Art+Antiques Rudolf Kremlička 2009

Přestože jméno Rudolfa Kremličky zná asi každý milovník českého moderního umění, není pravidlem setkávat se na aukcích či v galeriích se špičkovými díly tohoto autora. V dubnu je tomu ale jinak.

Rudolfu Kremličkovi byla před dvěma lety věnována velká retrospektivní výstava v Galerii hlavního města Prahy, doplněná kvalitní monografií. Na výstavě bylo možno shlédnout mnoho obrazů či menších studií, které se objevily na trhu před několika i více lety a které ve své době stály nemalé peníze, ale často zůstaly neprodány. Přesto se jich před výstavou objevovalo nejvíce. Vrcholem pak byl obraz Po koupeli, který byl prodán za dosud nejvyšší částku nabídnutou za Kremličku na aukci. Hned po výstavě se na trhu objevilo několik prací, jednalo se ale o portréty, které kupce kupodivu příliš nelákaly a prodaly se jen za vyvolávací ceny. Přitom jejich nasazení do aukcí bylo jasně motivováno snahou využít příležitosti právě skončené výstavy a tudíž ještě živého zájmu o Kremličku.

Rudolf Kremlička: Přívoz v Tróji / kolem 1912
olej na plátně / 48 x 60 cm / vyvolávací cena: 1,1 mil. Kč (bez aukční provize)

Obraz Přívoz v Troji, který namaloval Kremlička v roce 1911, patří k velmi často vystavovaným autorovým dílům, o čemž svědčí několik výstavních štítků z druhé strany obrazu. „Ten nejcennější štítek však chybí, protože byl zřejmě odstraněn s původním rámem,“ říká Martin Kodl ze stejnojmenné pražské galerie. Jedná se o štítek navržený Františkem Kyselou pro obrazárnu Jindřicha Waldese, v jehož sbírkách byl obraz za první republiky uložen. S příchodem nacistických vojsk se pak obraz, stejně jako celá obrazárna, dostal do dnešní Národní galerie, jejíž inventární číslo O1845 na sobě stále obraz má. Vyvolávací cena byla stanovena na 1,1 milionů, podle Kodla má ale obraz potenciál dosáhnout částky až dva miliony korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Podíváme-li se na výsledky Kremličkových obrazů z posledních let, najdeme malby prodané za miliony stejně jako za statisíce. Nejdražšími prodanými Kremličkovými obrazy v aukci jsou dvě díla, která byla v roce 2005 vydražena za shodnou částku 3 miliony korun. Jednalo se o nádherné plátno Po koupeli z roku 1919, které bylo vydraženo v květnu 2005 v pražském Dorotheu, a o Slovenskou krajinu, vydraženou o půl roku později v aukci Galerie Art Praha. Nejvíce Kremličků se objevilo právě v Dorotheu, jejich úspěch byl ale střídavý. Například Portrét dámy v červeném se prodával v září 2005 za 800 tisíc korun. Ale nebyl vydražen. Obraz jsme měli posléze příležitost vidět na výstavě v Domě U Zvonu – Karlem Srpem, autorem výstavy, byl určen jako portrét paní Kremličkové. V březnu 2007 se prodávaly studie a definitiva portrétu paní Stockarové. Obě díla se prodala, a to za 380, respektive 500 tisíc korun. Zatím nejčerstvějším výsledkem je dosažená cena 1,85 milionů za Selský dvůr z roku 1914, který byl dražen v aukci Galerie Art Praha. Velice často se na trhu objevují Kremličkovy grafické listy, které se díky časté nabídce dají pořídit doslova za pár tisíc, kresby vyjdou podstatně dráž.

Rudolf Kremlička se narodil roku 1886 v Kolíně. Na pražské Akademii by žákem Hanuše Schwaigera. Stejně jako Jan Zrzavý či Josef Čapek byl členem umělecké skupiny Tvrdošíjní. Patřil také do SVU Mánes a později Umělecké besedy. Zemřel roku 1932.

Rudolf Kremlička: Tři ženy v lázni / 1921 / olej na plátně /  75 x 59 cm
Obraz, který můžete nalézt v Obchodě s uměním na pražských Vinohradech,

stejně jako Přívoz v Troji, i tento má skvělou provenienci – byl v majetku

spisovatele Karla Čapka. Obraz patří do společnosti nejlepších Kremličkových

obrazů, které vznikly kolem roku 1920 a spolu s obrazem Po koupeli patří

k tomu nejlepšímu, co se na trhu od Kremličky dosud objevilo.