Se Zívrem na obálce

První aukce Dorothea v roce 2010 se uskuteční v sobotu 6. března v hotelu Marriott v Praze.

Ladislav Zívr: Naslouchající / 1948
pálená hlína / výška 38 cm
vyvolávací cena: 120 000 Kč (bez 20% aukční provize)

Draženo bude 471 položek, od ranně barokních obrazů až po sadu plastových židlí Panton. Na obálku katalgu byla tentokrát vybrána socha Ladislava Zívra Naslouchající. Vyvolávací cena tohoto díla odpovídá cenovému maximu, za něž byly Zívrovy sochy v minulosti draženy. Jedná se nicméně o dosud nejkvalitnější Zívrovu sochu, která se objevila v aukci. Podle organizátorů aukce jde o navíc o jednu z posledních prací tohoto typu v soukromých rukách.

Dalším mimořádným dílem z okruhu Skupiny 42 je portrét Můj syn od Kamila Lhotáka (podrobněji zde).

Obraz společnost již jednou nabízela, a to loni v září. Skutečnost, že zůstal bez kupce, byla jedním z největších překvapení loňského roku. Vyvolávací cena je nyní o 200 tisíc korun nižší, než byla před půl rokem (ceny jsou uváděny bez aukční provize).

Jan Preissler: Studie ke Koupání
olej na plátně / 39 x 46 cm
vyvolávací cena: 950 000 Kč (bez provize)

Dílem s nejvyšší vyvolávací cenou (950 tisíc korun) je studie k obrazu Koupání od Jana Preislera. Za více než půl milionu korun budou dále nabízeny práce Václava Špály, Antonína Slavíčka a Mikuláše Medka.

Výjimečnou událostí pro český trh s uměním je dražba třiceti soch (od pozdní gotiky po 18. století) a šedesáti starých tisků, které pocházejí ze sbírky nejmenovaného lékaře ze severních Čech. Takovýto konvolut u nás nebyl dosud dražen, jak na něj sběratelé zaragují, lze však jen těžko odhadovat. Nabízené sakrální plastiky jsou vesměs prohlášené za kulturní památky.

Max Kopf: Ryby / olej na plátně / 54 x 72 cm /

cena: 150 000 Kč (bez provize)

Krom děl, která jmenuje tisková zpráva, je třeba ještě upozornit na rozměrné Panorama Prahy od Jaroslava Šetlíka (podrobněji zde), obraz Ryby od Maxe Kopfa (150 tisíc korun), Krajinu s řekou od Zdeňka Sýkory (280 tisíc korun) či obraz Pohádka od Otakara Slavíka (450 tisíc korun).

V kategorii nábytku a starožitností mají nejvyšší vyvolávací cenu barokní skříňové hodiny, výrobek pražského hodináře Josefa Graffa z doby kolem 1760. Nabízeny jsou za 320 tisíc korun.

_______________________________________________________________________

Tisková zpráva Nabídce výtvarného umění vévodí tvorba jednoho z nejvýznamnějších českých umělců, Antonína Slavíčka. Do první velké aukce Dorothea putují dvě práce, které se zrodily v autorově raném období, na konci 19. století. První z nich, „Zátiší se zeleninou a chlebem“ (kč 26), odkazuje na díla, která autor maloval ještě na škole v ateliéru J. Mařáka. Stylová propracovanost a zejména odstíny zelené a fialové se projevují v barevném spektru Slavíčkovy následující krajinářské tvorby. V díle „Studie krajiny s listnatými stromy“ (kč 48) z poloviny 90. let 19. století je patrná jasná krajinářská linie, po které se talentovaný malíř vydává na dráhu předního českého krajináře. Tento obraz pochází z pozůstalosti českého malíře Lva Šimáka. Vyvolávací ceny obou děl začínají na 600 tisících korun.

Antonín Slavíček: Krajina s listnatými stromy

syntonos, papír / 64 x 48 cm

cena: 600 000 Kč (bez provize)

Antonín Slavíček se coby přední český impresionista těší velkému zájmu sběratelů a milovníků umění. Potvrzují to také výsledky minulých aukcí Dorothea. V zářijové dražbě zaznamenal úspěch Slavíčkům olej „Na okořském potoce“, který se prodal za 2,6 milionu korun. Nemalou pozornost vzbudil také obraz „Žito“, jehož cena se vyšplhala na 1,7 milionu korun.

Aukce nabídne pozoruhodnou ochutnávku z tvorby Jana Preislera, významného českého umělce z přelomu 19. a 20. století. Jeho díla jsou plná pohádkové touhy a současně v nich ožívá melancholická nálada, erotické smutky i osudová traumata. Je to dáno také tím, že se umělec inspiroval verši tehdejších básníků. Pod kladívkem se objeví studie k většímu obrazu „Ke koupání“ (kč 54), která nese prvky typicky preislerovské figurální kompozice.

