Ročenka 14 - Bohemika

Sběratelé a investoři utratili za díla českého umění na světových aukcích víc než 100 milionů korun. Jak velký byl podíl kupců z České republiky, lze jen odhadovat, ale je pravděpodobné, že značný. Do uváděné částky ostatně nejsou započteny grafiky Alfonse Muchy a práce české fotografické avantgardy, u kterých lze zahraniční kupce předpokládat spíš než v případě obrazů Adolfa Chwaly, Václava Brožíka, Emila Filly či Mikuláše Medka. Ostatně pět děl vydražených v prvním pololetí na světových aukcích již bylo nabídnuto k opětovnému prodeji českými aukčními domy.

Jakub Schikaneder: Zákoutí Prahy / 1900–10  olej na plátně / 105 x 84 cm  cena: 288 200 GBP / Sotheby’s 22. 5. 2014 Jakub Schikaneder: Zákoutí Prahy / 1900–10
olej na plátně / 105 x 84 cm
cena: 288 200 GBP / Sotheby’s 22. 5. 2014

Nejdražším bohemikem na světových aukcích se stal obraz Jakuba Schikanedera Zákoutí Prahy, který byl na aukci Sotheby’s v Londýně v květnu vydražen za 9,8 milionu korun (ceny jsou uváděny včetně provize a dalších poplatků). Předaukční odhad počítal s cenou 120–180 tisíc liber (bez aukční provize), cena na sále se však vyšplhala ještě o 50 tisíc liber výš a konečná cena dokonce o pár desítek tisíc korun překonala malířův čtyři roky starý rekord na českém trhu. V monografii vydané před třemi lety k Schikanederově výstavě je obraz reprodukován pouze černobíle na základě fotografie, která se v roce 1924 objevila v časopise Zlatá Praha.

Necelé tři týdny po londýnské aukci byl další Schikanederův obraz Praha v noci z roku 1896 nabízen na aukci ve Stockholmu, kde se prodal v přepočtu za 2,1 milionu korun. Vedle Schikanedera slavil začátkem května v Londýně úspěch také další z autorů přelomu 19. a 20. století – Beneš Knüpfer. Jeho více než dvoumetrový Souboj Tritonů na aukci Christie’s vystoupal na 1,7 milionu korun, a obraz tak o půl milionu navýšil svůj vlastní sedmnáct let starý rekord. Na českém trhu se Knüper přes milion korun dosud nedražil, v loňském roce nicméně své aukční maximum vylepšil hned třikrát.

Z umění 19. století zahraničními aukcemi prošlo pět obrazů Václava Brožíka a řada děl českých krajinářů, od Augusta Bedřicha Piepenhagena po Julia Mařáka. Zmínku si zaslouží také raný obraz Gabriela von Maxe Sv. Ludmila, který na veletrhu TEFAF v Maastrichtu představila jistá newyorská galerie. S požadovanou cenou více než 8 milionů korun však kupce do konce roku nenašel. Z Brožíkových obrazů dražitelé nejvíce bojovali o obraz Husopaska z konce 80. let, který se začátkem května na aukci jedné z lokálních amerických síní prodal za necelý milion korun. O půl roku později bylo toto dílo u Galerie Kodl vydraženo za rekordních 2,6 milionu korun (obr. 54 v seznamu milionových položek).

Adolf Kosárek: Otevřená krajina  olej na plátně / 73 x 122 cm  cena: 149 400 eur / Dorotheum Wien 23. 10. 2014 Adolf Kosárek: Otevřená krajina
olej na plátně / 73 x 122 cm
cena: 149 400 eur / Dorotheum Wien 23. 10. 2014

Novým autorským rekordem je cena 4,18 milionu korun za rozměrnou krajinu Adolfa Kosárka, kterou v říjnu dražilo vídeňské Dorotheum. O obraz se utkala trojice českých dražitelů a konečná cena dosavadní, pět let staré malířovo aukční maximum překonala o 1,4 milionu korun. Od Adolfa Chwaly aukcemi ve Vídni, Kolíně nad Rýnem a Paříži prošlo šest obrazů. Nejdráže se prodala soumračná krajina, která se v Dorotheu vyšplhala na 580 tisíc korun, trojnásobek očekávané částky. Za stejnou částku byla v Dorotheu vydražena také jedna z krajin Jana Kautského. Práce dalších krajinářů byly draženy za částky do 400 tisíc korun. Nad půl milionu korun se vyšplhaly již jen dvě krajiny Antonína Chittussiho dražené v Paříži.

Od Františka Kupky se vedle řady kvašů a grafik loni na světových aukcích objevily dva zajímavé obrazy z prvního desetiletí 20. století. Působivý ženský portrét Růžový klobouk z roku 1906 byl koncem května v Berlíně na aukci společnosti Grisebach vydražen za 9,6 milionu korun, přibližně dvojnásobek očekávané částky. Druhý malířův raný olej byl dražen v půlce listopadu v Londýně. Takřka fauvistická nahá dívčí figura na pláži se prodala s výrazným nárůstem za 2,7 milionu korun. Z Kupkových prací na papíře nejvíce zaujal abstraktní pastel, který se prodal v březnu v Paříži přibližně za 700 tisíc korun.

