Sbírka historických dýmek

Dorotheum 3. 12. 2013

Krátce po listopadové aukci nabídne Dorotheum pražskému publiku pozoruhodnou kolekci historických dýmek a kuřáckých špiček. Pěnovky pocházejí z jediné sbírky, jejíž majitel ji budoval více než třicet let. Dražba proběhne v prvním prosincovém týdnu ve vlastních prostorách aukčního domu.

Tato aukce, nevelká počtem položek, či součtem vyvolávacích cen, je unikátní z několika důvodů. Jde o monotematickou dražbu jejíž obsah je tvořen ucelenou sbírkou vzniklou v průběhu několika desítek let. Srovnatelný soubor historických dýmek nebyl doposud na českém aukčním trhu nabízen. "Jedná se o sbírku z Prahy, sběratel sbíral pěnovky více než třicet let a nyní se ji rozhodl celou prodat. Zvolil aukční způsob prodeje, protože by rád oslovil širší okruh zákazníků," vysvětluje k této nabídce expert Dorothea Miroslav Zíka.

Pěnová špička s erbem pánů z Valdštejna / Čechy, 1. pol. 19. stol

Zájemci mohou vybírat z téměř 150 historických dýmek převážně z 19. století, uspořádaných do 99 dražebních čísel. Co do materiálu, tvoří největší část pěnovky, dále vojenské dýmky s porcelánovými hlavičkami a několik dýmek hliněných. Součástí nabídky je i několik pozoruhodných špiček na ručně balené cigarety s figurální výzdobou. Soubor zaujme rozmanitostí tvarů, typů stříbrného kování, troubelí a především výzdoby v široké škále od jednoduchého lineárního dekoru přes heraldické motivy až k prostorovým narativním výjevům. Konkrétní šlechtické erby, jména kaváren, či puncovní značky pak napovídají individuální příběhy spojené s každým z nabízených předmětů.

Porcelánová dýmka / Francie (?), 19. stol.

Pořadatelé aukce tentokrát nepracují s odhadními cenami, jak je jindy v katalozích této společnosti zvykem. Stanovené vyvolávací ceny se pohybují v přátelském rozmezí 1 až 8 tisíc korun: "Vyvolávací ceny byly nastaveny opravdu nízko se záměrem, že zájem v aukci stanoví skutečnou hodnotu sbírky. Domnívám se, že takto kvalitní kolekce dýmek na trhu v Čechách ještě nebyla a tím osloví nejenom sběratele, ale i zájemce, kteří přemýšlejí o vybudování sbírky. Z aukční nabídky je totiž možné získat kolekci, kterou by vybudovat trvalo léta," dodává Zíka.

Empírová dřevěná dýmka s erbem a stříbrnou montáží ve tvaru helmy / Francie, poč. 19. stol.