Ročenka 13 - Zahraniční autoři

Díla zahraničního umění se v posledních letech stávají pravidelnou součástí nabídky zdejších aukčních domů. Ve srovnání s cenami české meziválečné avantgardy totiž již zdaleka nejsou nedostupná. Ceny obrazů Emila Filly či Bohumila Kubišty jsou dnes již stejné, nebo dokonce vyšší, než za kolik se ve světě prodávají například obrazy Georgese Braqua. Stále častěji jsme tak svědky toho, že se na českých aukcích objevují nejen díla, která se na naše území dostala ještě před druhou světovou válkou, ale i nově dovezené obrazy zakoupené obchodníky na zahraničním trhu.

Z klasické moderny se loni nejdráže prodal obraz Akt dívky v krajině před Avignonem od Oskara Kokoschky, který na své dubnové aukci dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery (obr. 12 v seznamu milionových položek). Obraz z roku 1925 byl vydražen jeden příhoz na vyvolávací cenu za 9,07 milionu korun. Na víc než dvojnásobek minimálního podání, na konečných 4,39 milionu, se na únorové aukci 1. Art Consulting dostal portrét od Andrého Deraina z roku 1914 (obr. 38) a za 3 miliony korun odešla na květnové večerní aukci European Arts krajina od Maurice de Vlamincka (obr. 61), která byla za stejnou částku neúspěšně nabízena již před dvěma lety. Za vyvolávací cenu 2,52 milionu korun se prodalo ještě pozdní zátiší od francouzského malíře Jeana Metzingera, které v červnu nabídla Galerie Pictura (obr. 73).

Camille Corot: Voisinlieu près Beauvais / před 1863
olej na plátně / 28,5 x 43 cm
cena: 5 040 000 Kč / European Arts 8. 12. 2013

Hned tři milionové obrazy francouzské krajinomalby 19. století dražila společnost European Arts. Za částky 3,18 a 5,04 milionu prodala dvě krajiny Camilla Corota (obr. 57 a 31), za 1,92 milionu korun na své prosincové aukci ještě obraz od Eugéna-Louise Boudina (obr. 99). Za stejnou částku, 1,92 milionu korun, se již v květnu na aukci Galerie Kodl prodala jiná Boudinova krajina z roku 1895 (obr. 102). Z 300 tisíc na 1,08 milionu korun se o den dříve na aukci Dorothea dostala Maďarská usedlost, malba rakouské malířky Marie Egner z roku 1880 (obr. 143).

Specifickou skupinou je ruské umění. Kvalitní díla ruských malířů 19. století se na českých aukcích objevují již od 90. let a jejich kupci jsou povětšinou zahraniční sběratelé. Hned dva mimořádné prodeje se loni podařily společnosti Dorotheum. Na její březnové aukci se Zrození Afrodity od Konstantina Makovského vyšplhalo z necelých 1,5 milionu až na 10,2 milionu korun (obr. 7). Na listopadové aukci pak Dorotheum nabídlo portrét od Ilji Repina zachycující jeho životní družku Natalii Nordmanovou. „Repinův obraz Nordmanová nad knihou je nejvzácnějším a nejnovějším objevem: jeho místo specialisté neznali, jeho reprodukce se nikdy nepublikovaly,“ napsala v posudku kurátorka malířova petrohradského muzea, které sídlí v usedlosti, kde Repin s Nordmanovou žili. Obraz, který byl od roku 1934 ve sbírce na Ostravsku, byl dražen rovnou v eurech a v přepočtu se prodal za 7,45 milionu korun. Podle ředitelky Dorothea Márii Gálové obě díla vydražili ruští sběratelé. „To ale nutně neznamená, že poputují do Ruska,“ zdůrazňuje.

Ivan Mestrovič: Matka s dítětem
uhel na papíře / 47 x 35 cm
cena: 132 000 Kč / Dorotheum 21. 9. 2013

Mimo milionové prodeje se na loňských aukcích objevila například dvě díla chorvatského sochaře a architekta Ivana Mestroviče z majetku prvorepublikového politika Antonína Švehly. Obě kresby matky s dítětem zaznamenaly na zářijové aukci Dorothea výrazný nárůst a dosáhly konečných částek 120 a 132 tisíc korun. Galerie Pictura dražila obraz Ostrov na obzoru od Alexeje von Hanzena, původem ruského malíře, který žil v Německu a proslul svými marinami. Jeho olej na plátně byl v březnové aukci prodán za vyvolávací cenu 684 tisíc korun. Dílo stejného autora Bárka v měsíčním svitu bylo v červnu společností European Arts prodáno za 180 tisíc korun. Další tři Hanzenovy obrazy nabízené v průběhu roku dalšími aukčními síněmi nicméně zůstaly nevydražené.

Zajímavý je také případ loňského prodeje obrazu Krajina s dubem od Julese Duprého. Tento obraz se podle ART+ objevil na tuzemském trhu již v roce 2002, kdy byl neúspěšně nabízen za 360 tisíc korun. Bez kupce zůstal i o pět let později, kdy za něj prodávající požadoval ještě o 65 tisíc korun víc. V loňském roce obraz nabídl brněnský aukční dům Zezula s vysloveně motivační vyvolávací cenou pouhých 21 tisíc korun. Kupci se nechali nalákat a obraz byl nakonec vydražen za slušných 236 tisíc korun. Stejná aukční síň loni obohatila český trh také o tři akvarely italského futuristy Uberta Bonettiho. Dvě práce se prodaly po 71 tisících, menší formát za vyvolávací cenu 27 tisíc korun.

Uberto Bonetti: Mantova. Moto in Corsa
akvarel na papíře / 18,7 x 29,3 cm
cena: 70 800 Kč / Zezula 9. 11. 2013

V aukčním domě Sýpka byly v uplynulém roce vydraženy dva pozoruhodné portréty Foujita Tsuguharua, původem japonského umělce, v jehož práci se mísí prvky tradiční japonské tušové malby s vlivy západního avantgardního umění. Foujita se po studiích v Tokiu přestěhoval v roce 1914 do Paříže, kde se přátelil s nejvýznamnějšími umělci té doby. Portrét dívky se v únoru dostal z 216 na 276 tisíc korun. Na říjnové aukci Sýpky se pak Portrét dívky s mašlí prodal za vyvolávací cenu 168 tisíc korun, což je o něco více než polovina ceny, za kterou byl v květnu nabízen společností 1. Art Consulting.