Ročenka 14 - Nábytek a doplňky

Na rozdíl od meziválečného období, které bylo dobou významných společenských a ekonomických proměn, neprochází současnými aukcemi větší množství historického či současného autorského nábytku.

Otakar Novotný: Psací stůl s křeslem  dýhované dřevo / 100 cm cena: 264 000 Kč / Dorotheum 20. 9. 2014 Otakar Novotný: Psací stůl s křeslem
dýhované dřevo / 100 cm
cena: 264 000 Kč / Dorotheum 20. 9. 2014

Z celkových 18 tisíc položek nabídnutých podle databáze ART+ na aukčním trhu v uplynulém roce bylo nábytkových kusů přibližně jen asi 200. Z tohoto množství byla prodána přibližně polovina. Přestože se jedná o takto malý vzorek, má smysl zastavit se u nejvýznačnějších kusů a zamyslet se nad současnými trendy v této oblasti. Podobně jako v posledních letech je poptávka hlavně po autorském meziválečném vybavení a biedermeierském nábytku. Vyhledávány jsou též secesní a artdecové bytové doplňky. Výstavní barokní sekretáře se naopak obchodují hluboko pod cenami z doby před rokem 2005.

Navzdory letitému propadu v této oblasti bylo loni na českých aukcích vydraženo několik kvalitních kusů barokního tvarosloví. V aukcích Dorothea byl licitován intarzovaný Psací stůl prodaný za 144 tisíc, Velká šatní skříň za 114 tisíc a Komoda s psacím nástavcem vydražená za 90 tisíc korun. Prostřednictvím Arthouse Hejtmánek změnil majitele rozměrný intarzovaný Tabernákl s konečnou cenou 198 tisíc a dekorativní Párové sloupy za 114 tisíc korun.

Estetiku francouzského císařství ocenili sběratelé při dražbě Empírové garnitury sestávající z páru křesel a stolku, kdy bylo dosaženo konečné ceny 420 tisíc korun. Úspěšně si vedl též monumentální Kandelábr datovaný rokem 1815 s cenou 93 tisíc korun. Z období kolem roku 1800 byl prodán za vyvolávací cenu nejdražší předmět této kategorie, kterým se stal Ruský klasicistní sekretář s cenou 496 tisíc korun. Též za vyvolávací cenu 54 tisíc změnil majitele Klasicistní psací stůl.

Jednou z nejzajímavějších a nejkvalitnějších položek v loňské nabídce byl bezesporu Dámský psací stolek vídeňského mistra Johanna Reimanna z roku 1803. Stůl byl nabízen bez odezvy s vyvolávací cenou 1,12 milionu korun brněnským aukčním domem Zezula. Oblíbený biedermeier byl zastoupen Sekretářem draženým do 84 tisíc korun a Komodou prodanou za vyvolávací cenu 62 tisíc.

Dobře se prodával i historismus druhé poloviny 19. století, což dokládá dražba dvojice benátských Párových křesel až na cenu 310 tisíc korun, podobně jako prodej pseudorenesančního Psacího stolu za 84 tisíc korun.

Výjimečnou příležitost měli loni milovníci moderního nábytku. Publiku byl představen kubistický soubor navržený architektem Otakarem Novotným pro vilu s ordinací lékaře Čeňka Zemánka. Psací stůl, knihovna, sedací soubor a čtyři svítidla byly prodány postupně s vysokým několikanásobným nárůstem za souhrnnou cenu 714 tisíc korun. Podobně byl ve více letech vydražen artdecový soubor Knihovny a psacího stolu s křeslem za souhrnnou cenu 121 tisíc korun.

Výrazným způsobem se začaly na aukcích prosazovat moderní autorské koberce. Dokladem tohoto trendu jsou prodeje zprostředkované aukčním domem Sýpka. Pro kupce byl loni nejzajímavější koberec z roku 1925 vytvořený podle návrhu výtvarnické německé školy Bauhaus. Ten po delší licitaci zakoupilo pražské Uměleckoprůmyslové muzeum za 72 tisíc korun. Jiným příkladem je dvojice koberců podle návrhů Antonína Rudolfa Kybala ze 30. let 20. století vydražených za 58 tisíc a 36 tisíc korun.

Ukázkou současné produkce v tomto segmentu může být jedno z oblíbených zrcadel italského tvůrce Michelangela Pistoletta, oscilujících mezi svébytným uměleckým dílem a předmětem denní potřeby. Malované zrcadlo pod názvem Frattale bylo prodáno za vyvolávací cenu 65 tisíc korun.

Na závěr zmiňme několik luxusních doplňků historických interiérů, o které byl sveden boj v aukcích uplynulého roku. Sběratelskou obec evidentně zaujala drobná dřevěná Šperkovnice zdobená emailovými plaketami s mytologickými scénami. Její cena se v dražbě vyšplhala na konečných 180 tisíc korun. Podobně úspěšný byl prodej Stolního zemského glóbu vytvořeného roku 1730 na základě podkladů německého kartografa Johanna Gabriela Doppelmayra. Majitele změnil za protihodnotu 74 tisíc korun.

Tradičně oceňovány jsou pro své skloubení technického umu spolu s uměleckým ztvárněním historické stolní hodiny. Nejvýš byly loni draženy Empírové hodiny z roku 1820, za které jejich nový majitel zaplatil 272 tisíc korun. Podobně úspěšně byly nabídnuty Empírové hodiny s figurou indiána vydražené za konečných 204 tisíc korun. Hranici 100 tisíc korun překročily ještě dvoje skříňové hodiny barokních forem. O patrně největší překvapení v této oblasti se však postarala dražba vzácné bruselské Tapiserie s mytologickým námětem z počátku 18. století (obr. 108). Její cena vystoupala v pražském Dorotheu z vyvolávacích 360 tisíc na konečných 1,32 milionu korun.

Johann Reimann: Stůl / 1803 dýhované dřevo / 97 cm cena: 1 121 000 Kč / Zezula 12. 4. 2014 Johann Reimann: Stůl / 1803
dýhované dřevo / 97 cm
cena: 1 121 000 Kč / Zezula 12. 4. 2014