Ročenka 14 - Surrealismus

I loni padaly mezi surrealisty vysoké částky, na rekord ale tentokrát došlo jen jednou. Přestože počet nabízených položek klesl jen mírně, celkový obrat tohoto segmentu se z předloňských více než 110 snížil na téměř polovičních 60 milionů korun. Nutno ovšem poznamenat, že rok 2013 byl v tomto ohledu zcela výjimečný.

Toyen: Sen / 1937 akvarel, tuš na papíře / 35 x 50,5 cm cena: 576 000 Kč / European Arts 14. 12. 2014 Toyen: Sen / 1937
akvarel, tuš na papíře / 35 x 50,5 cm
cena: 576 000 Kč / European Arts 14. 12. 2014

Pro díla Toyen byl loňský rok poměrně úspěšný. Na českém trhu se objevily hned tři malby. Dvě z nich nabídla Galerie Kodl – poválečné dílo Beze stop z malířčina pařížského období zvýšilo o milion vyvolávací cenu a bylo prodáno za 4,8 milionu (obr. 22). Nejen druhým nejdražším malířčiným dílem, ale i druhým nejdražším dílem na loňských českých aukcích se stala malba Sen (obr. 2). Toto vrcholné, mnohokrát vystavované a publikované Toyenino dílo je z roku 1937, tedy stejné datace jako rekordní malba Spící, vydražená před pěti lety v Pictuře. Dražba startovala na 14,4 milionu, vítěz aukce, dražící po telefonu, obraz nakonec získal za 16,32 milionu korun.

Stejnojmenný akvarel k tomuto dílu se navíc loni na aukci European Arts stal za 576 tisíc druhou nejdražší Toyeninou prací na papíře. Za bezmála 3 miliony pak z téhož aukčního domu odešla ještě půvabná raná malba L’Usine z roku 1920 (obr. 47). Za zmínku na závěr stojí i další kresba Motýlí čas – Předjaří, kterou Galerie Art Praha vydražila za 480 tisíc, a zařadila ji tak na třetí místo za zmíněný akvarel.

Práce Jindřicha Štyrského stály naopak v pozadí. Kromě jediné práce na papíře, Prostitutky s konečnou cenou 124 tisíc korun, se dražily už jen tři fotografie za tisícové částky.

Po předloňském nebývalém úspěchu třinácti milionových položek Františka Muziky se loňský rok vrátil zpět do průměru. Z celkem pěti maleb se ta nejdražší objevila na květnové aukci Galerie Kodl, kde nový majitel za Zátiší s melouny a hroznem zaplatil 2,52 milionu korun (obr. 56). Těsně nad milion vydražilo půvabnou malbu z 60. let Tři larvy I i Dorotheum (obr. 132). Největší ambice ovšem měla klíčová raná neoklasicistní Muzikova malba Pastorále, spadající do období autorova členství v Nové skupině. Práce, kterou nabídla v červnu Pictura, by s vyvolávací cenou přes 5,7 milionu korun měla slušnou šanci pokořit dosavadní autorský rekord, svého kupce však nenašla.

František Janoušek se loni na trhu objevoval častěji než v předchozích letech, celkem bylo v nabídkách aukčních domů devět jeho děl, hranici milionu překonala ovšem pouze dvě z nich. V říjnu to byl Obraz (Ten heraldický), který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za vyvolávací cenu 2,88 milionu (obr. 49), o tři týdny později pak odešla z Galerie Kodl malba Žena před zrcadlem s konečnou cenou 2,4 milionu korun (obr. 58).  V obou případech se jednalo o plátna z vrcholného období tvorby. S vyvolávací cenou 2,16 milionu korun paradoxně nového majitele nezískalo podstatně významnější surrealistické plátno Vzpomínka na Forum romanum. Janouškovy malby z této periody přitom v předchozích letech hned dvakrát překonaly autorský rekord.

Z děl Václava Tikala loni nic výrazně nepřekvapilo. Aukční síně nabízely převážně méně významné práce za desetitisícové částky, které často kupce nenašly. Výjimkou byl vrcholný surrealistický obraz Iluze iluze z roku 1943 (obr. 102), tedy válečné doby, během níž se začal formovat Tikalův osobitý styl. U 1. Art Consulting našel tento kvalitní olej kupce za vyvolávací cenu 1,44 milionu korun. V řádu stotisíců se prodaly ještě další dvě malby:  imaginativní Letící za 900 tisíc nebo půvabná poválečná malba temperou Mlýn na reakci za 480 tisíc korun. Bez většího povšimnutí naopak nechali sběratelé projít výjimečně kvalitní vyzrálou verzi Tikalových Pohyblivých iluzí z počátku 60. let. Plátno s dedikací Jindřicha Chalupeckého, pocházející z jeho sbírky, si odnesl šťastný zájemce za pouhých 120 tisíc korun.

Téměř pětinásobný meziroční nárůst celkového obratu loni zaznamenal Václav Zykmund. Přispěla k tomu zejména květnová aukce Galerie Kodl, kde se prodala malířova stěžejní práce v dalíovském duchu Hlas z dálky z roku 1937 (obr. 45). Konečná cena 3 miliony korun navíc znamenala nový autorský rekord, mezi surrealisty loni jediný. Zykmundovy obrazy se přitom obvykle draží za nižší částky, jedná se teprve o druhou autorovu milionovou položku na trhu. Z dalších prodejů jmenujme malbu Mezi vodou a kameny ze 40. let, která v Galerii Pictura našla kupce za 528 tisíc, nebo zdařilý Smutek z téhož období, který u Dorothea odešel za 264 tisíc korun.

Z prací Aloise Wachsmanna se loni dražily jen kresby a scénické návrhy. S nárůstem na 228 tisíc korun odešel u 1. Art Consulting pastel Zátiší s modrou konvicí a chlebem. Za vyvolávací cenu 60 tisíc korun pak prodala Galerie Kodl Scénický návrh k divadelní hře Oidipus, nesoucí znaky Wachsmannovy vrcholné malířské tvorby. Grácii zdařilé interiérové kresby Scénický návrh II naopak kupci u European Arts s nabídkovou částkou 31 tisíc korun neocenili.

František Janoušek: Vzpomínka na Forum romanum / 1932 olej na plátně / 74 x 100 cm neprodáno / 1. Art Consulting 15. 5. 2014 František Janoušek: Vzpomínka na Forum romanum / 1932
olej na plátně / 74 x 100 cm
neprodáno / 1. Art Consulting 15. 5. 2014