent Hložník. Z dvacítky obrazů a kreseb se prodal pouze jeden olej, obraz Figura z roku 1976. Na aukci galerie Vltavín našel kupce za vyvolávací cenu 38 tisíc korun.

Víc než dvěma desítkami grafik byl loni na českých aukcích zastoupen také Albín Brunovský. Nového majitele našly dvě třetiny z nich, nejdráže lept Labyrint světa, který se na aukci galerie Vltavín prodal za 42 tisíc korun. O půl roku později byl jiný tisk stejné grafiky dražen ještě jednou, tentokrát se prodal za 26 tisíc korun. Jedním obrazem byl v nabídce European Arts ještě zastoupen Rudolf Krivoš. Při ceně 162 tisíc korun však zůstal bez kupce.