Dále se budou dražit tři pastely: kromě většího obrazu, jež je jednou ze studií k obrazu „Tři ženy v lese“ (kč 174), sběratele určitě osloví „Studie k návrhu plakátu k výstavě Edvarda Muncha“ (kč 173), kterou v roce 1905 uspořádal Spolek výtvarných umělců Mánes. Ženská postava, jež se v kompozici vznáší nad textem, je oproti jiným Preislerovým postavám uvolněná z kresebné sevřenosti – jako kdyby autor chtěl naplno vyjádřit ducha Munchova díla. Vyvolávací ceny všech děl se pohybují od 150 do 350 tisíc korun.

Ani tentokrát nebudou v aukčním katalogu chybět práce Václava Špály. „Kytice anemonů v modrém džbánu“ (kč 115) z roku 1936 a „Kytice blatouchů ve džbánu“ (kč 108) datovaná rokem 1939 ukazují typický barevný rozvrh a pro Špálu tolik charakteristickou expresi v umělcově díle 30. let 20. století. Oba obrazy patří k tomu nejlepšímu, co Špála v tomto tematickém okruhu stvořil.

Z české malby 2. poloviny 20. století bude určitě nejzajímavější položkou obraz „Maso kříže“ (kč 122) od Mikuláše Medka, který vznikl v roce 1960. V tomto období autor už opouští od figurálního námětu a v rámci tzv. českého informelu tvoří obrazy formou strukturálního vrstvení olejů a emailů na obrazové ploše. Výsledkem jsou neobyčejně působivá díla, která představují autorův existencionální pohled na svět, vypovídající o Medkových surrealistických základech. Právě obraz „Maso kříže“ lze zařadit mezi to nejlepší, co umělec vytvořil na přelomu 50. a 60 let minulého století. Začne se vyvolávat z částky 600 tisíc korun.

V dražbě je zastoupen také unikátní kousek od umělce tvořícího pod Skupinou 42. Plastika „Naslouchající“ (kč 262) patří k nejhezčím sochám Ladislava Zívry, kde organický tvar lidské postavy je v propojení s geometrií stroje a přístroje. Postava se sklání ke gramofonu, jehož hlavu zdobí detailní prvky kontrastující se sumarizujícím celkem. Tato plastika patří k posledním na uměleckém trhu – takřka všechny podobné plastiky z daného období jsou totiž součástí státních sbírek.

anonym: sv. Kateřina Alexandrijská / konec 15. stol.
dřevo, zbytky původní polychromie / výška 107 cm
cena: 240 000 Kč (bez provize)

Jarní dražba tentokrát přinese jedinečnou a zajisté i sběratelsky atraktivní kolekci sakrálních plastik z 16. – 17. Století (kč 271-299) a sbírku knih z 15. – 18. Století (kč 306- 366), jež pochází z pozůstalosti severočeského lékaře. Vrcholným kouskem mezi plastikami je gotická „socha svaté Kateřiny Alexandrijské“ (kč 271) z konce 15. století, která pochází ze západních Čech.

Sbírka knih vyniká šíří sběratelského záběru. Obsahuje knihy z oboru lékařství, fyziky, historie, ale také herbáře, atlasy, bible a jiné knihy s náboženskou tématikou. Pozornost určitě vzbudí prvotisky, tzv. inkunábule, které byly vydány před rokem 1500.

Nejatraktivnějším titulem je bezesporu herbář, vytištěný v Benátkách v roce 1511 (kč, který je jedním z prvních tištěných herbářů ve světě. Bohatě ho zdobí dřevořezové ilustrace s červeně malovanými iniciálami. Sbírku doplňuje Mattioliho herbář z roku 1562 (kč 320) a také například oba díly Svatováclavské Bible (kč 350,351), kompletní atlas Reilliho (kč 362, 365, 366) či Merianova Topografie Čech, Moravy a Slezska (kč 364).

Magnetem nabídky užitého umění jsou barokní stolní hodiny od pražského hodináře Josefa Graffa (kč 454). Jejich schránku zdobí kombinace mosazi a želvoviny formou tzv. Boulle techniky, kterou lze považovat za jednu z nejnáročnějších a současně nejefektnějších výzdobných technik barokního nábytku. Hodiny shodné s těmito se nalézají ve sbírkách Pražského hradu a v minulém roce byly chloubou výstavy v Konírně Pražského hradu.

Pro sběratele designu je naopak připravena sada čtyř židlí Panton (kč 471), které vznikly podle návrhu slavného designera Vernera Pantona. Ten v 50. letech navrhnul nejprve samonosnou židli z překližky, následně kolem 60. roku přišel s prototypem z plastu polysteronu. Do sériové výroby vstoupila tato židle až roku 1968 – čtveřice nabízených „pantonek“ pocházejí z roku 1976.

Artslimit 24. 3. 2024