Ročenka 14 - Německočeské umění

Tvorbě českých a moravských Němců před rokem 1945 byla v posledních dvou letech věnována mimořádná publikační a výstavní pozornost. Spolu s tím, jak byl tento opomíjený fenomén v našem umění dosud nejucelenějším způsobem představen, vzrostl také jeho význam z pohledu aukčního trhu a je načase mu věnovat samostatnou studii. Svědčí o tom také skutečnost, že jen v této oblasti padla loni tři nová autorská maxima, řada děl se prodala s významnými nárůsty.

Autoři jako Emil Orlik, Georg Kars, Willi Novak, Bedřich Feigl, Alfréd Justitz, kteří jsou již běžně obchodováni, mohou být díky tomuto posunu vnímáni v přesnějším kontextu. Jiní, jako Ernst Neuschul, Riko Mikeska nebo Fritz Gärtner, se loni vůbec poprvé nebo po letech stali předmětem zájmu trhu.

Nejvýraznější prací, která se v rámci tohoto tržního segmentu v uplynulém roce na trhu objevila, je plátno Emila Orlika Tanečnice Macara z roku 1909. Práce pochází z té části Orlikovy pozůstalosti, kterou ve 30. letech v Berlíně koupil pražský sběratel, majitel továrny na zpracování kaučuku Antonín Doležal. Na lednové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery byla tato malba vydražena za 1,14 milionu korun, což je i nový autorův cenový rekord. Další Orlikovy práce nabídla červnová aukce Pictury, kterou od roku 2010 již prošly na dvě desítky obrazů z původní Doležalovy sbírky. Za vyvolávací cenu 192 tisíc korun našel majitele Pohled na noční Heidelberg, barevně expresivnější Zámecká zahrada zůstala za stejnou částku nevydražena. Obdobný osud potkal na podzim zajímavé Zátiší s panenkou, svého kupce naopak o měsíc později za 180 tisíc korun našla ještě Barevná pole u Jeseníku.

	Willi Novak: Dívka / 1957 olej na lepence / 55,5 x 46 cm cena: 144 000 Kč / Galerie Art Praha 27. 4. 2014 Willi Novak: Dívka / 1957
olej na lepence / 55,5 x 46 cm
cena: 144 000 Kč / Galerie Art Praha 27. 4. 2014

Nejvýraznější prací malíře Osmy Bedřicha Feigla, o kterou měli loni kupci možnost bojovat, byla Krajina s domem, datovaná ještě do období kolem roku 1910. Na podzimní aukci Pictury se prodala s důstojným nárůstem za 300 tisíc korun. Obdobně si získal zájemce již v lednu u Adolf Loos Apartment and Gallery za 169 tisíc korun obraz Při skleničce s toutéž ranou datací. U tohoto domu se loni opět dražil i novojičínský Hugo Baar, jeho Žena v sadu našla zájemce za 82 tisíc korun.

Z prací dalšího ze členů Osmy, Williho Novaka, vzbudili u dražitelů již tradičně největší pozornost pozdní, bukolické, expresivně barevné krajiny z Polabí. Poměrně rozměrnou variantu z roku 1935 prodala v květnu za částku 310 tisíc korun síň Arthouse Hejtmánek, o 10 tisíc korun méně vyšla jiného majitele v tentýž den menší, barevně výraznější varianta u 1. Art Consulting. Z figurálních prací stojí za pozornost pozdní Dívka, která prošla jarní aukcí Galerie Art Praha s cenou 144 tisíc korun. Od dalších tradičně dražených německočeských autorů, Alfréda Justitze a Maxima Kopfa, se loni objevily jen práce okrajového významu. Již tradičně se naopak objevila řada děl Georga Karse, z nichž dvě překročila hranici milionu. Dvoumetrové plátno Obrazoborectví (obr. 126), dražené v listopadu u European Arts, se s cenou 1,07 milionu stalo novým autorovým maximem. S podstatným nárůstem a těsně nad milionem korun se prodala i Kytice (obr. 135).

Zajímavá byla nabídka trhem dosud neobjeveného malíře a tanečníka židovského původu Ernesta Neuschula z Ústí nad Labem. Nad hranicí 300 tisíc korun se s nárůsty prodaly hned dvě jeho práce. Rozměrnější obraz Senoseč, typická ukázka nové věcnosti, skončil na částce 360 tisíc korun, výrazná dvojice javánských tanečníků, Muž a žena, pak dokonce na 528 tisících korunách. Obě práce se dražily u European Arts. Pictura pak nabídla ještě Sedící akt, i ten našel kupce za 228 tisíc korun. Částka zaplacená v listopadu za Neuschulovu malbu Muž a žena představuje dokonce celosvětový autorský rekord. Pro srovnání, jde o plátno, které ještě před pěti lety prošlo aukcí v Berlíně za méně než poloviční částku.

Po desetiletí se na trh vrátila i práce zapomenutého německočeského malíře Rika Mikesky, působícího po válce ve Spojených státech. S jeho pobyty ve Francii je spojena malba Jihofrancouzské město, vydražená na jaře u Dorothea s nárůstem na 78 tisíc korun. Dražil se také Fritz Gärtner, malíř a ilustrátor z Ústí nad Labem, náležející spíše do německého výtvarného prostředí. Jeho Květen v městečku vyšel u Pictury také na 78 tisíc korun. Na téže aukci se dražil i expresivní Cirkus, malba nabízená jako práce Oscara Spielmanna, brněnského autora působícího léta v Alžíru. S cenou 57 tisíc korun však kupce nenašla.

Ernest Neuschul: Muž a žena (Javánští tanečníci) / 1920 olej na plátně / 99,5 x 70 cm cena: 528 000 Kč / European Arts 23. 11. 2014 Ernest Neuschul: Muž a žena (Javánští tanečníci) / 1920
olej na plátně / 99,5 x 70 cm
cena: 528 000 Kč / European Arts 23. 11. 2014