Ročenka 13 - Varia

Nejdražším kusem této poněkud vágně definované kategorie se stal centrální panel smaltového triptychu Zvěstování Panně Marii, práce tzv. Mistra triptychu Ludvíka XII. v Limoges z počátku 16. století. Výjimečné dílo, jaké se na českých aukcích běžně neobjevuje, se na dubnové aukci společnosti Zezula dostalo z vyvolávací ceny 590 tisíc až na více než milion korun (obrázek 148 v seznamu milionových položek).

Na téže aukce se prodaly také dvě vzácné slonovinové sošky: Nanebevzetí Panny Marie z Flander ze 17. století vystoupalo z 224 na 330 tisíc korun a za 64 tisíc korun se prodalo drobné sousoší Zvěstování Panně Marii italské provenience z 18. až 19. století. Na listopadové aukci společnosti Zezula pak byly další tři barokní slonovinové sošky draženy s výraznými nárůsty za částky od 142 do 189 tisíc korun.

Nanebevzetí Panny Marie / Flandry, 17. století
reliéfní řezba ve slonovině, ebenové dřevo / 336 mm
cena: 330 000 Kč / Zezula 13. 4. 2013

V kategorii stříbra se stejná aukční síň slavila úspěch se stříbrným trojstěžníkem firmy L. Neresheimer & Co z německého města Hanau, která vyráběla luxusní stříbrné zboží ve starém stylu. Koráb z roku 1914 vážící přes 6,5 kilogramu se prodal za 437 tisíc korun, více než dvojnásobek vyvolávací ceny. Vysoké ceny dosáhly také dva párové předměty z Blízkého východu. Z 16. století poházely stříbrné talíře bohatě zdobené florálními, zvířecími i fantaskními motivy v renesančním tvarosloví, které se prodaly za 283 tisíc korun. Dva o století mladší tácy z tlačeného, tepaného a gravírovaného stříbra byly vydražené za 319 tisíc korun.

Z blízkovýchodních starožitností zmiňme ještě aspoň rozměrný perský koberec z 19. století (bezmála 7 x 5 metru), který na aukci společnosti Zezula vystoupal z 88 na 260 tisíc korun, a mamlúcký nůž z damascénské oceli s bohatě zdobeným slonovinovým pouzdrem, který dražila společnost Arcimboldo. Z 446 tisíc se dostal až na 806 tisíc korun, což je patrně nejvyšší cena za dílo islámského umění dosažená na české aukci.

Mamlúcký nůž / 14.–16. stol.
damscénská ocel, perleť / délka 21,5 cm
cena: 806 000 Kč / Arcimboldo 26. 11. 2013

Dorotheum v prvním prosincovém týdnu uspořádalo specializovanou aukci zaměřenou výhradně na historické dýmky a kuřácké špičky, přičemž katalog čítal úctyhodných 99 položek. Pěnovky pocházely z jediné sbírky, jejíž majitel ji budoval více než třicet let. Nejdražším exponátem se stala 10 cm vysoká pěnová dýmka ve stříbrné montáži s erbem a monogramem, která se prodala za 12 tisíc korun. Z dalších zajímavých položek dražených v průběhu roku Dorotheem připomeňme biedermeierskou  kazetu na šití z perleti, která vystoupala ze 14 na 66 tisíc, nebo východočeský betlém z přelomu 19. a  20. století, který se prodal za 72 tisíc korun, trojnásobek vyvolávací ceny.