Sbírka Anny Fárové

V neděli 8. května pořádá v pražské Nové síni společnost Prague Auctions aukci sbírky Anny Fárové (1928–2010). Dražit se bude na dvě stovky položek z pozůstalosti této významné historičky fotografie a také stovka položek současného výtvarného umění. Stěžejním nabízeným dílem je Zátiší od Emila Filly z ceněného autorova rotterdamského období.

Emil Filla: Zátiší / 1914 / olej na plátně / 22,5 x 14,5 cm

Oválná kompozice na plátně, olej velikosti 22 na 14 cm, původně patřila dceři prezidenta Masaryka Anně Masarykové, která obraz dostala od malíře darem. Minimální podání bude činit 3 miliony korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Bude zajímavé sledovat, zda a případně o kolik konečná cena při současných tržních podmínkách vzroste. Jde sice o poměrně drobnou a nepříliš známou práci, dvě Fillova zátiší z holandského období, které se na trhu objevila v minulých dvou letech, se na druhou stranu prodala za senzačních 13,4 a 19,5 milionu korun.

Mikoláš Medek: Žere kuře / 1953 / kresba tužkou / 100 × 73 cm

Sbírka Anny Fárové však obsahuje také další zajímavé položky. K dispozici je například kresba Žere kuře od Mikuláše Medka, studie k významnému autorovu plátnu z poloviny 50. let (264 tisíc korun), nebo velké plátno Roberta Piesena Uplývání IV (780 tisíc korun). Dvojice olejů Zbyška Siona Leviatan a Zahrada (180 a 108 tisíc korun) či dvojice pláten Jiřího Balcara z roku 1961 Oznámení II. a III. po 180 tisících korunách. Sbírka obsahuje také velké a cenově atraktivní konvoluty staré i soudobé grafiky se jmény jako Vladimír Fuka, Vladimír Sivko, Ladislav Čepelák, Emil Orlik, František Tichý a mnohé další.

Jiří Hilmar: Bez názvu / 1969 / papírový reliéf, tempera / 90 x 90 cm

Na dražbu části sbírky Anny Fárové navazuje běžná aukce výtvarného umění s přibližně stovkou položek současného umění. Je mezi nimi dvojice skulptur Jana Koblasy z 50. a 60. let, Návrat ztraceného syna a Trpaslík Máňa, za 76 a 180 tisíc korun. Od v poslední době žádaných konstruktivistů je k mání Modrý neon Jana Kubíčka, datovaný ještě před vznik skupiny Křižovatka (288 tisíc korun), nebo optický papírový reliéf Jiřího Hilmara (180 tisíc korun). Z nejnovějšího umění je za vyvolávací cenu 432 tisíc korun v nabídce rozměrné plátno Jana Merty Temný slum, Křoví Vladímíra Kokolii za 276 tisíc korun nebo bronz Jaroslava Róny Muž a žena za 216 tisíc korun. V nižší cenové hladině lze pořídit například olej Vladimíra Nováka (66 tisíc korun) či malbu Durer Zeit donedávna téměř neznámého Teodora Rotrekla (14 tisíc korun), obojí ze 70. let. Neobvykle je do katalogu zařazena také dvojice skleněných broušených objektů Františka Víznera (276 a 204 tisíc korun).