Plakáty a práce na papíře Alfonse Muchy nabízené na aukcích od Paříže po New York se počítají na desítky. Nejdražší litografie, soubory Čtyř denních dob a Čtvero ročních období, byly draženy za částky přes milion korun. Jednotlivé plakáty pak i za částky kolem půl milionu korun. Z Muchových maleb nejvíce zaujala dílčí olejová studie k obrazu Slované v pravlasti, která se v březnu v Paříži prodala za více než 2 miliony korun.

 Otakar Kubín: Kubistická figura  olej na plátně / 80 x 60 cm cena: 188 200 GBP / Sotheby’s 12. 11. 2014
Otakar Kubín: Kubistická figura
olej na plátně / 80 x 60 cm
cena: 188 200 GBP / Sotheby’s 12. 11. 2014

Patrně nejdůležitější událostí z hlediska dalšího vývoje cen byla dražba čtveřice obrazů Josefa Šímy z počátku 60. let, které začátkem června nabídly aukční síně Sotheby’s a Christie’s v Paříži. Prodaly se všechny čtyři malby, a to v rozmezí od 2 do 8,9 milionu korun. Dosažená cena za rozměrné plátno Odraz v ledu z roku 1961 je novým rekordem za poválečný Šímův obraz a současně jednou z malířových nejvyšších cen vůbec. Nad 5 milionů korun byl Šíma v Česku naposled dražen před šesti lety.

Z klasické moderny se dále na aukcích v Londýně, Paříži, Kolíně nad Rýnem či Bernu objevila díla Emila Filly, Otakara Kubína, Jiřího Karse, Otto Gutfreunda, Jindřicha Štyrského, Toyen či Jana Zrzavého. Nejvíce se bojovalo o expresivní obraz Kubistická figura od Otakara Kubína, který se v listopadu v Londýně prodal s výrazným nárůstem za 6,6 milionu korun, což je o 200 tisíc víc, než kolik je malířův rekord na českém trhu. Obraz byl nabízen v rámci aukce Sotheby’s nazvané Jiný úhel pohledu, která se konala ve stejný den, jen o pár hodin dřív než aukce sbírky manželů Cullenových, a která byla zaměřena na umění východní Evropy. Fillovo zátiší z roku 1930 se zde prodalo za 3 miliony a úspěchem je také cena 915 tisíc za reliéf Koncert od Otto Gutfreunda nebo 236 tisíc korun za kubistickou kresbu od Antonína Procházky.

Mimo Londýn se nejdráže prodal obraz Jana Zrzavého Staré čluny z roku 1937. Na aukci švýcarské síně Dobiaschofsky byl v listopadu vydražen za necelých 1,8 milionu korun, což je o 600 tisíc méně, než za kolik byl o dva roky dříve neúspěšně nabízen v Praze. Z děl, která se naopak již stihla na český trh vrátit, zmiňme obraz Toyen Továrna ze začátku 20. let, který byl v červnu v Londýně vydražen za 940 tisíc (obr. 47), nebo květinové zátiší od Jiřího Karse, které se v květnu v Paříži prodalo za necelých půl milionu korun.

Za milionové částky bylo na světových aukcích draženo také několik děl poválečného umění v čele se dvěma obrazy Mikuláše Medka. Na zmiňované londýnské aukci Jiný úhel pohledu se rozměrná malba Tři spletité nepřítomnosti z roku 1964 prodala za téměř 3,5 milionu korun. O dva týdny později byl jiný Medkův obraz z téhož roku vydražen v Berlíně za 3 miliony korun. Obraz Ostrov, 21 870 cm2 aukční síň Bassenge dokonce vybrala na obálku katalogu a konečná cena předaukční odhad překonala o celý milion korun.

Na květnové aukci společnosti Lempertz v Kolíně nad Rýnem se objevily dva liniové obrazy Zdeňka Sýkory ze začátku 90. let. Rozměrnější Linie 72 se prodaly za 3,5 milionu, metrové Linie 86 za 2,5 milionu korun. Aukcemi Christie’s v Paříži v průběhu roku prošly dva obrazy Václava Boštíka, kupce však za milion korun našel jen jeden z nich, mlhovina z konce 80. let. Dorotheum ve Vídni v listopadu dražilo ještě dva obrazy Jana Kubíčka, které změnily majitele za 380 a 760 tisíc korun. Na závěr zmiňme ještě drobný obraz Věž IV od Františka Muziky, který se v březnu v Belgii prodal za 360 tisíc korun, přibližně polovinu ceny, kterou udělal o dva měsíce později na aukci v Praze.

Josef Šíma: Odraz v ledu / 1961 olej na plátně / 162,5 x 130 cm  cena: 325 500 eur / Christie’s 4. 6. 2014 Josef Šíma: Odraz v ledu / 1961
olej na plátně / 162,5 x 130 cm
cena: 325 500 eur / Christie’s 4. 6. 2014