Art+Antiques Schikaneder nezklamal

European Arts Investments 23. 6. 2013

Hlavní hvězdou červnové aukce společnosti European Arts Investments byla krajina Západ slunce na Vltavě od Jakuba Schikanedera. Pro malíře poměrně atypický obraz z let 1910–15 se prodal s výrazným nárůstem za 5,4 milionu korun.

Aukce, na které bylo nabízeno 165 obrazů a grafik a 280 šperků a starožitností, dohromady vynesla 12,8 milionu korun. Za více než milion se prodala dvě díla, hranici sta tisíc korun překonalo 16 položek. Prodejní úspěšnost byla necelých 40 procent.

Jakub Schikander: Západ slunce na Vltavě / 1910–15Jakub Schikander: Západ slunce na Vltavě / 1910–15
olej na plátně /
60,5 x 89 cm /
cena: 5 400 000 Kč

Druhým milionovým dílem byl obraz U řeky od Václava Špály. Malba z roku 1919 našla nového majitele za 1,08 milionu korun, jeden příhoz nad vyvolávací cenu. Z dalších zajímavých prodejů je třeba zmínit zejména několik krajin z 19. a 20. století. Krajina z Provance od Otakara Kubína našla kupce za 432 tisíc, za 300 tisíc se prodalo Bretaňské pobřeží od Karla Špillara a za vyvolávací cenu 240 tisíc korun odešlo Slunečné odpoledne od Aloise Kalvody. Z krajinářů 19. století se nejdráže prodaly obrazy od Huga Ullika (300 tisíc) a Adolfa Chwaly (216 tisíc korun).

Součástí nabídky bylo i několik zajímavých děl poválečného umění, v čele s pěticí koláží a objektů od Jiřího Koláře. Prodaly se všechny, ale pouze za vyvolávací ceny, které se pohybovaly od 24 do 72 tisíc korun. Za minimální podání odešla rovněž lineární partitura od Milana Grygara (120 tisíc) korun nebo jeden z pastelů Karla Malicha (102 tisíc korun).

Z nabízených šperků a starožitností se nejdráže prodaly současné zlaté hodinky s brilianty od firmy Baume & Mercier, které se dostaly ze 114 na 180 tisíc korun. Z tradičnějších starožitností pak trojice malovaných váz, výrobků německých porcelánek z počátku 20. století (43 až 62 tisíc), artělovská váza od Vlastislava Hofmana (58 tisíc) nebo klasicistní sloupové hodiny (46 tisíc korun). Jedním z největších překvapení se stala dražba dvojice skleněných zátek ve stříbrné montáži, které se dostaly ze 7 na více než 32 tisíc korun.