Ročenka 14 - Zahraniční autoři

Již několik let jsme svědky, jak se vedle tradičních českých autorů v domácích katalozích těší pozornosti také díla zahraniční provenience. I v roce 2014 byla mezi položkami vydraženými nad hranicí milionu korun těchto děl více než desítka, nepočítáme-li asiatika, jež jsou sledována jako samostatný tržní segment.

Vassilij Kandinsky: Malé světy IV. / 1922 litografie / 34 x 29 cm cena: 300 000 Kč / 1. Art Consulting 15. 5. 2014 Vassilij Kandinsky: Malé světy IV. / 1922
litografie / 34 x 29 cm
cena: 300 000 Kč / 1. Art Consulting 15. 5. 2014

Mezi úspěšně draženými díly zahraničních autorů se v minulém roce objevilo hned několik výrazných položek starého umění. Nejvýznamnější z nich, manýristická malba severoitalského malíře Parise Bordoneho (obr. 3), se s konečnou cenou 12,4 milionu korun stala v loňském roce dokonce nejdražším dílem zahraničního autora na českém trhu. Z italské školy se dražili například Guido Reni a Simone del Tintore (obr. 37 a 128), z německé Johann Michael Rottmayer  (obr. 96, viz studie věnovaná starým mistrům).

Tradičně velkému zájmu se těšila nabídnutá díla ruského umění. Přesně po devíti letech se tak na trh vrátilo jedno z pařížských pláten ceněného Konstantina Korovina, autora, jenž už vícekrát dokázal na český trh přilákat pozornost ruských kupců.  Eiffelova věž v noci, dílo s proveniencí sbírky prvorepublikového ředitele Škodových závodů Josefa Škvora, šla tentokrát do dražby u Arthouse Hejtmánek a s motivační vyvolávací cenou 3,72 milionu korun. V průběhu licitace dosáhla na cenu 7,68 milionu korun, tedy ještě o 2,2 milionu výše než u Meissner-Neumann před devíti lety (obr. 11).

Obdobně se na téže aukci bojovalo o raritní zlatou medaili ruského cara Alexandra I. (obr. 24). Předmět původem z významné šlechtické sbírky s vyvolávací cenou 620 tisíc korun nakonec dosáhl až na 4,58 milionu korun. Z úspěšně nabídnutých děl ruských autorů je dále třeba zmínit Podzimní krajinu Vasilije Polenova s konečnou cenou 4,34 milionu korun (obr. 25) nebo Dívku s bílým krajkovým šátkem od Alexeje Harlamoffa s konečnou cenou 2,34 milionu korun (obr. 59), obě práce z přelomu 19. a 20. století. S téměř dvojnásobným nárůstem na 653 tisíc korun našla v zimě u Adolf Loos Apartment and Gallery kupce také malba Večer na rejdě od Alexeje Hanzena.

Nejvíce děl bylo již tradičně nabídnuto od malířů českému prostředí blízké francouzské školy. Z krajinářských prací 19. století lze zmínit pozdní pohled na zvonici v Crécy-en-Brie od Camilla Corota (obr. 65), prodanou u European Arts s nárůstem za 2,04 miliony korun, nebo přímořskou krajinu s rybářskými bárkami v Douarnenez od Eugéna Boudina, udanou tamtéž za 1,26 milionu korun (obr. 112). Z figurálních prací tohoto období pak překročil hranici milionu ženský akt Alexandra Cabanela Eva (obr. 117). S nárůstem na 432 tisíc korun našla kupce také letní venkovská Route de campagne od krajináře Stanislase Lépina.

Z děl francouzského umění přelomu 19. a 20. století lze zmínit La Maison de Paulin impresionisty Alberta Lebourga, olej Le Chiffonier, realistický výjev od malíře pařížských dělnických předměstí Jeana Françoise Raffaëliho, Remorkéry na Seině od postimpresionisty Maxmiliena Luceho nebo téměř pointilisticky pojatou Ženu pletoucí v zahradě od Ludovica Valéa. Všechna zmíněná díla se prodala s nárůsty v rozmezí 400–600 tisíc korun. Za 372 tisíc korun našla tentokrát kupce i zimní venkovská krajina Henriho le Sidanera, nabídnutá neúspěšně již před třemi lety jako jedna z prvních prací tohoto autora na českém trhu. Zájem vzbudila také Dívka v modrém županu opírající se o strom od pointilisty Théa van Rysselbergha, která těsně překročila milion korun (obr. 126).

Z děl autorů francouzské moderny měli sběratelé možnost dražit jeden z ženských aktů Andrého Deraina z 20. let (840 tisíc korun). Rozměrný pohled na usedlost Macé le Clos od Bernarda Buffeta (obr. 88), nabídnutý v aukci znovu po roce za sníženou vyvolávací cenu, našel zájemce za 1,62 milionu korun. Zajímavou Kubistickou krajinu Andrého Lhota nabídla v katalogu po dvou letech opět Pictura, ani za necelých 400 tisíc korun však kupce nenašla. U Pictury se dražila také malířsky velmi zdařilá marina holandského krajináře 19. století Hermanuse Koekkoeka Mořský záliv se čluny, na nabídkovou cenu 1,14 milionu korun však nikdo z domácích kupců nezareagoval.

Úspěšně se na českých aukcích v minulém roce dražila i trojice poválečných děl původem ze španělského jazykového prostředí. Krajina s postavami od Angela Botella z roku 1950 vyšla na 672 tisíc korun, Žena se zelenýma očima Mexičana Rodolfa Moralese z roku 1986 pak na 720 tisíc korun. Kombinovaná technika na papíře Zima od mexického představitele muralismu Diega Rivery našla kupce za vyvolávací cenu 384 tisíc korun.

Angel Botello: Paisage con figuras / 1950  olej na dřevě / 46 x 53 cm  cena: 672 000 Kč / European Arts 26. 10. 2014 Angel Botello: Paisage con figuras / 1950
olej na dřevě / 46 x 53 cm
cena: 672 000 Kč / European Arts 26. 10. 2014

Z prací německého jazykového prostředí se loni s dramatickým trojnásobným nárůstem na 264 tisíc korun  dražila Jarní krajina v okolí Grazu od Alfreda Zoffa. Pozornost vzbudil i Pohled na Vierwaldstättersee od Haushoferova žáka Michaela Haubtmanna, který byl Galerií Kodl prodán za 372 tisíc korun. Českým trhem prošel v minulém roce také olej německého modernisty Bernarda Kretzschmara. Dvojportrét chlapců, expresivní civilní kompozice z období první války (obr. 67), byla u Arthouse Hejtmánek předmětem dramatické licitace. Ze 744 tisíc se cena dostala až na konečné téměř 2 miliony korun.

Na domácím trhu se loni dražily od zahraničních autorů také práce na papíře. Úspěšně, za 300 tisíc korun, našel majitele například tisk Vassilije Kandinského Malé světy z roku 1922. Prodaly se také ofsetové tisky Josepha Beuyse 7000 Eichen z 80. let, které vyšly na 125 tisíc korun, obojí za vyvolávací cenu.